9 Mart’ta heybesi türkülerle dolu bir “Abdal” geliyor Stokholm’e; Haluk Tolga İlhan. Årsta Teatern’da sahne alacak Haluk Tolga İlhan’ın konseri öncesinde, hepimizin yakından tanıdığı ve yıllardır “Yaşasın halkların aşkı!” diye haykıran, vurmalı sazlarda usta Hakan Vreskala da sahne alıyor.

9-10-11 Mart’ta 3 farklı şehirde 3 farklı konser verecek ikili, ilk olarak Stokholm, sonrasında Göteborg ve son olarak Malmö‘de sahne alacak. İşte tam bir konser çağrısı; “Savaşa karşı barıştan yanayız demek için; birlikte türküler söylemek, birlikte halaylar çekmek için; yalnızlığımızı azaltıp sevinçlerimizi çoğaltmak için…9 Mart Cuma akşamı herkesi konserimize bekleriz!”  cümleleri ile davet ediliyoruz bu konsere. Müthiş bir gece yaşayacağımızdan hiç şüphemiz yok ve hemen takvimlerimize ekliyoruz. 9 Mart Cuma Stokholm’de, 10 Mart Cumartesi Göteborg’da ve 11 Mart Pazar Malmöde gerçekleşecek bu etkinlik için biletlerinizi hemen alın deriz.

Peki Haluk Tolga İlhan kimdir, biraz daha yakından tanıyalım ‘Âşıkgiller’ kökenli bu operacıyı. Sosyal medyada çok fazla ilgi gören ‘Ervah-ı Ezelde’ türküsüyle tanınan eski Grup Abdal üyesi Haluk Tolga İlhan, ‘çağdaş Ruhi Su’ olarak da anılıyor. Devlet Operası’nda tenor olan İlhan, Anadolu topraklarından seslendirdiği türküler, opera geçmişi ve yaptığı projelerle türkülere farklı bir yorum katıyor ve gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında birçok konser vermeye devam ediyor.
Çerağ-ı Aşk ve Hançere çalışmalarından sonra verdiği 2 yıllık bir aranın ardından Mayıs 2017’de yeni albümü yayınlanan sanatçı, “Dara Duran” ile dinleyicilerin karşısına yeniden çıkıyor. Ünlü ozanların türkülerine yer verdiği bu çalışmasını “vicdan muhasebesi” olarak nitelendiriyor. Bu hislerle albümün kitapçığında da Pir Sultan Abdal’dan alıntı yaparak aşağıdaki ifadelere yer vermiş İlhan. 

“İnsanla ve kendisiyle olan büyük hesaplaşmayı bu dünyada tamamlayanların anlatısında yer arıyoruz kendimize. Dâra durup vicdanımıza soruyoruz:

Ben dervişim dersin dava kılarsın

Hakk’ı zikretmeye dilin var mıdır

Kendini gör, elde sen ne ararsın

Hâlâ hâl etmeğe hâlin var mıdır.”

Stokholm konserinde hem eski türkülerinden hem de yeni albümünde yayınladığı türkülerden seslendirecek olan müzisyen ilk kez Stokholm’e geliyor.

 

Stokholm

Etkinliğin Facebook sayfası için tıklayınız..

Plats: Årsta Teater
Årsta Torg 5 (Gå in via entren med skylten Årsta centrum)
Datum: 09.03.2018 / Fredag
Entre öppnar: 18.00
Programstart: 19.00

Kontakt 076 9227340
Swish  072 9122908

Göteborg

Etkinliğin Facebook sayfası için tıklayınız..

Plats: Folket Hus
Olof Palmes Plats 3 413 04 Göteborg
Datum: 10.03.2018 Lördag
Tid: 17.00

Kontakt 076 9227340
Swish 072 9122908

Malmö

Etkinliğin Facebook sayfası için tıklayınız..

Plats: Moriska Paviljongen
Norra Parkgatan 2 214 22 Malmö
Datum: 11.03.2018 Söndag
Tid: 16.00

Kontakt 076 9227340
Swish 072 9122908

 

Dara Duran 2017 – Albüm Fragmanı

Haluk Tolga İlhan kimdir?

Aslen Erzurumlu olan, Ankara’da dünyaya gelen Haluk Tolga ilhan, Bilkent Üniversitesi Opera Şan Bölümü’nden 2002 senesinde mezun olarak, 1992 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde görev almaya başlamıştır. 2010 senesinden bu yana ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmaya devam etmektedir. Sihirli Flüt, Figaro’nun Düğünü, Yarasa, Saraydan Kız Kaçırma ve Şen  Dul operalarında başrol de dâhil olmak üzere birçok rolde görev almış ve Amerika’da düzenlenen Opera Reading Club of Hollywood Yarışması’nda en iyi tenor ödülünü kazanmıştır.

Opera, Haluk Tolga İlhan’ın profesyonel meslek yaşamını oluştururken, müzikal anlamda farklılığı ise halk müziğinde aramıştır. Tarihsel gerçeklikleri halk müziği ve Anadolu ezgilerine sahip çıkarak dile getirmiş, bu yönde seslendirdiği türküler, sosyal medyada ve profesyonel müzik çevrelerinde önemli bir ses getirmiştir. Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok yerinde konser veren, Abdal’ın solisti ve iki kurucusunda birisi olan  Haluk Tolga İlhan’ın seslendirdiği Ervah-ı Ezelde eseri kendisi ile bütünleşerek, Abdal adı ile yayınlanan albümlerindeki halk müziği icraları beğeni ile takip edilmiştir. Haluk Tolga İlhan, halk müziğinin özünü bozmadan, ses ve söyleyişte yarattığı farklılıkla, özellikle genç nüfus arasında halk müziğinin sahiplenilmesine katkıda bulunmuştur. Dönen Dönsün Ben Dönmezem Yolumdan, bu yolculukta yayımladığı ilk albüm denemesini oluştururken, bu albümü sırası ile Ervah-ı Ezelde, Çerağ-ı Aşk ve Hançere izlemiş, son olarak 2017 senesinde Dara Duran albümünü yayınlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nde şan dersleri vermektedir.

Hakan Vreskla Kimdir?

Hakan Vreskla, İzmir doğumlu, baba tarafı Makedonya’dan göçmüş bir ailenin oğlu. Çok öncelerden sadece müzikle uğraşmak isteyen Hakan, İstanbul’daki üniversite eğitimini bırakıp, müzik okumak için İsveç’e yerleşmiş. Stokholm’de bir süre zorlu bir hayat yaşadıktan sonra Kraliyet Müzik Konservatuarı’na girmiş, zaman yetersizliğinden dolayı onu da bırakmak durumunda kalmış.

2000’lerin ortalarında Deniz Cuylan ve Selen Hünerli’yle kurdukları Norrda’nın perküsyonlarını çalan Hakan, daha sonra İstanbul’un gece hayatını İsveç’e taşıyan Klubb East’n’bul’u kurmuş.

Şivan Perver’in orkestrasında da vurmalı çalgılar çalmış olan müzisyen, ayrıca arada İsveç’teki Türk, Kürt, Süryani, Roman düğünlerinde çalmanın yanında müzikal yapıp, turneye çıkmış.

Halen Stokholm’de yaşayan Hakan Vreskala, zaman zaman verdiği konserlerle bizleri çok farklı dünyalara götürmeye devam ediyor. Radikal’de verdiği bir röportajda müzik hayatı ile ilgili yaptığı yorum şu şekilde: “ Yugoslav göçmeni, İranlı, Kürt, Süryanilerle beraber müzik yaptım. Hepsinin ana perküsyonu davul, darbuka, çaldığım şeyler. Süryani düğünlerinden Kürt düğünlerine müzik yapıyorum, ertesi gün krala sufi müziği çalabiliyorum… Her gün kimlik değiştiriyorsun. İki hafta önce Ceylan’a çaldım bir düğünde. Bir gün sonra Oslo’da rock söyledim. Şizofrenik bir durum. Gelmeden, bir Süryani’nin vaftiz töreninde davul zurna çaldık. Oslo’dan dünya müziği festivaline çağırıyorlar. Nasıl anlatacağımı bilmiyorum. En büyük korkum “Ne tarz müzik yapıyorsun?” muhabbeti. “

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/ - https://www.haluktolgailhan.com - 
http://www.radikal.com.tr - http://www.hurhaber.com/