Edebiyat, Stokholm’de sanat ve tiyatro ile buluşuyor. Moderna Museet’te 28-29 Ekim’de gerçekleşecek Stockholm Literature 2017, tüm edebiyat ve sanatseverleri heyecanlandıran bir buluşma olacak!

2013’te Stefan Ingvarsson ve Margareta Petersson tarafından kurulumuş ve her yıl Moderna Museet tarafından gerçekleştirilen Stockholm Literature 2017 kapsamında sanatçıların ve edebiyatçıların buluşması 2 gün boyunca devam edecek. Sohbetlerin, okumaların, düşüncelerin, performansların birbirlerine erişeceği ve edebiyat sanat üzerinden yorumlanacağı bu şölen tadında etkinlikte, birbirinden etkileyici ve ilgi çekici konu ve konuklar da yer alacak. Progaramına baktığımızda bizi çok heycanlandıran bu ziyafet kapsamında, yeraltı edebiyatı yazarı Hakan Günday da yer alacak. Hakan Günday, İsveçli gazeteci ve radyo programı sunucusu Cecilia Uddén ile İnsanlığın Bedeli konulu bir söyleşi gerçekleştirecekler. İngilizce gerçeklşecek söyleşi, şu sorular çerçevesinde ilerleyecek ‘İnsanları korkunç davranışlarda bulunmaya iten içgüdü ve olgular nelerdir? Ahlaki olarak savunulabilir olanın çizgisini ne zaman geçmeye hazır oluruz? Nezaket ve insanlığın bedeli nedir?’

Edebiyat ve sanata belki de daha önce hiç düşünmediğimiz açılardan bakmamıza sebep olacak bu etkinliğe katılacak yazarlar ise şu şekilde;  Johanna Adorján (Almanya), Per Olov Enquist (PO) 2017 Edebiyat ödülünü kazanan Johannes Anyuru (İsveç), Julian Barnes (İngiltere), Petina Gappah (Zimbabve), Hakan Günday (Türkiye), Mohsin Hamid (Pakistan), Daniel Harding (İngiltere), Sergej Lebedev (Rusya), Auður Ava Ólafsdóttir (İzlanda), Hito Steyerl (Almanya), Lise Tremblay (Kanada), ve Kjell Westö (Finlandiya). Yazarların söyleşilerinde konuşacakları kişiler ise; Daniel Birnbaum, Magnus Bärtås, Jason Diakité, Yukiko Duke, Kristoffer Leandoer, Ida Linde, Ann-Sofi Noring, Julia Peirone, Agneta Pleijel, Daniel Sjölin ve Cecilia Uddén. Festivalde ayrıca sanatçılar Leif Elggren ve Carl Michael von Hausswolff‘un performansları yanısıra İsveçli oda müziği topluluğu Kammarensemblen ile birlikte yapılacak konserler de yer alacak.

Festivalde gerçekleşecek tüm etkinliklerin içerikleri ve festival programı için tıklayınız..

Peki Hakan Günday Kimdir? 1976 Rodos doğumlu yeraltı edebiyatı yazarı Günday, 2000 yılında Kinyas ve Kayra romanı ile hayatımıza girdi. Son olarak 2013 yılında yayınlanmış Daha adlı romanının beyaz perdeye uyarlanması ve filmin başarılarıyla ile ilgili hakkında birçok haber okuduğumuz yazar, halen Türkiye’de yeraltı edebiyatına çok önemli katkılarda bulunuyor.

Hakan Günday ve daha birçok yazar ve sanatçının fikirleriyle ve dünyalarıyla tanışmak için önemli bir fırsat olarak görebileciğimiz Stockholm Literature 2017‘de görüşmek üzere…

 

Festival biletleri için tıklayınız..

Kaynak: https://www.modernamuseet.se/ – https://tr.wikipedia.org – http://www.dieweltdertuerken.org/