Bir süredir yeni albüm hazırlığında olan Büyük Ev Ablukada (BEA) 29 Eylül’de piyasaya çıkan “Fırtınayt” albümünün sinyallerini 2016’da dijital olarak yayınladıkları Hayaletler ve Arayan Bulur adındaki iki single ile vermişti. Bu singlelarla müzikal altyapıları elektronik müziğe daha da yaklaşmış olduğunu gördük ve yeni albümlerini daha da heyecanla beklemeye koyulmuştuk. Sonunda o gün geldi çattı ve albüm, önce Apple Music ve ardından da Spotify’da dinleyiciye sunuldu.

Konser turnesi Lokalize serisi kapsamında 4 Şubat’ta İstanbul Zorlu PSM’de verdikleri ilk konser ile başlayan grubp, 2013 yılında kaydedilen akustik konser performanslarını, “Ay Şuram Hâlâ Ağrıyo” adıyla 2017 başında dijital platformlarda paylaşmıştı. Yeni albümle beraber bu turneye uzun bir konser listesi daha ekleyen grubun Avrupa turnesi için de yakında haber almayı umuyoruz.

Grubu ve müziklerini Tayfun Polat şairane cümleleriyle şu şekilde özetliyor “Sabaha kadar dostlarla edilen muhabbetin, günün ilk ışıklarıyla halıflekse yangelmenin, arka cepteki cüzdanın uyuşturduğu bacakla uyanmanın ve sonra yine dostlarla edilen şen şakrak kahvaltının müziğini yapıyor BEA“. Tabi BEA’nın müziğe yeni soluk getirip oyunu değiştirdiği ve bir çok müzisyene de yol açtığı aşikar diyebiliriz. BEA ve müziği hakkında basmakalıp cümleler veya şablonlar hep yetersiz kalacak çünkü onlar müziğe ve iletişim diline kesinlike yeni bir bakış açısı getirip, farklı bir jargon oluşturdular. Şarkı sözleri, birbirlerine hitap isimleri, iletişim dilleri.. Web sitelerinden plak alırken bile bu dille geri dönüş yaptılar bize, sahnede bu dille anlattılar dertlerini, bu yüzden samimi ve yakın hissettik kendimizi. Kek gibi kararsız olduk ya da samimiyetsiz ama kel hissettik.. Bugünün en sıkılanı olurken laf anlamaz huysuz dedeler gibi söylendik. Karton kolililerle lililerle, brokolililerle, eski sevgilililerle….

Tamamı takma isimler kullanan grup üyeleri, 2008’in başında Canavar Banavar (Bartu Küçükçağlayan) ve Afordisman Salihins (Cem Yılmazer) olarak yola çıktıktan sonra Bas Bariton, Gelicem Nerdesin, Bentek Sizhepiniz ve Galvaniz Gelbiraz’ı aralarına katarak “Ay Şuram Ağrıyo” adlı konser serisine başlamıştı. Adını Turgut Uyar’ın bir şiirinin de adını oluşturan söz öbeğinden alan ve şarkı sözlerinde de ilhamı ikinci yeni şiirinden alan grubun ilk zamanlarındaki konserlerine yönetmen Berkun Oya, oyuncu Onur Ünsal ve bir diğer oyuncu Okan Yalabık gibi isimler de eşlik ediyordu. Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nda düzenlenen akustik konserlerinin videoları, eğlenceli atmosferleri ve grubun “Lilililerde” ile “Tayyar Ahmet’in Sonsuz Sayılı Günleri” gibi şarkıların aralarına kattıkları doğaçlama sözlerin beğeni toplamasının ardından internetin bol paylaşılanları arasında yer almıştı. 22 Aralık 2012’de Dünya’nın sonunun geleceği söylentisinden hareketle 21 Aralık’ta düzenledikleri “Full Faça – Dünya’nın son konseri”, daha sonradan “Olmadı Kaçarız” adını koydukları kendi plak şirketlerinden çıkardıkları aynı adlı bir albüme dönüşmüştü.

FIRTINAYT albümünü Spotify üzerinden ulaşmak için tıklayınız..