Riksteatern’in gerçekleştirdiği FeminEast Festivali bu sene de sesleriyle, sahneleriyle, enerji ve duruşlarıyla benzersiz izlenim bırakan kadınların ön planda olduğu birbirinden farklı kültüre ve müziğe sahne oldu. 23 Kasım Göteborg ve 24 Kasım Stockholm İncesaz konserleri ile start veren festival 15 Aralık’ta son buldu.

Festivalde gerçekleşen unutulmaz etkinliklerde klasik müzikten caza, teknodan hip hopa kadar pek çok farklı müzik türü Riksteatern sahnelerindeydi. Konserlerin yanısıra film gösterimleri, seminerler ve atölyelerin de yer aldığı Femineast 2018’de SANAT Kultur och Event olarak İncesaz ve Divanhana‘nın sahne aldığı 5 konserde yer aldık. Konserler süresince bir çok ana ortak olup, bu anları dökümente etme fırsatı yakaladık. Sizlerle hem bu görüntüleri paylaşmak hem de szilere her iki gruba ait bilgi vermek istiyoruz.

Öncelikle İncesaz ile başlayalım. Çalışma ve konserlerini 1997’den bu yana sürdüren ve geçtiğimiz yıl 20. yılını kutlayan İncesaz’ın Göteborg ve Stokholm‘de gerçekleştirdiği bu çok özel konserlerde, müzikseverler unutamayacakları bir performans izlediler. İncesaz’ın müziği bizi kimi zaman İstanbul’un kaybolmuş anlarında, dar ve arnavut kaldırımıyla döşeli sokaklarında tatlı bir bahar meltemi eşliğinde gezintiye çıkarırken, kimi zaman İzmir’in kordonunda zeybek dansına ortak olmaya, kimi zamansa Balkanların uhrevi havası içinde kaybolmaya davet etti. Sahnede birbirinden yetenekli 8 kişiden oluşan grup üyelerinden bahsedecek olursak; Ezgi Köker Aldemir, Bora Ebeoğlu muhteşem ezgilere sesleriyle eşlik ederken gitarda grubun kurucularından ve birçok besteye sahip Cengiz Onural, yine grubun kurucularından tanburu ile bize müthiş tınılar dinleten aynı zamanda birçok bestesinin de sahnede yer aldığı Murat Aydemir, kanunda Taner Sayacıoğlu, kemençede Emre Erdal, vurmalı çalgılarda Türker Çolak ve kontrabasta ise Volkan Hürsever vardı.

Dökümente etmenin zorlukları da konserler sonrasında başlıyor. Elimizde, seçim yapmakta oldukça zorlandığımız bir çok kare ve görüntü vardı. Bunların arasından derlediğimiz 3 konser tanıtım videosu ve fotoğrafı aşağıdaki galerilerden görüntüleyebilirsiniz.

Ve Divanhana

Boşnakça’da sevda şarkıları anlamına gelen ”sevdalinka” türündeki geleneksel parçaları caz, pop ve klasik müzik etkileriyle yeniden yorumlayan başarılı grup Divanhana, FeminEast festivali dahilinde 
Malmö, Göteborg ve Stokholm’de 3 konser gerçekleştirdi. Son olarak Stokholm’de Södra Teatern – Kägelbanan‘ın büyük sahnesinde muhteşem bir konser veren grup, İsveç’e bu konser ile veda etti.

Divanhana, Sarajevo Muzik Akademisi mezunlarından  oluşan bir grup arkadaşın bir araya gelerek, sevdikleri müzik türü olan sevdalinkaya kendi yorumlarını katarak yaptıkları müzikler için, 2009 yılında kurulan kollektif bir oluşum.

Gruba, kurulduktan sonra hem yeni isimler dahil olmaya devam etmiş hem de bir çok isimle ortak projede yer almışlar. Son olarak 2018 Eylül ayında Bosna Hersek Amerika Büyükelçiliği’nde sergiledikleri “Spelling Bee” adlı Broadway müzikalinde gruba eşlik eden Šejla Grgić, proje sonrasında gruba dahil olmuş. Grup bugüne kadar 7 albüm yayınlamıştır.

Geçtiğimiz aylarda Balkanların sevilen yorumcusu Suzan Kardeş ile birlikte ” Kardeş ” ismini verdikleri bir albüme de imza atan Divanhana, Suzan Kardeş ile İstanbul’da verdikleri konser sırasında tanışmış, hatta bu konserde Suzan Kardeş misafir sanatçı olarak grup ile beraber sahnede bir şarkı seslendirmişti. Bu güzel birliktelik, albüm sonrası beraber çıktıkları albüm turnesinde bir çok şehir ve festivalde de devam etmişti.

Grup, 2015 yılında hem birçok farklı isimle hem de kendi işleri için aldıkları kayıtları “Zukva” adlı bir albümde toplamıştı. Bu kayıtlar sırasında beraber çalıştıkları yetenekli sevdah solisti Naida Čatić de gruba bu süreç sonrası katılmıştı. Çıkardıkları bu deneysel albüm için 3 yıl süreyle turneye çıkan grup, Balkanlarda, Avrupa’nın birçok şehrinde ve müzik dünyasında bilinen birçok festivalde 150 konser verdi. Bu turne sonunda aldıkları görüntülerle, “Live in Mostar” ve “Zukva” adında iki belgesele imza attı ve belgeseller Al Jazeera Balkanlar’da yayınlandı.

Zukva Belgeselini aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.