13-14 Ekim’de gerçekleşen 2017 STOCKmotion Film Festivali’nde en iyi film ödülü Manolo Diaz Rämö’nün filmi Svenskarna’nın oldu. 2 gün boyunca süren festivalde birbirinden başarılı film gösterimleri, ilginç seminerler ve heyecanlı buluşmalar gerçekleşti.

 

Svenskarna, Türkiye, Rusya, Uganda, Fransa ve İspanya kökenli, orta yaşlarında dört aktörden oluşan bir halk fusion müzik grubudur. Yönetmen Manolo Diaz Rämö, aidiyet ve kimlikle ilgili çelişkili duygularıyla sorduğu sorulara cevaplar ararken Svenskarna’yı filme almaya başlar. Göçü; müzik, arkadaşlık ve paylaşılan hikayeler üzerinden işleyen, kişisel ve cesaret veren bir keşif olarak tanımlayabileceğimiz ve grubun adıyla aynı adlı bu film, ilk olarak 2017 yılında Tempo Dokumentärfilmfestival’inde gösterime girmiştir. Yapımcılığını Angela Bravo’nun yaptığı belgeselde yer alan grup üyelerinin isimleri sırasıyla; Richard Sseruwagi, Vladimir Dikanski, Roberto Gonzalez ve Fikret Çeşmeli‘dir.

Festival Hakkında

Film Stockholm tarafından ilk kez 2014’te düzenlenmeye başlayan STOCKmotion festivali, her yaştan film yapımcısının beyaz perdede yer alabileceği bir fırsat olarak görülüyor. Festival ekibi, kısa filmleri odak noktası haline getirmelerinin sebebini ise, gelişen teknolojiyle çok yüksek bütçeler olmaksızın, emeklilerden okul çağındaki çocuklara kadar tüm film yapımcılarını motive ederek, kendilerini ifade edecekleri bir platform oluşturmak olduğunu belirtiyor. Ve her yıl bizleri amatör ve profesyonel, bu filmlerin olağanüstü hikayeleriyle şaşkına dönmeye davet ediyorlar.