İlhan Erşahin’in 15 yıl önce kurduğu, Loft Jazz döneminin geleneklerini yaşatan ve dünyaca ünlü müzisyenleri ağırlayan New York’taki caz kulübü Nublu’nun hikayesini anlatan ve yönetmenliğini Sercan Sezgin’in üstlendiği müzik belgeseli ‘Nublu: Music of Now’, 15 Kasım Çarşamba Hosoi’de gösterilecek. Saat 20:00’da gerçekleşecek film gösterimine giriş ücretsiz.

Nublu: Music of Nowİlhan Erşahin’in kurucusu olduğu New York’taki yeraltı caz kulübü Nublu’yu konu eden ilginç bir belgesel, galasını 22 Şubat’ta 16. !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında yapmıştı. Sercan Sezgin’in yönetmenliğini, Fırat Sezgin’in de yapımcılığını üstlendiği Nublu: Music Of Now’da, East Village’deki daha eski caz kulüplerinin tarihçesini dinliyoruz; Nublu Orkestrası, Butch Morris, Henry Threadgill, Sun Ra Arkestra, Brazilian Girls, Jojo Mayer ve daha pek çok müzisyenin performanslarını izliyebiliriz. Konserlerden ve sohbetlerden kısa görüntülere de yer verilmiş belgesel, tıpkı Nublu gibi, müzikler ve anlar arasında gidip gelen o rüyayı bize anlatıyor.

Nublu’nun hikayesi üzerinden New York’taki diğer önemli caz kulüplerinin de tarihçesine değinen belgeselin hazırlık sürecinde Nublu Orchestra’nın kondüktörü olan efsanevi müzisyen Butch Morris’in hayatını kaybetmiş olması da belgesele ayrı bir anlam yüklüyor. Filmin finalinde, Morris’in anısına, orkestranın yeni kondüktörü Kenny Wollesen öncülüğünde gerçekleştirilen anma konserinden görüntüler de yer alıyor.

İlhan Erşahin’in Nublu’nun kuruluşu ve sonraki yıllarda Sao Paulo ve İstanbul’da hayata geçen diğer Nublu kulüplerini detaylı bir şekilde anlattığı belgeselde Nublu ailesinden ilginç hikayeler de anlatılıyor. Ayrıca kulübün duvarlarındaki resimleri yapan Petar Timotic de hem Ahmet Ertegün’e saygı duruşunu ve ilham kaynaklarını belgeselde detaylı bir şekilde masaya yatırıyor.

 

Etkinlik sayfası https://www.facebook.com/events/1991676344451263/

Filmin Facebook sayfası: https://www.facebook.com/pg/nublufilm/about/?ref=page_internal

https://www.residentadvisor.net/events/1035372

Filmin fragmanını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.