Uzun süredir hayranlıkla takip ettiğimiz İsveçli bir görsel sanatçıdan bahsetmek istiyoruz sizlere. Distopik resimleri olan ve çocukluğundan bu yana bilim kurgu senaryolarla yaşayan bir çizer; Simon Stålenhag.

Öncelikle distopya nedir, biraz ondan bahsedelim. Distopya, genellikle ütopik bir toplum anlayışının anti-tezini tanımlamak için kullanılır. Distopik bir toplum otoriter – totaliter bir devlet modeli ya da benzer bir başka baskıcı sistem altında karakterize edilir. Distopyayı tam olarak “kötü bir yer” olarak da tanımlayabiliriz. Tıpkı ütopya gibi distopya da birçok senariste, sanatçıya ve yazara ilham olmuştur. Distopya kurgu yazarları, geleceği hayal etmezler, günümüzdeki zorlu gerçekleri hafifletmek için ‘diğer dünyalardaki’ senaryoları kullanırlar. Margaret Atwood’un MaddAddam üçlemesi, bize iklim değişikliğinin zararlarını ve video oyunları ve online ilişkiler yoluyla kurulabilecek yanlış samimiyetleri vurgular örneğin. Açlık Oyunları, oburluğu ve sürekli yapılan kataloglamayı cezalandırır. Divergent ise, ötekileştirmenin felakete neden olabileceği konusunda bizi uyarır. Tüm distopik kurgular bizleri şuanda yaşadığımız bir soruna bağlar, bu soruna ait ve şimdiye birçok farklı sorunlara ait soru sormamızı sağlar. Tıpkı yazarlar gibi distopik kurgulardan beslenen sanatçılar da, hangi sanat dalında eserlerini yapıyor olurlarsa olsunlar, yaşadığımız dünya gerçeklerini ele alırlar ve bize öngörülerini sunarlar.

Geleceğin görüntülerini, günümüzdeki sahnelerin içine sokmak için aktif olarak çalışan bir sanatçı da size dünyasını ve resimlerini tanıtmak istediğimiz Simon Stålenhag. Stockholm’un dışında kırsal bir bölgede yaşayan Stålenhag, şimdiye kadar filmden reklama, kitap kapağından sanat yönetmenliğine ve video oyunları konseptlerine kadar birçok farklı projede birçok farklı görevle yer almış. Biz onu hikayeleştirdiği resimleri sayesinde tanıdık. Stålenhag, başarılı bir Kickstarter kampanyası sayesinde hikayeleştirdiği resimleri kitap haline de getirdi. Tales from the Loop ve Swedish Machines, Lonely Places adlı bu kitaplardaki çizimler, çocuk ve gençleri gri düzlüklerde gezinirken, kasvetli bir ortama rağmen yaşam dolu gösteriyor. Çevrede görünen elektrik hatları ve radyo kuleleri gökyüzünü lekelerken aynı zamanda havayı ağırlaştırıp, karamsarlaştırıyor. Diğer kitabı da 2016 Eylül ayında raflarda yerini aldı. Things From TheFlood adını verdiği bu kitap da diğer kitapların devamı niteliğinde diyebiliriz. Robotları bilgisyar, skorbord ve araba yığınlarının yanında gördüğümüzde bize hissettirdiği o gerçeklikle ve ‘Ne yarattığımıza bir bak’ ve ‘Daha neler yaratabileceğimizi hayal et’ sorularıyla bizi karşı karşıya bırakıyor.

Stålenhag, The Huffington Post ile yaptığı bir röportajda , eş zamanlı olan dramatik ve samimi ayarlarının, yaşamı boyu gözlem yapma eğilimine bir iş gibi yaklaşmasından kaynaklandığını söylüyor. “Fotoğraf makinemle uzun yürüyüşlere çıkıp, her şeyin fotoğrafını çekerken çok fazla zaman harcıyorum” diyor. Stålenhag’ın çocukluğundan beri İsveç kırsalında yaptığı bu yürüyüşler, birçok farklı tonda fotoğraf yakalamasını sağlamış. Gözlem yapmak için çok soğuk olduğundaysa evde Steven Spielberg, Ridley Scott ve James Cameron’ın yönettiği bilim kurgu filmlerini izlemekle geçirirmiş vaktini. ”Bu şekilde de kış manzaralarında Velociraptorlardan (Etobur bir dinazor türü) kaçarak ya da uzaylılarla savaşarak gezinirdik. Hiçbir şey bana yaptığım resimlerin çocukluk anılarını geri getirdiğini söyleyen insanlardan daha fazla tatmin edici gelmiyor. Hiç kimsenin söz etmediği, hayatın tüm sıradan boş anları. Bence bu anların bir şekilde birileri tarafından görselleştirilmesi gerekiyor. Ve bilim kurgu öğeleri doğal bir şekilde geliyor. Bu şeyler aklımda büyüyerek yer işgal ediyordu, bu yüzden bu sıradan sahnelere dev robotlar koymak, benim ve tecrübelerim için doğru olanın bu olduğunu biliyorum” diye anlatıyor geçmişiyle işleri arasında kurduğu o anlamlı bağı. Sanatçının resimlerini hikayeleştirdiği  tüm kitapları kendinize ya da sevdiklerinize alabileceğiniz güzel bir hediye ve kesinlikle kütüphanenizde bulunması gereken eserler arasında yer alacak cinsten.

Çizerin çoğu işine resmi ineternet sayfası üzerinden ulaşmak için tıklayınız…

Çizerin kitaplarını satın almak için tıklayınız… 

    
Kaynak: www.simonstalenhag.se- www.huffingtonpost.com – www.bossnotboss.com – www.conceptartworld.com