Fikret Çeşmeli, uzun bir aradan sonra Nasrettin Hoca hikayeli müzikli oyununu iyeniden sahneledi. 27 ve 28 Ekim’de gerçekleşecek etkinliklere giriş ücretsiz olacak.

Sanatçının müzikli oyunu için yaptığı çağrı ise şöyle: “Duyduk, duymadık demeyin! Gelin, Nasrettin Hoca fıkralarından oluşan müzikli oyunumu izleyin! Çocuklarınızı, torunlarınızı, yoksa içinizdeki çocuğu alın gelin! Çocuların arkadaşlarını alın gelin! Oyun İsveççe, ama müzik, şarkı, türkülerimiz Türkçe! 27 Ekim saat 13:00’da Hallunda Kütüphanesi’nde, 28 Ekim saat 12:00’da ise Gubbängens Kütüphanesi’nde gerçekleşecek her iki etkinlik de ücretsizdir. Hepinizi bekliyoruz”
Hallunda Bibliotek‘te 27 Ekim’de gerçekleşecek etkinliğin detayları için tıklayınız..
Gubbängens Bibliotek‘te 28 Ekim’de gerçekleşecek etkinliğin detayları için tıklayınız..

Fikret Çeşmeli ile Sanat Magazin dergisi için yaptığımız söyleşide sanatçı Nasrettin Hoca Müzikli Tiyatro Oyunu’nun hikayesini şöyle anlatmıştı;
Sanat Magasin: Deli Dumrul’un, Karagöz Hacivat’ın ve Nasrettin Hoca’nın İsveç Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenme hikayesini anlatır mısınız ?
Fikret Çeşmeli: İsveç Devlet Tiyatrosu’nda oynadığımız dönemlerde, bizlerden kendi kültürümüze ait, kökeni eskilere dayanan hikayeler, masallar araştırıp gelmemizi istediler. Ben de o dönemde Kenan Gündoğdu’dan yardım almış ve Dede Korkut Masalları’yla ilgili bir araştırma yapmıştım. Deli Dumrul, çevirisi için çok zaman harcadığımız bir oyundu; çünkü dili çok ağırdı. Kısa zamanda çok büyük bir ilgi gördü İsveç seyircisi tarafından.
Nasrettin Hoca da yine kendime ait, tek kişilik bir oyundu; hikayelerini modern olarak uyarlayıp çocuklar için İsveççe sergilemiştim. Tıpkı bizde olduğu gibi, İsveç’te de gencinden yaşlısına birçok insanın keyif alarak izlediği bir proje olmuştu. Hatta Norveç’ten bile o dönemde teklif almış, orada da bu oyunu yine İsveççe olarak 8 kere oynamıştım.
Karagöz ve Hacivat ise babamla benim hikayemdi aslında, bir çeşit uyarlama; İsveç’e gelen Hacivat ve Karagöz’ün hikayeleri. Bu gösteri en yoğun gösterilerimizden biriydi. Bu oyunu yardımcımla beraber yüzden fazla kez sahnelemişizdir.

Kaynak: https://bibliotek.botkyrka.se - https://biblioteket.stockholm.se/