Planet Earth II’nin yayınlanmasından bir yıl sonra, Sir David Attenborough prömiyeri 2001’de gerçekleşen The Blue Planet’in devamıyla karşımızda.

Yapımını James Honeyborne‘un ve müziklerini Hans Zimmer, Jacob Shea ve Dave Fleming‘in yaptığı Blue Planet II’yi senfoni orkestrası ile canlı olarak izleme fırsatı bulacağımız bu etkinliği kaçırmamanız gerekiyor. 17 Şubat 2019 Ericsson Globe‘da gerçekleşecek olan bu performans için bilet satışları yaz aylarında başladı. Etkinlik sayfası ve bilet detayları için tıklayınız.

 

Blue Planet II toplam 7 bölümden oluşuyor.

Ve bu bölümler, farklı yaşam alanlarına ayrılmış durumda: Okyanusun derinlikleri, mercan kayalıkları ve sahiller.

James Honeyborne bu bölümler için “Bu bölümlerin bazı anlatımlara doğal olarak uyumlu olduğunu göreceksiniz” ipucunu verdi.

Bu seriyi çekmek için yeni teknoloji geliştirildi.

James Honeyborne: “Megadome adını verdiğimiz bir kabin geliştirdik. Denizi ikiye bölüyor ve böylece aynı anda hem  aşağıyı ve hem de yukarıyı görebiliyorsunuz. Ayrıca yunus gibi çok hızlı giden balıkları takip edebilmemiz için botun arkasına takılabilen bir kamera da geliştirildi.”

Sir David Attenborough‘nun bile hakkında bilgi sahibi olmadığı bazı şeyler göreceksiniz.

Honeybourne bazı çekimleri Attenborough’ya gösterdiklerinde “Aa, bunu bilmiyordum” tepkisiyle karşılaştıklarını anlatırken, “Cidden çok şaşırdı. Nadiren de olsa David’i şaşırtmak çok güzel oluyor.” dedi.

Çevre kirliliği de belgeselde işleniyor.

Gözlerinin önünde gerçekleşen büyük sorunları görmezden gelemeyeceklerini söyleyen Honeybourne, “Okyanusun kalbine gidiyorsunuz ve farklı kıtaların buluştuğu yerde plastik çöpler buluyorsunuz. Bunun vahşi hayata etkisi çok yıkıcı olabilir” diyor.

Serinin bir yerinde de David Attenborough’dan “Okyanuslarda yüzyıllardır stabil kalan bazı koşullar hızlı ve radikal bir şekilde değişiyor” sözlerini duyuyoruz.

Blue Planet II’nin Hikayesi

UK & Eire arena turu, yaklaşık 20 yıl önce BBC’nin Doğal Tarih Birimi’nden gelen vahşi yaşam sinemacıları ekibinin dünya okyanuslarında, okyanus genişliği ve ölçeğinde bir televizyon serisi yapmak üzere yola çıktığı bir televizyon hikayesinin canlı bir uyarlamasıdır. Daha önce hiç görülmemiş, 2001 yılında yayınlanan ve Sir David Attenborough tarafından anlatılan ve çok sayıda ödülü olan  bu yapım: The Blue Planet, ekibin yaptığı sualtı çekimleri  ile eşsiz bir üne kavuştu.

Bugün, yani ilk yayın tarihinden bir nesil daha sonra, BBC Doğal Tarih Birimi bir kez daha mavi yeraltı dünyasının derinlerine daldı, seyircilere okyanuslar, kıyılar ve mercan ekosistemleri hakkında tamamen yeni bir bakış açısı getirdi – gizem, sürpriz ve şaşırtıcı açıklamalarla dolu. Araştırma ve teknoloji alanında çığır açan gelişmeler sayesinde BBC ONE, izleyiciye  muhteşem görüntüler sunarken, gezegenimizin ve çevrenin plastik kirletici maddelerden dolayı oluşan kırılganlığı da izleyiciler üzerinde farkındalık yarattı. 

Blue Planet II’nin 4 yıllık çekimleri tüm kıta ve okyanuslarda gerçekleşti. 39 ülkede seyahat eden 125 keşif yolculuğu sırasında saatlerce çekim yapıldı. 1000 sualtı teknesinde 6000 saat derin deniz dalışı gerçekleştiren ekibin çabası ile bir uzay yolculuğu için sarfedilen çabayı eş değer tutarsak abartmış olmayız diye düşünüyoruz. Ve tabi okyanuslar ile ilgili şimdiye kadar yapılan en detaylı ve en uzun araştırma olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kadar uzun dalışlar sırasında tabi daha önce hiç karşılaşılmayan canlı türlerine de ulaşan ekip, gördükleri canlıların farklı bir gezegenden gelmiş gibi olduklarını da belirtiyor. 

Serinin çekimlerinde, orijinal serinin yapımcılarının hayal bile edemeyeceği kadar ön görü sağlayabilen bir teknoloji kullanıldı. Endoskopik, düşük ışıklı, su geçirmez kameraların yanı sıra dalış robotları ve son teknoloji su altı ekipmanlarının yardımıyla, kamera ekipleri daha önce hiç olmadığı kadar uzun ve derin denizlere girmeyi başardı. Bu da onların sadece yeni (sualtı) dünyalara girmelerine değil, aynı zamanda yeni türler keşfetmelerine ve denizlerin sakinlerinin daha önce bilinmeyen davranışlarını gözlemlemelerine izin verdi.

*Radiohead ve Hans Zimmer, Blue Planet II fragmanı için birlikte çalıştı.

Kaynak: https://www.bbc.com/ - https://blueplanet2live.co.uk/ - https://www.bbcearth.com