SANAT Magasin Sayı#1 Editöryel

snt editörBizim için sanat, içimizde duyduğumuz hislerin dışa vurumu, ruhun güzelliğinin kağıda, notalara, sahnelere, duvarlara, sokaklara yansımış halidir. Kültür ve sanat her zaman içiçedir. Sanat, kültürle çoğalır; kültür, sanatla evrilir. Heyecandır sanat. Güzellik ve yaşam karşısında duyulan heyecan.

Biz de hayalini kurduğumuz projeye başlamaktan dolayı çok heyecanlıyız. Sanatı, kültürü ve eğlenceyi, paylaşacak olmaktan dolayı. Hayatı beraber güzelleştirmeye çalışacak olmaktan dolayı.

Aynı heyecanla editöriyel köşesini yazmak üzere bilgisayarın başına oturuyorum. İlk sayının duygusal havası hakim oluyor düşüncelerime. Alışmış olduğumuz editör yazılarından daha farklı bir yazı olacağını hissedebiliyorum.
Sanat, düşünmektir, yaratmaktır, zevk almaktır, paylaşmaktır ve yaşamın ta kendisidir. Merak etmek, araştırmaktır. Aşklarımız ve inaçlarımızdır. Yeniyi aramak, denenmemişe ulaşmak ve geçmişi hatırlamaktır. Herşey içindir sanat ve herkesin yaşamıdır. Rahatsız olduğumuzu haykırmamız, sevdiğimize sarılmamız, hayatın daha önce gitmediğimiz bir yerinde durmamızdır.

Bütün duygularımızı paylaşmak için çıkıyoruz yola. Sanattan, sanatçılardan öğrenmek istiyoruz. Enerjimizi, duygularımızı, birikimimizi bu uğurda harcıyoruz.

Ellerim kuzeyin soğuğundan üşürken; İsveç’te geçirdiğim 6 yılda hayatımda neler oldu genel hatlarıyla hatırlamaya çalışıyorum. Bu süre içinde yaşamım, çevrem, içimdeki sesin tonu birçok kere değişti eminim. Büyüdüm, çocuk kaldım, akıllandım, aptallaştım, kendime benzedim, yabancılaştım, öğrendim, unuttum.. Ve dostlar edindim asla unutmayacağım.

Düşüncelerimizin ve duygularımızın hayatımızın neresinde kimliğimize dönüştüğünü fark etmeye vaktimiz kalmadan akıyoruz yaşamın vücüdunda.

Herkes farklı,

Herkes aynı,

Herkes özgür,

Herkes kapana kısılı..

İnsan büyüdükçe, geri dönüp hangi olayların bizi bugüne getirdiğini anlamaya çalışıyor. SANAT Kultur och Event oluşumunun kurucusu ve benim için hayal ortağı olan Bora Serbülent ile hayatlarımızın kesiştiği anı düşünüyorum. Tanıştığımız günü getiriyorum gözlerimin önüne. Daha o ilk gün farkına varıyordum; hayatımı sarsacak, değiştirecek ve bana değer katacak bir yolda olduğumu. O gece dinlediğim müziklerin tınısı, bizi tanıştıran dostum Panos’la ilk karşılaşmamızın sıcaklığı, İsveç’e ilk adım attığım günkü hayallerimin hatırası, aşkın değişkenliği ve bir zamanlar İzmir’de otobüslere binerken kullandığımız ESHOT biletlerinin rengi bir araya geliyor; yaşam, haykırıyordu suratıma;

Ve kimse kimseden daha iyi değil,

Ve kimse kimseden daha üstün değil,

Ve kimse kimseden daha bilgili değil,

Ve kimse tek haklı değil,

Ve karşılıklı gülüyorduk..

Ve bugün beraber heyecanlanıyoruz artık. Ortak hayallerde buluşuyoruz. Bizler gibi hayallerinin peşinde insaları bir araya getirmek istiyoruz.

Daha çok şey paylaşmak;

Daha çok şey öğrenmek istiyoruz.

Sanata, yaşama, günlük hayatlarımıza, işlerimize, sevdiklerimize, sahip olduğumuz güzelliğe, elimizden geldiğince katkıda bulunmak istiyoruz.

SANAT Magasin için editör yazısını yazmaya devam ediyorum. Başından sonuna kadar herşeyi ile ilgilendiğimiz dergimizin basıldığını görecek olmak, heyecandan kalbimin hızlanmasına sebep oluyor. Ama duygularıma hakim olup biraz da ilk sayımızda sizler için neler hazırladığımızdan bahsetmek istiyorum.

Kapak konumuzda SANAT Kultur och Event oluşumunu tanıtıyoruz sizlere. Yolculuğumuz ve gelecekte neleri hedeflediğimiz hakkında geniş çaplı bir tanıtım yazısı bulabilir ve bizler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra Bora Serbülent de yazısında, bu projenin nasıl oluştuğunu ve sanatı güzelleştirmek için yapabileceklerimizin sadece hayalgücümüzle sınırlı olduğunu anlatıyor bizlere.

Röportaj bölümümüzde, sanatı en doğal haliyle doruklarda yaşayan; yaratıcılığı ve özgür düşünceyi hayatının merkezine koymuş bir kadını getiriyoruz karşınıza. Ulusal İsveç Türk Tiyatro Derneği’nden de tanıdığınız Alçın Mutlu Hafif ile buluşmamızı ve yaptığımız keyifli söyleşiyi sunuyoruz sizlere.

Sanat ve üretkenlikten bahsediyorsak, zanaatımız, mesleklerimiz ya da yaptığımız işlerden söz etmezsek günümüz gerçeğinin gerisinde kalmış oluruz. Yaptığı işe özveriyle yaklaşan, kendinden birşeyler katan, işini güzelleştirmek için kafa yoran kişilerle de buluşmak istiyoruz. Ayın konuğu köşesinde, Sanat Magasin’in ilk sayısında Dünya Aydın ile tanışmış olmaktan ve onun hikayesini aktarabilmekten mutluluk duyuyoruz.

Son olarak, sanat yaşamın bir kesitidir diyebiliriz ve sizlere elimizden geldiği kadar çok kesit sunmak istiyoruz. Sizin görmek istediginiz sanata, kültüre ve eğlenceye katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Bizimle iletişime geçmenizi,

Özlediklerinizi söylemenizi,

Sevdiklerinizi anlatmanızı,

Ve yarattığınız güzellikleri paylaşmanızı istiyoruz,

Bu yüzden nerede olursanız ve kim olursanız olun bize yazın, bizi ziyaret edin, Facebook’tan takip edin, Instagram’dan ekleyin,

Tweet atın;
İçinizden geldiği gibi davranın..
Daha birçok sayıda buluşmak üzere,
Sevgilerle..