Kürtçe müziğin, Türkiye’de ve dünyada en çok tanınan isimleri arasında yer alan Aynur Doğan, 15 Aralık Cuma günü Södra Teatern’de konser veriyor. 2017 Mart ayında aldığı, Akdeniz Müzik Ödülleri Ustası ödülünden sonra Stokholm’deki ilk konserini gerçekleştirecek sanatçının, 2016 yılında çıkan “Hawniyaz” adlı yeni albümünden de parçalar seslendireceği, bu performansı uzun zamandır bekleniyordu

Riksteatern’in düzenlediği “Femineast Festival 2017”, bu sene Ortadoğu’daki kadın seslerine odaklanıyor. 5 farklı ve güçlü kadın sesinden biri de uzun süre sonra ilk defa Stokholm’de sahne alacak Aynur Doğan. FeminEast, sesleriyle, sanatlarıyla, enerji ve güçleriyle benzersiz bir izlenim bırakan kadınları ön plana çıkarıyor. Aralık ayında gerçekleşecek etkinliklerde klasik Arapça, Kürtçe ve Farsça müzikten caza, canlı gece kulüp müziklerinden hip hopa kadar pek çok farklı türde müzik yer alacak.

Stokholm Södra Teatern’de gerçekeleşecek Aynur Doğan konser etkinliğine ulaşmak için tıklayınız

Aynur Doğan’ın konser vereceği festival dahilinde sahne alacak diğer isim ve gruplar şu şekilde; Sinema ve tiyatro oyunculuğundaki başarısının yanı sıra şarkıcılığıyla da oldukça başarılı Zuhal Olcay, İranlı solist Sara Eghlimi ve Donya Kamali’ye modern İran müziğinin kurucularından biri olarak tanınan bestekar Tahmoures Pournazeri’nin eşlik ettiği proje Beyond Boundaries, yine İranlı pop şarkıcı Sepideh ve sonrasında dans müzikleriyle Dj Marjan ve Femineast Urban Night etkinliği ile sahne alacak Linda Pira, Kumba, JUCK,  Shadia Mansour ve DJ Armani. FeminEast bu konserleri, Södermalm’ın kalbinde ve şehrin nefes kesen manzarasına sahip Stockholm’un en eski tiyatro evi olan Södra Teatern’de gerçekleştirecek.

Södra Teatern web sitesinde yapılan Aynur Doğan konser haberi için tıklayınız..

Türkiye’de ve dünyada halk müziği kategorisinde en çok tanınan isimleri arasında yer alan Aynur Doğan’ın 2016 yılı başlarında çıkan yeni albümü “Hawniyaz”, dünyaca ünlü virtüözlerle bir araya gelerek beş parçalık doğaçlama bir kayıt olarak ortaya çıkmış. Sony Music etiketiyle yayımlanan bu albümünde Doğan, kemençe virtüözü İranlı Kayhan Kalhor, tambur ustalığı ve deneysel müziğe yaratıcı yaklaşımlarıyla bilinen tambur ustası Cemîl Qoçgîrî ve post-bop’tan etno-caz’a, birçok müzik türüne hakim Azeri piyanist Salman Gambaro ile bu toprakların hikayeleri üzerinden müzikal bir yolculuk yapıyorlar.

Halk müziği sanatçısı ve Kürt halkının kültürel simgesi olarak da bilinen şarkıcı ve besteci,  Akdeniz Kadınlar Hareketi kategorisinde 16 Mart 2017’de Akdeniz Müzik Ödülleri Ustası ödülünü aldı. Berklee Akdeniz Müzik Enstitüsü’nün verdiği bu ödülle ve sanatçıyla ilgili yorumu şu şekilde olmuştu; “Aynur Doğan’ın Kürt halk müziğinin sözlü geleneklerini koruyarak geleneksel repertuarı yorumlamaya devam etmesi ve aynı zamanda modern batı müziğini harmanlayarak oluşturduğu duruşu ile ortaya çıkan bu müzik bakışı Akdeniz müziğine yeni bir yorum getirmesine neden olduğu aşikar. Doğan’ın Kürt müziğine gösterdiği bu sadakat ve azim, Akdeniz müziğine getirdiği bu yaratıcı ezgileri ile karşısına çıkan bir çok zorluğu aşma şekli, özellikle kadın sanatçılar ve herkes için ilham veren bir duruş ve örnek olduğuna inanıyoruz.”

1975 Tunceli doğumlu Aynur Doğan, kariyeri boyunca birçok projede birçok isim ve grupla bir araya geldi. Bu isimlerden ve projelerden bazıları şu şekilde; Yavuz Turgul’un Gönül Yarası ve Fatih Akın’ın İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek filmlerinde şarkılarıyla yer almıştır. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü filminin müzik albümünde de bir parça seslendirmiştir. Metin Kemal Kahraman, Orient Expressions, Kardeş Türküler, Ahmet Aslan, Mikail Aslan ve daha bir çok müzisyenin albümlerinde yer almıştır. Bir çok müzisyenle birlikte dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde konserler vermiştir. Bu isimlerden bazıları; Yo-Yo Ma and Silk Road Ensemble, Kayhan Kalhor, Javier Limón, Kinan Azmeh, Mercan Dede, Salman Gambarov, Cemil Qocgiri, Morgenland All Star Band, Nerderland Blazers Ensemble, Sertab Erener

The Times’ın 21 Mart 2005 tarihli “Türkiye’nin Kültürü ve Zenginlikleri” adlı ekinde kapak yıldızı olarak da yer alan şarkıcının; Hawniyaz (2016), Hevra (2013), Rewend (2010), Nûpel (2005) ve Keçe Kurdan (2004) adlı beş albümü vardır. Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde konserler vermiş ve Türkçe ve Kürtçe birçok şarkısı vardır.

Aynur Doğan hepimizi çok farklı duygulara sürükleyen ve başrollerini Şener Şen ve Meltem Cumbul’un paylaştığı Gönül Yarası adlı filmde seslendirdiği “Dar Hejiroke (İncir Ağacı)” şarkısıyla bizi derinden etkilemişti. Filmin unutulmaz sahnesinde yer alan “Abi bu türküye ağlamak için kürtçe bilmek mi gerek?” repliği hala hafızalarımızda iken belki de o günlerde müziğin bir dilinin olmadığını bu replikle ilk kez hisseden birçok kişiye yeni bir bakış ve his getirmişti. Şarkı ve unutulmaz o replik şöyleydi;

Aynur Doğan Kimdir?

Aynur, 1975 yılında Dersim/Çemişgezek ilçesinde doğmuştur. İlk olarak İstanbul’da ASM müzik okulunda bağlama ve müzik eğitimi alan sanatçı Begüm Erdem ve Aşkın Metiner’le şan çalıştı. 2002 yılında ilk albümü “Seyir” yayınlandı. Metin-Kemal Kahraman, Grup Yorum, Lütfü Gültekin, Anjelika Akbar, Kardeş Türküler, Mikail Aslan,Mercan Dede, Cemil Koçgün, Orient Expressions gibi müzisyenlerin ve grupların albümlerinde ve konser performanslarında eşlik eden sanatçı , ünlü televizyon dizilerinde ve uluslararası büyük ses getiren sinema filmlerinde de vokaliyle yer aldı. Yurtiçi ve yurtdışında Kürtçe ve Türkçe canlı performaslarıyla ününü artıran Aynur, 2004 yılında “Keça Kurdan” 2005 yılında ise “Nûpel” adlı albümlerini Kalan Müzik etiketiyle ardı ardına yayınladı.

Albümleriyle ve yorumu ile ilgili olarak sadece Türkiye basınında değil, dünya basınında da hakkında övgüyle bahsedilen Aynur, son yıllarda albümleriyle Kürt müziği alanında “en çok satan albümler “arasına girmeyi başardı. Yurtdışında adından çok bahsedilen Aynur, İngiltere’de yayımlanan Folk Roots (fRoots) dergisinin Kasım 2004 sayısına kapak oldu. Bunun yanı sıra İngiltere’de en çok satan gazetelerinden The London Times’ın 21 Mart 2005 tarihli “Türkiye’nin kültürü ve zenginlikleri” adlı ekinin kapak yıldızı yine Aynur oldu. İspanya’da yayınlanan Sons dergisinin Şubat 2008 İstanbul tanıtım sayısına da kapak konusu olan Aynur, yabancı basında sayısız dergi ve gazeteye haber olurken, Avrupa’nın birçok televizyon ve radyo programının konuğu oldu.

Yavuz Turgul’un yönettiği “Gönül Yarası” adlı filmde söylediği Kürtçe halk şarkısıyla büyük bir hayran kitlesine ulaşan Aynur, Türkiye’de çekilen bir filmde, ilk kez bir Kürt halk şarkısını canlı olarak okudu. Aynur, Fatih Akın’ın “İstanbul Hatırası / Köprüyü Geçmek” adlı belgesel filmine de şarkılarıyla eşlik etti. Uluslararası medyada geniş yankı uyandıran bu filmle birlikte Aynur da yoğun bir ilgi ile karşılaştı ve dünyaca ünlü festivallerde konserler verdi.

2005 yılı Mayıs ayı içerisinde, Hollanda’nın en iyi nefesli gruplarından birisi olan Nederlands Blazers Ensemble ile birlikte gerçekleştirilen konserlerde de yoğun ilgi gören sanatçı , 2006 yılında bu konserlerin canlı kayıtlarından oluşan Turqoise adlı albümde de yeralmış oldu. Ayrıca 2008 yılında “Aile içi Şiddete Son” kampanyası çerçevesinde gerçeklestirilen ve Türkiye’nin ünlü kadın müzisyenlerinin biraraya geldiği Güldünya albüm projesinin sanatçılarından biri de Aynur oldu.

2005 yılının Temmuz ayında İspanya’da gerçekleştirilen “Türkiye Festivali”nde yer alan Aynur, İspanya dinleyicisinin gönlünde taht kurdu ve İspanyada sayısız konserler vermeye başladı. Yine 2006 yılında İspanya’nın Sevilla şehrinde gerçeklestirilen ve dünyaca ünlü organizatörlerin katılmış olduğu WOMEX (World Music Expo) fuarına katıldıktan sonra İrlanda, Singapur, Amerika, Kanada, Portekiz, İspanya, Kanarya Adaları, Almanya, Fransa, İtalya, Tunus, Sırbistan, Slovenya, İsviçre, Belçika, Hollanda, Danimarka, Finlandiya, İsveç, Yunanistan başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde sayısız konserler verdi.

Aynur ayrıca dünyaca ünlü prodüktor Peter Gabriel tarafından her yıl dünyanın bir çok ülkesinde organize edilen WOMAD festival organizasyonlarına 2008 yılında katılarak konserler vermiştir. İspanya / Caceres ve Las Palmas de Gran Canaria adalarında gerçekleştirilen iki ayrı konserde de büyük ilgi görmüştür. Aynı yıl içerisinde Almanya’nın Frankfurt kentinde gerçekleştirilen Frankfurt Kitap Fuarı / Türkiye Yılı kapsamındaki etkinliklerde Türkiye tanıtım programında da yer almıştır.

2010 Avrupa Kültür Başkenti açılış etkinliğinde de yine kürtçe şarkılarıyla sahne alan Aynur, Ocak 2010 tarihinde Sırbistan’da Emir Kusturica tarafından gerçekleştirilen Küstendorf Film ve Müzik festivali kapsamında vermiş olduğu konserde büyük beğeni toplarken, bu konserin seyircileri arasında dünyaca ünlü oyuncular ve yönetmenler yer almıştır. 2010 yılında Sony müzik etiketiyle yayınlanan “Rewend” adlı albümü, yaklaşık iki yılık bir çalışmanın ürünü. Albüm kayıtlarının büyük bir kısmını Mainz’da gerçekleştiren Aynur, albüme adını veren Rewend adlı şarkıya ünlü yönetmen Fatih Akın ile birlikte Hasankeyf’te bir de video klip çekmişti.

Facebook

Instagram

Twitter

YouTube

2016 yılının başlarında çıkan yeni albümü “Hawniyaz”da dünyaca ünlü virtüözlerle bir araya gelerek beş parça üzerinden doğaçlama bir kayıt ile ortaya çıkmış. İşte albümün hikayesi ve tanıtım filmi