8-19 Kasım arasında 28.si gerçekleşen dünyaca ünlü Stokholm Uluslararası Film Festivali’nin içeriği yine dopdolu. Program dahilinde her yıl film gösterimleri yanı sıra, sinema bilgisi yarışmaları, partiler, seminerler ve aktörlerle yapımcıların yer aldığı yüz yüze sohbetler de düzenleniyor.

Festival kataloglarını Kulturhuset’ten alabileceğiniz festivalde birçok farklı kategoriden ve ülkeden birbirinden güzel filmleri izleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Türkiye’den festivale katılacak ve Onur Saylak’ın yönetmenliğinde izleyebileceğiniz “Daha” filmi hakkında derlediğimiz yazı için tıklayınız..

Festival bu yıl da kadın yönetmenlere odaklanıyor.

2000 yılından bu yana festivalin en prestijli ödülü olan Bronz At’ı (Bronshästen) kazananların yarısı kadın yönetmenler oldu. Festival, kadın, erkeğe eşit yaklaşımıyla ve eşsiz, özgün olmasıyla bilinirken, festival takımı bu algıyı oluşturmak için yıllardır çok fazla çaba sarf ettiklerini belirtiyorlar ve bu şekilde kadın yönetmenlerin olağanüstü filmlerini keşfettiklerini de ekliyorlar. Festival programını görüntülemek için tıklayınız..  

  Michael Nyqvist’a ithaf edildi! 

Bu yıl festival İsveç’in en sevilen aktörlerinden biri olarak kabul edilen Michael Nyqvist’e ithaf edildi. Başarılı aktör Haziran ayında henüz 56 yaşındayken aramızdan ayrılmıştı. Stieg Larsson’ın Ejderha Dövmeli Kız adlı kitabının sinema uyarlamasında rol alan İsveçli aktör için 12 Kasım’da gerçekleşecek ithaf etkinliğinde, aktörün yer aldığı Peter Schønau Fog’un You Disappear filminin İsveç premiyeri yapılacak ve Ulf Rollof’un kısa filmi Vi’nin gösterimi gerçekleşecek.

Festivalin doğuş hikayesi

Festival fikri, ilk olarak 1990’da üç film aşığı Ignas Scheynius, Kim Klein ve halen festival yönetmeni olan Git Scheynius tarafından ortaya çıktı; üçlü Stockholm’de uluslararası bir film festivali olması gerektiğini düşünüyorlardı. 1990 Cannes Film Festivali sırasında İsveç medyasına, aynı yılın sonbahar döneminde 1. Stockholm Film Festivali’nin gerçekleşeceğine dair bir faks gönderdiler ve festivale dair ilk anons bu şekilde yapılmış oldu. Film endüstrisinde yer alan 200 kadar profesyonel, gönüllü olarak çalışarak ilk festivalin gerçekleşmesine katkıda bulundular. Festival, David Lynch’in Astoria’da gerçekleşen Wild at Heart filminin gösterimiyle kapılarını açtı ve 4 gün boyunca 45 film gösterimi gerçekleşti. Festival, kuruluşundan sonra yaz aylarında gerçekleşen yaz sinema etkinlikleri, aylık üyelikler vb gibi farklı etkinliklerle gitgide büyüyerek bugünkü durumuna geldi. Sadece birkaç yılda program dahilinde 100 film gösterilmiş, 2006’da ise bu sayı 170’e çıkmıştı. Geçtiğimiz 24 yıl boyunca dünyanın dört bir yanından toplam 3000 filmin gösterimi yapıldı ve Dennis Hopper, Lauren Bacall, Gena Rowlands, Ang Lee, David Cronenberg, Roman Polanski, Terry Gilliam ve Elia Kazan gibi birçok isim festivalin konuğu oldular. Festival aynı zamanda genç ve tanınmamış film yapımcıları ve yönetmenleri bu endüstriye tanıtma olanağı tanırken, bu yeni yönetmenler festivalin tüm yönetmenlerinin üçte biri kadarını oluşturur. Bu sebeple festival yeni yönetmenler için de önemli bir fırsat yaratmaktadır.

Stokholm Uluslararası Film Festivali takımı yıllardır süregelen amaçlarını şu maddelerde topluyor; İsveç film çeşitliliğini kalite ve yaratıcılık odaklı artırmak, izleyiciyi süregelen bir konuya dahil edip, ona yeni bir bakış sunmak, gerçekleşen seminerlerle film endüstrisi dahilinde deneyim ve fikir alışverişleri için ortam sağlamak. Ayrıca festival kapsamında gönüllü olarak çalışmak isterseniz festival ekibinin mottsu da tam size göre: Sensiz festival olmaz!  Gönüllülük hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Kaynak: http://www.stockholmfilmfestival.se