2002’den bu yana her yıl düzenlenen, dünyanın tasarım ile ilgili önemli etkinliklerinden birine dönüşen ve İskandinav dizaynı ile ilgili her firmanın katılım sağladığı Stokholm Tasarım Haftası ve Stockholm Mobilya Fuarı, 6-12 Şubat tarihleri arasında Stokholm’de gerçekleşti. 1000’e yakın tasarım akımının sunulduğu etkinlikten öne çıkan renk ve malzemeler; pembe, kızıl ve toprak tonları, koyu maviler, parlak ve ahşap tasarımlar olarak sıralanabilir.
Bu etkinlikte muhteşem bir fuarın yanısıra, sıra dışı birçok ürün de sergilendi. Hafta boyunca bol sayıda heyecan verici tasarımlar sergilenirken, ilginç seminerler, muhteşem etkinlikler ve sergi salonları oluşturuldu. Hafta, hem iç mekan dizaynları hem de etkinliklerdeki yüksek kalite ile mimarlık ve tasarım endüstrisi için inanılmaz bir başarı elde etti.

stokholm tasarım haftası

stokholm tasarım haftası

Blå Station’dan Editor’s Choice ödülünü alan modüler koltuk tasarımı

Öne çıkan tasarımlardan bazıları
İlginç ve portatif tasarımları ile öne çıkan İsveçli firma Blå Station, çarpıcı derecede basit bir estetik dizayn olarak tanımlayabileceğimiz, esnek bir oturma düzeni sağlayan modüler koltuk tasarımı ile Avrupa’nın en seçkin tasarımcılarının juriliğini yaptığı Editor’s Choice ödülünü aldı.

6 farklı parçadan oluşan ve birçok renk seçeneği sunulan koltuk tasarımları, kullanılacak alana göre şekillendirilen türden olmasıyla öne çıkıyor. Bu tasarım, isteğe göre sonradan alınacak ek parçalar ile kolaylıkla bulunduğu alana göre şekil değiştirebilecek olduğundan hem evlerde, hem iş yerlerinde ve hem de ortak kullanım alanlarında çok rağbet göreceğe benziyor.

‘Haftanın Yükselen Yıldızı’
Vancouver stüdyosu Knauf & Brown, jürinin büyük potansiyel gösterdiğine inandığı olgun ve sofistike koleksiyonu ile fuarın ‘Yükselen Yıldızı’ oldu. Koleksiyon, öne çıkan diğer tasarımcılar gibi sera evleri ile ilgili Kanada’nın kuzeybatısındaki sahil evleri kullanılarak ilham alınan bu koleksiyonda bir lambanın yanısıra bambu etekli bir zigon sehpa bulunuyor.

stokholm tasarım haftası

Vancouver stüdyosu Knauf ve Brown’dan fuarın ‘Yükselen Yıldızı’ koleksiyonu; lamba ve bambu etekli zigon sehpa

 

stokholm tasarım haftası

Bergen Üniversitesi öğrencilerinin mahkumlara özel tasarımlarından

Bergen Üniversitesi öğrencileri, mahkumların ihtiyaçlarına göre dizayn ettikleri mobilya tasarımlarını sergilediler. Üçüncü sınıf lisans öğrencileri, Bergen Cezaevi’nin tutsaklarına yönelik dizaynlarını geliştirmek için Norveç İyileştirme Hizmetleri ile birlikte çalıştı.

 

Prototiplerini Stockholm Mobilya Fuarı’nda sergileyen öğrenciler, bu kullanıcı grubunun belirli ihtiyaçlarını ve zorluklarını dikkate alarak bu koleksiyonu oluşturmuşlar. Bu çalışmalarını gerçekleştirirken projelerini hapishane tesislerine uyarlamaları ve geçici veya tamamen serbest bırakılmış konutlar üzerinde inceleme yapmaları için olanak sağlanmış.

Alternatif olarak, mahkumlara bazı basit tasarımlar için eğitimler verilebilecek şekilde de tasarlanan ürünler için hapishane atölyeleri yapılması da gelecek planları arasında.