İsveçli müzik grubu Wintergatan’ın sıra dışı tasarımı olan Marble Machine‘ı aslında 2016 Mart ayında tanıdık. Müzik enstrümanlarına oldukça farklı bir alternatif sunan Wintergatan: Marble Machine, İsveçli müzisyen Martin Molin’in uzun süren çabaları sonucunda ortaya çıkan bir enstrüman.

Müzisyen bu bilye makinasından çıkan ilk sesi duyduğunda şöyle diyor; “Bugün Dr. Frankestein’ın yarattığı canavarın parmaklarının ilk hareketini gördüğünde neler hissetmiş olabileceğini, o anki  duygularını anladım.”

Bazı mekanik sorunlardan dolayı emekliye ayrılan bu ilk versiyon icat, şimdilerde Utrecht’te Spielklook Müzesi’nde misafir ediliyor. Martin Molin ise yeni versiyonu üzerine çalışmaya başladı bile. Marble Machine X diye isimlendirdiği bu yeni versiyonda, bahsedilen mekanik sorunlar ortadan kaldırılıcak ve aynı zamanda bu yeni versiyon canlı performanslarda sahnelerde de yerini alabilecek. Martin Molin tutkulu bir müzik dehası ve icadının tüm aşamalarını, oluşturduğu atölyelerde gerçekleştiriyor. Youtube ve Facebook sayfalarında tüm bu yapım aşamalarını paylaşıp aynı zamanda takipçilerine ilham olmaya da devam ediyor.

Biraz da canlı izlemeyi heyecanla beklediğimiz bu enstrümanın doğuş hikayesinden bahsedelim. Martin Molin çok uzun yıllardır orkestra çanı, traktofon ve teremin gibi olağandışı enstrümanları çalan İsveçli bir müzisyen. Ancak enstrümanlarla ilgili olan asıl hüneri icat ettiği “Wintergatan Marble Machine” (Wintergatan Bilye Makinesi). Çarklı kolla çalışan müzik kutusu içinde 2000 tane çelik bilye barındırıyor. Çarkın dönmesiyle aktif hale geçen vibrafon, bas, davul, zil ve diğer enstrümanlar birbirine geçmeli parçalardan oluşuyor. Düzeneğin içindeki bilyeler kol döndükçe huni, kasnak ve tüplerden geçerek her vuruşa göre spesifik sesler çıkartıyor.

1 yıl süreyle makinenin üretimiyle uğraşan Molin, makineyi yapmaya 2014 yılında 2 ayda bitirmek için başlamış. 3000 ayrı parçadan oluşan müzik kutusunun tüm parçaları özel tasarım ve el yapımı. Makinenin ilk versiyonlarında 3 boyutlu baskı teknolojisini kullanan müzisyen istediği sesleri elde edemediği ve ilk versiyonun görüntüsünden hoşlanmadığı için el yapımı bir makine üretmiş. Yapım sürecinin büyük bir kısmını belgeleyen ve nasıl işlediğini detaylı olarak anlatan müzisyenin videolarına YouTube üzerinden ulaşabilirsiniz. Makinede bulunan kollar yardımıyla farklı enstrümanları aktif hale getirebildiğiniz, şarkı bölümlerini önceden programlama imkanı da sunan Wintergatan: Marble Machine’in uygulamalı hali oldukça etkileyici.

Bu enstrümana ait, 2016 yılının Mart ayında YouTube’da yayınlanmış tanıtım videosunu izlemenizi ve yeni versiyonu Marble Machine X için gerçekleştirdiği çalışmaları Wintergatan web sayfasından ve sosyal medya hesaplarından takip etmenizi öneririz.

İyi seyirler…

 

YouTube

Facebook

Bandcamp

Marble Machine’ın nasıl çalıştığını anlatan detaylı bir video

Kaynak: www.wired.co.uk