Dünyanın ilk uzun metraj yağlı boya animasyon filmi için çalışmalara 2012 yılında başlandı. Yakın bir gelecekte gösterime girmesi planlanan film, Van Gogh’un 125 yıl kadar önce yaşadığı çalkantılarla dolu hayatını, kariyerini ve yolunun bir şekilde kesiştiği insanları konu ediyor. Oscar ödüllü film stüdyoları BreakThru Films ve Trademark Films’in yapımını üstlendiği projenin tamamlanıp son halini alabilmesi için Polonya’nın Gdansk şehrindeki merkez stüdyosunda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Vincent Van Gogh’un hayatının anlatılacağı filmin fragmanı, dönüm noktası niteliğindeki filmle ilgili merak ettiklerimize kısa bir ışık tutuyor. Van Gogh’un kendine has tekniğini ve fırça darbelerini en doğru haliyle taklit edebilmeleri için eğitilen 125 ressam sayesinde filmdeki her bir kare gerçek ve elle boyanmış sanat eserlerinden oluşacak. Fragmanda her bir saniyede toplam 12 yağlı boya resim kullanılmış. 50 saniye süren fragmandaki animasyonlar için 720 adet yağlı boya tablo yapılmış. Van Gogh’un hayatını detaylı incelemek ve gerçeği yansıtabilmek adına Van Gogh’un kaleminden 800 mektup içeriği kullanılmış. Ayrıca 8 yılda 860 yağlı boya resim yapan Van Gogh’un 125 tablosu da filmde yer alacak. 20 kişinin görüşleri alınarak yapılan hazırlıklar ile türünün ilk örneği olan bu proje, tüm sanat severler tarafından uzun süredir heyecanla bekleniyor.

Filmin yönetmenleri Dorota Kobiela ve Hugh Welchman bu sıradışı yapımın ne zaman gösterime gireceğine dair henüz bir duyuru yapmadılar.
Filmin toplamda 65,000 tablodan oluşacağı planlanıyor. Hugh Welchman’ın geliştirip patentini aldığı ve bir sonraki her kare için ressamın fırçasından eklenmiş hareketlerden oluşan yeni bir yağlı boya tekniği kullanılıyor.