Riksteatern bu sene de “FeminEast 2018” ile Ortadoğu’dan gelen kadın seslerin sahnesi oluyor. Festival kapsamında Türkiye’den de İncesaz İsveç’te sahne alacak. Grubun Göteborg konseri 23 Kasım’da ve Stokholm konseri 24 Kasım’da gerçekleşecek.

Femineast, sesleriyle, sanatlarıyla, enerji ve güçleriyle benzersiz izlenim bırakan kadınları ön plana çıkarmaya devam ediyor. Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşecek etkinliklerde klasik Arapça ve Farsça müzikten caza, canlı gece kulüp müziklerinden hip hopa kadar pek çok farklı türde müzik türü yer alacak. Festival dahilinde İncesaz konserleri için biz de Sanat Kultur och Event olarak Riksteatern ve FeminEast Festivali ile ortak çalışmaktayız. İncesaz konserleri; 23 Kasım’da Göteborg Högskolan för Scen och Musik’te ve 24 Kasım’da Stokholm Kulturhuset’te gerçekleşecek. FeminEast 2018 kapsamında sahne alacak diğer isimlere ve festival programına ulaşmak için tıklayınız

İncesaz Live in Stockholm – Facebook etkinlik sayfası için tıklayınız..

İncesaz Live in Göteborg – Facebook etkinlik sayfası için tıklayınız..

İncesaz’ın müziği sizi kimi defalar İstanbul’un kaybolmuş zamanlarında dar ve arnavut kaldırımıyla döşeli sokaklarında tatlı bir bahar meltemi eşliğinde gezintiye çıkarırken, kimi zaman İzmir’in kordonunda zeybek dansına ortak olmaya, kimi zamansa Bursa’nın uhrevi havası içinde kaybolmaya davet ediyor. Bazen bir vapurun güvertesinde üzerine vuran rüzgarın hırçınlığını, bazense bir kır kahvesinde sevdiceğinize hafif sesle okuduğunuz şiirin yumuşaklığını hissettirir size.

Eğer şimdiye kadar İncesaz’ı dinlemediyseniz de size bu konser hakkında bir öngörü yapabiliriz. İncesaz, kendinizden, geçmişinizden, geleceğinizden, aşkınızdan, yaşamınızdan, dostlarınızdan, ailenizden ya da bir anınızdan bir yerlere dokunacak şarkılarıyla nostaljik kimi zaman buruk kimi zaman da neşeli ve umutlu anlar yaşayacağınız konserler veren bir grup. İzleyenlerin coşkuyla eşlik edeceği Göteborg ve Stokholm konserlerinde, “İncesaz” hem gruba ait hem de geleneksel şarkıları, özgün üsluplarıyla yorumlayacak. Çalışma ve konserlerini 1997’den bu yana sürdüren ve geçtiğimiz yıl 20. yılını kutlayan İncesaz’ın gerçekleştireceği bu çok özel konserlerde müzikseverleri unutamayacakları bir performans bekliyor. Şimdiden yerlerinizi ayırtın deriz.

YIL 1997

“HER ŞEYİN BAŞLANGIÇ NOKTASI”

İncesaz 1997 yılında Murat Aydemir (tanbur), Derya Türkan (kemençe) ve Cengiz Onural (gitar) tarafından kuruldu. Üçlü yolculuklarına Cengiz Onural’ın besteleriyle başladı. Zamanla Murat Aydemir bestelerinin yanı sıra geleneksel Türk müziği repertuarından seçtikleri eserleri de kendi zevk ve anlayışlarına göre yorumladılar. 1999 yılında çıkan ilk albümlerinde kendilerini “gönül birliği eden üç kişinin kurduğu bir hayal, akıntıya kürek çeken, yenilikler deneyen bir grup” olarak tanımlayan İncesaz, eskilerde alaturka diye adlandırılan müzik türünün günümüzdeki en iyi taşıyıcılarından kabul edilir. Eski ile yeni arasında köprü olan ve Türk müziğine bu anlamda yeni bir tür bile kattığı kabul edilen grup aynı zamanda kendisini “İstanbul Müziği” topluluğu olarak da tanımlar. 

İLK ALBÜM

Eski Nisan

1997’de ilk albümün çalışmaları sırasında gruba Taner Sayacıoğlu (kanun) katıldı ve “1 / Eski Nisan” Kalan Müzik tarafından 1999 Nisan’ında yayınlandı. Daha sonraki bütün İncesaz albümleri de bu firma tarafından yayınlandı.

İncesaz 1999-2001 yıllarında ATV’de yayınlanan İkinci Bahar dizisine müzik yaptı ve bu dizinin soundtrack albümü de aynı yıllar içinde yayınlandı.

2001’de Akın Aral (bas gitar) gruba katıldı. Melihat Gülses’in solistliğinde “2 / Eylül Şarkıları” 2002’de yayınlandı.

2003’de Engin Gürkey (vurmalı çalgılar) İncesaz’a katıldı. 2004’de Cihat Aşkın, Hakan Şensoy, Efdal Altun ve Hakkı Öztürk’ten oluşan yaylı çalgılar dörtlüsünün de yer aldığı “3 / İstanbul’a Dair” yayınlandı.

2001-2005 yıllarında İncesaz, ATV’de yayınlanan “Ekmek Teknesi” ve TRT’de yayınlanan “Çınaraltı” dizilerinin müziklerini yaptı.

Dilek Türkan’ın solistliğini yaptığı ve içinde Türk tangolarından seçkiler olan “4 / Mazi Kalbimde” 2005’de yayınlandı.

Cengiz Özkan’ın solistliğini yaptığı, türkülerden oluşan “5 / Elif” 2007’de yayınlandı. 2003 yılından itibaren zaman zaman İncesaz konserlerinde yer alan Türker Çolak (vurmalı sazlar) bu albümle birlikte gruba dahil oldu.

Yine Dilek Türkan’ın solistliğini yaptığı “6 / Kalbimdeki Deniz” 2009’da yayınlandı. Bu albümde İncesaz grubunun çalışmalarında kurulduğu günden bu yana yer alan Bora Ebeoğlu da solo bir şarkı seslendirdi.

2008 yılında THY’nin kuruluşunun 75. Yılı vesilesiyle İncesaz’dan özel bir beste istendi. Bunun üzerine Macar Radyo Senfoni Orkestrasıyla birlikte “Yollar” isimli CD ve DVD’den oluşan bir çalışma yapıldı ve özel bir konser verildi. İçinde Dilek Türkan’ın da 4 şarkıyla solist olarak yer aldığı “7 / Yollar” daha sonra 2011 yılında Kalan Müzik tarafından yayınlandı.

2009 yılında “Berlin Filarmoni” konser salonunda gerçekleşen İncesaz konseri ile Volkan Hürsever (kontrbas) İncesaz grubuna dahil oldu.

Ezgi Köker Aldemir ve Bora Ebeoğlu’nun solistliğini yaptığı “8 / Geçsin Günler” 2014 Şubat’ında yayınlandı. Emre Erdal (kemençe), Hakkı Öztürk (viyolonsel), Evrim Güvemli (klarinet) ve Burak Erdem yönetimindeki Rezonans Akapella Korosu bu albüme misafir olarak katıldılar. Emre Erdal daha sonra İncesaz grubunun bütün konserlerinde yer aldı.

Ezgi Köker Aldemir ve Bora Ebeoğlu’nun solistliğini yaptığı “9 / Peşindeyim” albümü 2017 Aralık ayında yayınlandı. Hakkı Öztürk (viyolonsel), Evrim Güvemli (klarnet) ve Burak Erdem yönetimindeki Rezonans Korosu bu albüme misafir olarak katıldılar.

Grup Üyeleri

Ezgi Köker Aldemir, Bora Ebeoğlu – Solistler

Cengiz Onural – Gitar

Taner Sayacıoğlu – Kanun

Emre Erdal – Kemençe

Murat Aydemir – Tanbur

Türker Çolak – Vurmalı Çalgılar

Volkan Hürsever – Kontrbas

                                                                                               Albümler

Bir/Eski Nisan (1999) – Kalan Müzik

İkinci Bahar (2000) – Kalan Müzik

İki/Eylül Şarkıları (2002) – Kalan Müzik

Üç/İstanbul’a Dair (2004) – Kalan Müzik

Dört/Mazi Kalbimde (2005) – Kalan Müzik

Beş/Elif (2007) – Kalan Müzik

Altı/Kalbimdeki Deniz (2009) – Kalan Müzik

Yedi/Yollar (2011) – Kalan Müzik

“Sekiz/Geçsin Günler” (2014) – Kalan Müzik

“Dokuz/Peşindeyim” (2017) – Kalan Müzik

 

 

Stokholm Konseri Bilet Bilgileri

Stokholm konseri biletlerinizi Kulturhuset’in sayfasından online olarak ya da Türk-İsveç Tiyatro Derneği (Turkisk-Svenska Riksteaterföreningen)’nden telefon ile ulaşarak satın alabilirsiniz.

Kulturhuset Stadsteatern online bilet satın almak için tıklayınız…

Turkisk-Svenska Riksteaterföreningen bilet rezervasyonu için 076 085 22 37 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Göteborg Konseri Bilet Bilgileri

İncesaz Göteborg konseri bilet bilgileri için tıklayınız..

 

 


Kaynak: https://incesaz.com - https://www.riksteatern.se/ - https://kalan.com/  

https://tr.wikipedia.org/