Şimdi size mucize bir fotoğraftan bahsedeceğiz. Arda Uskan’ın arşivinden çıkardığı 1971 Mayıs tarihli bu fotoğraf, Cannes’da çekildi. Efsane İngiliz grup Beatles’ın solisti John Lennon, sevgilisi Yoko Ono, Erkin Koray ve Arda Uskan bir aradalar. Uskan, fotoğrafı Lennon ve Ono ile yaptığı röportaj sırasında çekildiğini ifade ediyor.

John Lennon’ın ilk kez gösterilecek kısa filmi “Fly”ı izlemek ve onunla röportaj yapmak için orada genç gazeteci Uskan. Bunun talihsiz bir zamanlama olduğunu bilmeden salona girerler; film gösterilir ama sevilmez, Lennon ve Yoko Ono gösterim sonrası protesto edilir.

Salondan çıkarlarken Erkin Koray’ın, Lennon’ın kulağına bir şeyler fısıldamasından sonraki saatlerde çekiliyor bu fotoğraf. Koray, hem John Lennon için orada, hem de rock müziğin gidişatını gözlemlemek için Avrupa turunda. Lennon ise orada bulunmasını 2 nedenle açıklıyor, ilki Mick Jagger‘ın nikahının olması, ikinci neden ise Lennon’ın elinin değdiği filmlerin de festivalde olması. Erkin Koray’a filmleri nasıl bulduğunu soruyor, Koray beğendiğini söylüyor. Lennon’ın hoşuna gidiyor bu elbet ama minik bir yakınmayla insanların filmleri anlamadığından bahsedip, sen anladın mı diye sorunca Koray şöyle diyor: “Anlamam ya da sevmem hiç önemli değil. Filmleri hissettiğimi söylemem yeterli sanırım.”

Konuşma sırasında Lennon ve Ono’nun eğer istersen savaş bitmiştir (War is over if you want it) söylemlerine, Erkin Koray’ın barış dileği karışıyor, müzikten, hippi hareketinden bahsediyorlar konuşma boyunca. Bir ara Lennon gitarını Koray’a takdim ediyor ve Koray “Mesafeler” şarkısını çalıyor yayınlanmamış haliyle. Lennon “nefis, harika bir doğu ezgisi var parçada” diyor ve İngilizce yazıp Avrupa’da şansını denemesini söylüyor Erkin Koray’a. Tabi Erkin Koray Türkiye’de, Türkçe olarak yayınlamayı tercih etmiş sonraki yıllarda. John Lennon’la olan bu konuşmasından kendisinin ve şarkılarının etkilendiğini söylüyor Erkin Koray.

O masada neler konuşuldu, neler çözüldü çok azını bilebiliriz fakat bilmediğimizden emin olduğumuz tek bir şey var: Erkin Koray’ın John Lennon’ın kulağına ne fısıldadığı. İkili daha sonra görüşme fırsatı bulamamış ve buluşmamışlar. Erkin Koray, John Lennon’a olan saygısından ve artık iznini de alamayacağından fısıldadığı sözleri bir sır olarak saklıyor. 

Aşağıda izleyeceğiniz film John Lennon ve Yoko Ono’nun başlattıkları War is over if you want it hareketini Lennon’ın sözleriyle anlatan bir film. Noel ve yeni yılı karşılarken, bizi halen o günlerden belki de daha yoğun düşündüren bu hareketin facebook sayfasına ulaşmak için tıklayınız..

Diğer video ise Erkin Koray’ın John Lennon ve Yoko Ono’ya çaldığı şarkı “Mesafeler”e ait.

İyi seyirler!

Kaynak: https://www.wannart.com - http://imaginepeace.com/warisover/