Hüseyin Tabak’ın yönetmenliğini yaptığı Yılmaz Güney’i anlatan ‘Çirkin Kral Efsanesi’ Belgeselinden ilk fragman

2012 yılında çektiği Güzelliğin On Par’ Etmez filmiyle 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ödülüne layık görülen Hüseyin Tabak’ın son projesi Çirkin Kral Efsanesi 7-17 Eylül tarihleri arasında 42.si gerçekleşen Toronto Film Festivali’nde seyircisiyle buluşmuştu. Yılmaz Güney’i konu alan belgeselin ilk fragmanı yayınlandı.

Bu yıl 42.si düzenlenen Toronto Uluslararası Film Festivali (TİFF) 7-17 Eylül 2017 tarihleri arasında onlarca filme ev sahipliği yapmıştı. Dünyanın bir çok yerinden yapımların yer aldığı festivalde, yönetmen Hüseyin Tabak’ın, Yılmaz Güney’in hayatını anlattığı belgesel filmi, The Legend of the Ugly King/ Çirkin Kral Efsanesi prömiyerini gerçekleştirdi. Çekimleri yedi yıl süren 100 dakikalık filmin yapımcısı ise Mehmet Aktaş.

Almanya’da yaşayan ve 2012’de Güzelliğin On Par’ Etmez filmiyle 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Senaryo ve Mahmut Tali Öngören özel ödülünü kazanan Tabak’ın, 1982’de Cannes Film Festivali’nde “Yol” filmiyle Altın Palmiye ödülüne ortak olan Yılmaz Güney’i anlattığı belgesel film adını Güney’in Yeşilçam filmlerinde oynadığı rollerden kalma lakabından alıyor.

Genç yönetmenin en önemli başarısı,Yılmaz Güney efsanesine hem içerden hem de dışardan bakabilen; onlarca kişinin görüşlerine yer verirken, alabildiğine kişisel kalabilen özgün bir çalışma geçekleştirmiş olmasıydı. Konuya içerden bakıyordu; çünkü, Almanya’da doğan Hüseyin Tabak, Yılmaz Güney’in yanında büyümüştü sanki; evi, babasının yakın arkadaşı olan Güney’in filmleri, kitapları, fotoğraflarıyla doluydu. Dışarıdan bakabiliyordu; çünkü, hayranlarıyla düşmanları arasındaki keskin karşıtlıkların, Türkiye’deki dostları ve yakınları arasındaki kavgaların da dışındaydı. Yılmaz Güney, heykeli yüksek bir kaide üzerine dikilen dokunulmaz bir kahraman değildi onun için; anlamak ve anlatmak istediği, unutulmaması gereken çok yönlü, çok kimlikli bir sanatçıydı. Kendisi gibi birçok genç insanı sinema yapmaya yönlendiren gizemli bir sinema dehasıydı. Bu gizemi çözmeliydi. Gerçekten kimdi Yılmaz Güney? Türk sinemasının efsanevi Çirkin Kral’ını anlamaya çalışırken, aslında kendini de arıyordu Hüseyin Tabak.

Michael Haneke : Güney’in filmleri hayatın özüdür, yaşamla olağanüstü bir bağ içindedir..

Filmde yer alan konuşmacılar ise şu şekilde; Michael Haneke, Patrick Blossier, Costa-Gavras, Gilles Jacob, Donat Keusch, Tarık Akan, Halil Ergün, Miguel Ángel Estrella, Elif Güney Pütün, Fatoş Güney, Nebahat Çehre, Güllü Pütün, Tuncel Kurtiz, Tahir Yüksel, Zahit Atam, Jack Lang, Leyla Demirezen ve Şule Demirezen

Filmin fragmanını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz!