Planet Earth II’nin yayınlanmasından bir yıl sonra, Sir David Attenborough prömiyeri 2001’de gerçekleşen The Blue Planet’in devamıyla karşımızda.

Yapımını James Honeyborne’un ve müziklerini Hans Zimmer, Jacob Shea ve Dave Fleming’in yaptığı Blue Planet II’yi senfoni orkestrası ile canlı olarak izleme fırsatı bulacağımız bu etkinliği kaçırmamanız gerekiyor. 17 Şubat 2019 Ericsson Globe’da gerçekleşecek olan bu performans için bilet satışları yaz aylarında başladı. Etkinlik sayfası ve bilet detayları için tıklayınız.

 

Blue Planet II toplam 7 bölümden oluşuyor.

Ve bu bölümler, farklı yaşam alanlarına ayrılmış durumda: Okyanusun derinlikleri, mercan kayalıkları ve sahiller.

James Honeyborne bu bölümler için “Bunları bölümleye başladığınızda bazı anlatımların doğal olarak uyumlu olduğunu göreceksiniz” ipucunu verdi.

Bu seriyi çekmek için yeni teknoloji geliştirildi.

James Honeyborne: “Megadome adını verdiğimiz bir kabin geliştirdik. Denizi ikiye bölüyor ve böylece hem aşağıyı hem de yukarıyı görebiliyorsunuz. Ayrıca yunus gibi çok hızlı giden balıkları takip edebilmemiz için botun arkasına takılabilen bir kamera geliştirdik.”

Sir David Attenborough‘nun bile hakkında bilgi sahibi olmadığı bazı şeyler göreceksiniz.

Honeybourne bazı çekimleri Attenborough’ya gösterdiklerinde “Aa, bunu bilmiyordum” tepkisiyle karşılaştıklarını anlatırken, “Cidden çok şaşırdı. Nadiren de olsa David’i şaşırtmak çok güzel oluyor.” dedi.

Çevre kirliliği de belgeselde işleniyor.

Gözlerinin önünde gerçekleşen büyük sorunları görmezden gelemeyeceklerini söyleyen Honeybourne, “Okyanusun kalbine gidiyorsunuz ve farklı kıtaların buluştuğu yerde plastik çöpler buluyorsunuz. Bunun yaban hayatına etkisi çok yıkıcı olabilir” diyor.

Serinin bir yerinde de David Attenborough’dan “Okyanuslarda yüzyıllardır stabil kalan bazı şartlar radikal bir şekilde değişiyor” sözlerini duyuyoruz.

Blue Planet II’nin Hikayesi

UK & Eire arena turu, yaklaşık 20 yıl önce BBC’nin Doğal Tarih Birimi’nden gelen vahşi yaşam sinemacıları ekibinin dünya okyanuslarında, genişliğinde ve ölçeğinde bir televizyon serisi yapmak üzere yola çıktığı bir televizyon hikayesinin canlı bir uyarlamasıdır. Daha önce hiç görülmemiş bu yapım 2001 yılında yayınlanan ve Sir David Attenborough tarafından anlatılan çok sayıda ödülü olan The Blue Planet, birimin sualtı çekimleri için eşsiz bir üne kavuştu.

Şimdi, bir nesil daha sonra, Doğal Tarih Birimi bir kez daha mavi yeraltı dünyasının derinlerine daldı, seyircilere okyanuslarımız, kıyılarımız ve mercan ekosistemlerimiz hakkında tamamen yeni bir bakış açısı getirdi – gizem, sürpriz ve şaşırtıcı açıklamalarla dolu. Araştırma ve teknoloji alanındaki çığır açan gelişmeler sayesinde BBC ONE dönüm noktası, izleyiciye sadece muhteşem görüntüler sunarken, seriye verilen izleyici tepkisi de gezegenimizin ve çevrenin kırılganlığının plastik kirletici maddelerden nasıl oluştuğuna dair farkındalık yarattı. Televizyonun gücü toplum üzerinde etki yaratmak. Canlı konser uyarlaması, bu çarpıcı görsel ve çevresel anlatının bir uzantısıdır.

Blue Planet II’nin dört yıllık çekimleri sırasında, ekipler tüm kıtalarda ve her okyanusta filme alınan ve 39 ülkeye seyahat eden 125 keşif yolculuğuna başladı. 1000 sualtı teknesinde 6,000 saat derin deniz dalışı geçirdiler. Mantıksal olarak, bu keşiflerin bir kısmı uzaya yolculukla karşılaştırılabilir – verilen çaba da buna eşdeğerdi. Bu süreçte, kamera ekipleri çok garip görünen yaratıklar ile karşılaştılar ki, gerçekten farklı bir gezegenden gelmiş gibi görünüyorlardı.

Serinin çekimlerinde, orijinal serinin yapımcılarının hayal bile edemeyeceği bir ön görü sağlayan bir teknoloji kullanıldı. Endoskopik, düşük ışıklı, çekili ve emişli kameraların yanı sıra dalış robotları ve en yeni su altı ekipmanlarının yardımıyla, kamera ekipleri daha önce hiç olmadığı kadar uzun ve daha derin denizlere girmeyi başardı. Bu da onların sadece yeni (sualtı) dünyalara girmelerine değil, aynı zamanda yeni türler keşfetmelerine ve denizlerin sakinlerinin daha önce bilinmeyen davranışlarını gözlemlemelerine izin verdi.

*Radiohead ve Hans Zimmer, Blue Planet II fragmanı için birlikte çalıştı.

Kaynak: https://www.bbc.com/ - https://blueplanet2live.co.uk/ - https://www.bbcearth.com