Ceyl’an Ertem’in yeni albümü ‘Yine De Amin’ dijital müzik platformlarda 9 Şubat itibariyle yerini aldı. Tanıtım videosu YouTube üzerinden 3 Şubat 2017’de yayınlanan albüm, sanatçının beşinci stüdyo albümü.

Albümde, 11 şarkı ve 1 remix parça yer alırken, albüm adını genç şair Sinem Sal’ın aynı adlı şiir kitabından alıyor. Kapağı ise Türk ressam Taner Ceylan’ın Ten Kafesi isimli yağlı boya eserine ait.

Prodüktörlüğünü Ceyl’an Ertem’in üstlendiği albümde Volkan Öktem, Cenk Erdoğan, Alp Ersönmez, Abbas Karacan, Mustafa İşleyen, Adem Gülşen, Can Güngör, Cihan Mürtezaoğlu, Steven Kamperman, Baran Göksu, İpek Balaban, Tunç Çakır, Berk Kula, Alex Psaroudakis, İstanbul Strings gibi birçok önemli isim yer aldı. Albüm kaydı, toplam 35 kişilik kadrosu ile Fahri Çepik’in yapımını yönettiği Gaziantep Üniversitesi Mâvera Kongre ve Sanat Merkezi’nde canlı olarak yapıldı. Yıldız Tilbe ile Sıla’nın da katkı sağladığı albümün İstanbul lansmanı 20-21 Şubat tarihlerinde Babylon’da yapıldı.

Onno Tunç ve Atilla Özdemiroğlu’nun besteleri ve düzenlemelerinden çok etkilendiğini belirten Ertem, ‘O müzikler bana ilham oldu ve bu karanlık günlerde üretme isteği ve gücü verdi’ dedi ve ‘Özellikle son zamanlarda, 1970 ve 1980’lerin müziğinin ve müzisyenlerinin şu anda dinlediğimiz müziğe ve tercihlerimize ne kadar etki ettiklerini düşünüp, eskilerden konuşur buluyoruz kendimizi’ diyerek albümün çıkış noktasına ait düşüncelerinden bahsetti. Ertem, iki yıl önce Amansız Gücelik kayıtları sırasında hayalini kurduğu şekliyle bir albüm kaydetmek için Gaziantep’te buluyor kendisini. Erken 70’lerden özellikle Ajda Pekkan albümleri, eski plaklarda duyulan seslere özlem, canlı kaydetme isteği, Türk Pop müziğinin harika örneklerine ve müzisyenlerine saygı; hepsi bir araya gelince ve doğru kişilere de ulaştığını hissedince herkesin bir arada canlı çaldığı bir albüm kaydetmek istemiş tüm bu hislerle.

Albüm kayıt çalışmaları, eskiye duyulan özlemle ve çok kalabalık bir kadronun büyük özverisi ile Kasım 2016, Ocak 2017 tarihleri arasında Gaziantep ve İstanbul’da yapıldı. Ekibi ve Ertem’in yollarının nasıl kesiştiğini ve bu proje hakkındaki görüşlerini hikaye eden ‘Ceyl’an Ertem, Yine De Amin Albüm Hikayesi’ adlı belgeseli Ceyl’an Ertem’in youtube kanalında 10 Şubat’ta yayınlandı.

Belgeselden bazı önemli notlar

Ceylan Ertem ve ekibi, bir albümün kaydını canlı olarak yapmanın, bu işe çok büyük bir duygu yüklediğini söylüyorlar ve Ertem kısaca albüm hakkında ‘İyi şarkıların olduğu, değişik düzenlemelerin ve müzikal maceraların olduğu bir albüm oldu’ yorumunda bulunuyor.

Sadece İstanbul’da üretmenin ve sadece İstanbul’da paylaşmanın haksızlık olduğunu, memleketin ya da dünyanın her yanında bu paylaşımın yapılacağını göstermek istediklerini de vurgulamak istiyorlar. Çok ucundan da olsa buralarda da hayat devam ediyor diyebildiklerini düşünüyorlar..

Gaziantep’te üniversite öğrencileriyle de içli dışlı olma şansı yakalayan Ertem ve ekibi, öteki olmanın kurbanı bir coğrafyada, oraların da her yer gibi olduğu ve o inanılmaz salonda inanılmaz işlere imza atan bir dolu insanın buluşabildiğini görmekten de çok mutlular.

30 Kasım 2016 tarihinde Adana’da gerçekleşen trajik bir yangın; bu yangın nedeniyle 12 kız çocuğunun ölümüne duyulan acı ile harmanlanan bir albüm olduğunu belirtiyor Ceylan Ertem belgeselin sonunda. Yaşadıkları yoğun duygular nedeniyle zor bir kayıt olduğunu söyleyen Ertem, 10 yıl sonrasına bir mesaj gönderiyor ve o günün özellikle unutulmamasını istediğini belirtiyor. ‘Lütfen biz olmayı başaralım, birbirimize sahip çıkalım, var olan tüm güzelliklere şahit olmaya devam edelim, yanlış giden bir şeyler için beraber bir şeyler yapalım, birbirimize şifa olalım’ dedikten sonra da albümü 12 kız çocuğuna ithaf ediyor.

Belgesele SonyMusic Türkiye’nin Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.