İlk olarak, “Minyatür Tekniğiyle Film Afişleri” isimli illüstrasyonları ile karşımıza çıkan, geleneksel Osmanlı motifleri ve çağdaş batılı sinemayı karıştırdığı deneysel çalışmaları ve orijinal bir mizah anlayışı ile Murat Palta

“Kendini ‘insan’ olarak tanımlayanların ötekileştirdiği, dışladığı, kendilerinden uzakta tuttuğu topluluklar…”

Murat Palta’nın yeni solo sergisi Gods, Monster and Men 1 Şubat’ta X-Ist’de açıldı. Palta’nın daha önceki sergilerinde sinema ve edebiyat alanlarından seçtiği kült konuları işleyen minyatür kompozisyonları, bu sergisinde yerini mitolojinin insan, tanrı ve canavarlara dair öykülerini anlatan illüstrasyonlar alıyor. “Günümüzde yaşanan ya da yaşanması muhtemel olaylarda tanrıların, insanların ve yaratıkların rolleri nelerdir, neler olabilir?” sorusuna mizah dozu yüksek cevaplar arayan sanatçı, sergide yer alan dokuma el halısı, kağıt ve MDF üzerine karışık teknik, duvar heykeli, video animasyon gibi çeşitliliği olan bir seçkiyle takipçilerini şaşırtacağa benziyor. 3 Mart’a kadar açık kalacak yeni sergisini şu sözlerle anlatıyor Murat Palta; Serginin adı olan “Gods, Monster & Men” aynı zamanda değindiğim konuların anahtar kelimeleri. Bu üçlü her ne kadar mitolojinin vazgeçilmez esasları olsalar da anlatım bakımından varlıklarını hala sürdürmekteler. İnsanlar hala varlıklarını sürdürüyorlar, buna şüphe yok. Fakat öte taraftan, insanların arasından göğe yükselmiş, her şeyden kendini soyutlamış tanrıların varlığı da söz konusu. Bu tanrılar, kimsenin ulaşamayacağı bir grup insan da olabiliyor, herkesin uğruna ölebileceği idealler ya da insanlığa büyük faydaları olan şahıslar da… Tamamiyle nasıl gördüğünle alakalı. Öte taraftan canavarlar da var. Bunlar ise yine kendini “insan” olarak tanımlayanların ötekileştirdiği, dışladığı, kendilerinden uzakta tuttuğu topluluklar. Ya uzak oldukları için canavarlar ya da canavar oldukları için uzaklar. Bu sergide değindiğim filmler de yine bu üçlü üzerinden hareket ediyor.”

Murat Palta ilk olarak ilgimizi, yaptığı kült Hollywood ve Türkiye filmlerinin, Osmanlı minyatürü formatında illüstrasyonları ile çekmişti. Hepimize çok tanıdık batılı ikonik sahneler, yine hepimize çok tanıdık o geleneksel görsel kültürle buluşunca, ortaya çıkan oldukça yenilikçi çizimler hem çok eğlenceli hem de olgunluğuyla hayranlık uyandırıcı gelmişti bize. Sanatçının kült Hollywood filmleriyle ilgili eserlerini görmek için tıklayınız...

Yine Murat Palta imzalı Türk sinemasının en özel yönetmenlerinden Ö. Lütfi Akad, Metin Erksan, Atıf Yılmaz, Yavuz Turgul ve Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerine ait yaptığı çizimlerini ise aşağıdaki galeride görebilirsiniz.

Murat Palta kimdir?

Murat Palta, 2012 yılında Dumlupınar Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul’da çeşitli reklam ajanslarında çalıştı. 2013 yılında Cezayir, Tlemcen’de Minyatür ve Tezhip Sanatı atölye çalışmasına katıldı, Nour Festival of Arts (Londra) ve Cinephiliac: Art Transcending Technology & Motion (Philedelphia) gibi farklı uluslararası sanat festivallerinde yer aldı. 2014 yılında ilk solo sergisi olan “Murat Palta: Cult Hollywood movies as Ottoman miniatures” (Bagnacavallo Şehir Müzesi, Bagnacavallo, İtalya) sonrasında 2015 yılında “Tasvir-i Beyaz Perde” isimli ikinci kişisel sergisini x-ist’te açtı. 2015 yılında Savina Gallery’deki (St. Petersburg, Rusya) “Incarnated By Words” adlı kişisel sergisinde yapıtlarını sergiledi. Art Dubai 2016 ve Contemporary İstanbul 14, 15 & 16’da yer aldı. Palta, “x-tension” (Office 4200, Bursa, 2015),  “Bir Endülüs Köpeği üzerine çeşitlemeler” (x-ist, 2015) ve “Kitsch ou pas kitsch” in ICI (Institut des Cultures d’Islam, Paris, France) grup sergilerinde yer aldı.

 

Kaynak: http://www.bantmag.com - http://t24.com.tr/ - http://www.artxist.com