2016’da Kortfilmsdagen (Kısa Film Günü) kapsamında Index – İsveç Modern Sanat Vakfı‘nda prömiyeri yapılan, ardından 2017 Tempo Belgesel Festivali (Tempo Dokumentärfestival) ve 37. Uluslararası Uppsala Kısa Film Festivali’ne katılan “6 degrees of Mustafa Arhan”, Malmö’de yaşayan oryantal halıcı Mustafa Arhan’ın hayatından kısa bir kesit anlatıyor. Filmi izlemek isteyenler, 14 Şubat 2019’a kadar SVT Play’de izleyebilirler.

“6 Degrees of Mustafa Arhan”, İsveç sosyetesinin Malmö sayfalarında sıkça görülen, 83 yaşındaki Malmö beyefendisi, oryantal halıcı Mustafa Arhan’ı portreliyor. “Film, oryantal halılarla ilgili. Yabancılar ve hilebazlarla ilgili. İsveç’le ilgili, seninle ve benimle ilgili” cümlesi ile tanımlıyor filmi yönetmen koltuğundaki Axel Petersén.
 
 
Kırk yılı aşkın süredir, Malmö’de yaşayan hem lüks bir hayatı olan hem de çalışan sınıfı benliğinde barındıran biri Mustafa Arhan. Malmö ona iyi davranıyor fakat bir sorunu var Arhan’ın, son 10 yıldır kendisi ve oğlu gibi davranıp insanları kandıran ve onlar yerine imitasyon halı satan bir grupla savaş veriyor. Film, Arhan’ın ve yerel mücadelesinin ötesinde, egzotizm, oryantalizm, kültürel asimilasyon ve uyum sağlama dürtüsü gibi temaları araştırarak işliyor konuyu. Filmde yer alan oyuncular; Mustafa Arhan , Lars Hector , Axel Petersén
 
14 Şubat 2019’a kadar SVT Play‘de yayınlanacak olan bu kısa belgesel filmini kaçırmayın deriz.
 
KÜNYE
Orijinal Adı 6 Degrees of Mustafa Arhan
Film tipi Kısa
Kategori Belgesel
Yönetmen Axel Petersén
Yapımcı Axel Petersén
Görüntü Yönetmeni Axel Petersén
Yapım Ülkesi İsveç
Yapım Şirketi Axel Petersén Produktion
Dil İsveççe