En ilham verici bilimkurgu hikayelerinden biri olarak kabul edilen, 1965 yılında yayımlanmaya başlanan Frank Herbert’in Hugo ve Nebula ödüllü 6 kitaptan oluşan bilimkurgu roman serisi Dune,David Lynch yönetmenliğinde 1984 yılında çekimleri tamamlanmış ve beyaz perdeye aktarılan ilk uyarlaması olan Dune‘u 19 Aralık saat 20:00’da Bio Rio’da izleyebilirsiniz.

Bio Rio‘nun Science Fiction Bokhandeln ortaklığı ile yapılan David Lynch‘in Dune‘unun gösterimi sanıyoruz ki 2019’da çekimleri başlayacak olan Denis Villeneuve‘nin Dune uyarlamasını izlemeden önce, zaten Dune takipçilerinin bir kez daha izleyeceği varsayımı için yapılıyor ve çok da doğru bir karar. Yeni uyarlamalar öncesi hem kitapları okumak ve hem de ilk uyarlamasını izlemek yeni filme bağlanmamızı hızlandıran bir hazırlık gerçekten. Etkinliğin detayları için tıklayınız.

Dune’un Sinema Uyarlamaları

Kitabın birkaç sinema uyarlama denemesi 1984 öncesinde de yapıldı fakat proje seviyesinde kaldı. İlk kez, yönetmen Alejandro Jodorowsky beyaz perdeye aktarmaya çalışmıştı. Süresi on saat olarak planlanan bu filmde Salvador Dali imparatoru oynayacak, diğer rollerde Mick Jagger ve Orson Welles yer alacak, tasarımlar H.R. Giger tarafından yapılacak, Pink Floyd ise müziği üstlenecekti. Daha baştan lanetli olan bu proje sonunda rafa kaldırıldı. 

Sonrasında yönetmenliğini David Lynch ve başrollerini Kyle MacLachlan, Sting, Jose Ferrer, Virginia Madsen, Linda Hunt, Patrick Stewart, Max von Sydow, Sean Young ve Jürgen Prochnow’nun paylaştığı Dune, 1984 yılında vizyona girmişti. 

Son olarak, 2003 yılında üç bölümlük bir mini dizi olarak karşımıza çıkmıştı ve bu dizi ile 2 Emmy Ödülü almıştı.

Sıradışı, sürrealist çalışmaları ile tanınan yönetmen Alejandro Jodorowsky de Dune filmi için kolları sıvamış ve ilginç çalışmalar yapmıştı. Ancak 2013 yılında, bu başarısız girişimi anlatan bir belgesel yayınlandı. Sonuç olarak Jodorowsky’nin elinden bir Dune filmi izleyemedik.

2018’in başlarında ise Dune hakkında yeni bir haber geldi. Arrival ve Blade Runner 2049 filmlerinden tanıdığımız Denis Villeneuve, yeni çekilecek Dune filmi için yönetmen koltuğuna oturuyor. Filmin 2 bölümden oluşacağını belirten Denis Villeneuve, çekimlerin 2019’un başlarında başlacağının müjdesini de geçtiğimiz günlerde verdi. Filmin başrollerinde Timothée Chalamet yer alacak.

1984 Dune uyarlaması ardından Frank Herbert ve David Lynch ile yapılan röportajı 4 bölümde İngilizce olarak dinleyebilirsiniz.


DUNE: Frank Herbert & David Lynch ile Röportaj – Bölüm 1

DUNE: Frank Herbert & David Lynch ile Röportaj – Bölüm 2

DUNE: Frank Herbert & David Lynch ile Röportaj – Bölüm 3

DUNE: Frank Herbert & David Lynch ile Röportaj – Bölüm 4

Künye

Yönetmen:David Lynch
Senaryo:David Lynch
Müzik:Brian Eno
Görüntü Yönetmeni:Freddie Francis
Süre:137 dk
Tür:Aksiyon, Bilim Kurgu, Fantastik, Macera
Özellikler:Renkli
Ülke:ABD

Konu

Frank Herbert’ın bilimkurgu klasiği romanından David Lynch tarafından uyarlanan film, çöl gezegeni Dune’u kontrolü altına almak isteyen 3 ırkın savaşını ve gezegen halkının beklediği mesih’in gelişini anlatıyor.

Evrenin ileriki zamanlarında baharat (“spice”) ya da “melanj” denilen bir madde insan ömrünü uzatmakta ve zamanın uzay yolculuğu tekeli olan Uzay Loncası’nın (“The Spacing Guild” ya da kısaca “The Guild”)uzayda yolunu bulmasını sağlamaktadır. Bu madde evrende yerli halkın “Dune” adını verdiği Arrakis adındaki tek bir gezegenden çıkmaktadır. Evrende büyük hanedanlardan olan Atreides ve Harkonnen’lerin arasındaki kan davasına bu sistem de katılmak üzeredir. Atreides dükü I. Leto buraya çağrılır ve bu gezegeni yönetmesi istenir. Oğlu Paul ise küçüklüğünden beri gizli bir rahibeler örgütü olan Bene Gesserit’in planları dahilinde eğitilmiştir. Arrakis’te Atreides Evi’ne karşı düzenlenen komplodan sağ çıkan Paul ve annesi Jessica yaşam koşullarının çok zor olduğu Arrakis çöllerine kaçarlar ve gezegenin yerli halkı olan Fremenlerle yaşamaya başlarlar. Fremen efsanelerinin başrahibesi ve dış dünyalı kurtarıcı olarak görülen Paul bir Fremen olur ve Muad’Dib adını alır. Fremenleri örgütleyerek Arrakis gezegenini ele geçirir babasının intikamını alır. Evrendeki en geçer akçe olan baharı elinde tutmasıyla büyük bir imparatorluk kurar ve büyük bir devrim başlatır. Ayrıca Bene Gesserit’lerin Kuisatz Haderah’ı (Kwisatz Haderach) olur. Yani geleceği görebilen bir insan haline dönüşür ama maceraları aslında daha yeni başlamaktadır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/ - https://www.imdb.com/ - https://www.indiewire.com/ - https://factordaily.com