Internationella Komedifilmfestivalen 2017

“Gülüş iki insan arasındaki en yakın mesafedir” – Victor Borge

İsveç’in komedi film festivali 19 Ekim’de başlıyor.

Stockholm’de gerçekleşen Uluslararası Komedi Film Festivali kapsamında her yıl dünyanın dört bir yanından komedi film gösterimleri hepimizi güldürmeye devam ediyor. Bu yıl 4.sü gerçekleşecek olan festivalin odağı ise farklı ülkelerden gelecek olan ünlü isimler. Festival dahilinde Stokholm’ü ziyaret edecek olan isimler arasında Johnny Depp’in Public Enemies filminde beraber rol aldığı Branka Katic; özlellikle arap dünyasındaki popülerliği ile bilinen ve birçok uluslararası yapımda yer almış Julia Kassar; Türk Hasse Andersson olarak adlandırılan Erdal Özyağcılar ve Hollywood efsanesi Bette Davis’in yakın arkadaşı, büyüleyici kadın Kathryn Sermak. Ayrıca ‘En man som heter Ove’ film gösterimiyle bağlantılı olarak Bahar Pars ve  ‘Gud taler ud’ film gösterimiyle ilgili olarak Lisa Nilsson yine festival kapsamında davetliler arasındalar. Davet edilen 6 ünlü isim, kendi görüşlerini katıldıkları uzun sohbetlerde aktarma fırsatı bulacaklar.

Festivalin bir nevi mottosu olan ve Victor Borge’nin sözü “Gülüş iki insan arasındaki en yakın mesafedir” adeta yapılan tüm bu etkinliklerin tanımı gibi. Festival direktörü Nisti Stêrk ise şu şekilde anlatıyor Uluslararası Komedi Film Festivali’ni; “Geçmiş yıllardan bu yana, farklı ülkelerden gelen insanların, bu ülkelerin film yıldızlarını İsveç’te tanıtma fırsatı bulmaları ve bu tanışmanın hem yıldızları tanımlayanlar için hem de tanıyıp onlara gülenler için ne kadar önemli bir fırsat ve paylaşım olduğunu gördük. Ayrıca diğer ülkelerin komedi filmlerinin İsveç’te gösterimlerini yaparak, mizahın sınır tanımadığını göstermek istiyoruz! Festivalin geçmiş yıllarında sinema salonları hep doluydu ve biletler tükenmişti. Hadi yine Drottninggatan’ı aşk, kahkaha ve yeni tanışmalarla dolduralım”.

Komedi film türü büyük izleyicileri cezbederek, seyircinin sosyo-politik perspektiften bakmasını sağlayıp, düşünmeye teşvik etse bile; yine de bir ast statüye sahiptir. Bazı hassas sorular, öncelikle bir kahkaha ile sınır dışı edilmezlerse belirli gruplara hiçbir zaman ulaşamazlar. Tüm bu görüşler çerçevesinde bakıldığında, bu festival diğer kültürlerden insanların nelere güldüğünü görmemiz için büyük bir olanak sağlıyor diyebiliriz ve diğer ülkelerin kültürel kodlarını yorumlamaya ve bu yorumları davet edilen filmler ve misafirler üzerinden aktarmaya da yardımcı oluyor.

Yani bir nevi, kahkahalarla birbirimizi daha iyi tanımamızı ve karşımızdakilere empati kurmamıza olanak veriyor. İnsanların birbirlerini mizah ruhuyla tanımalarını hedefleyen festival takımı, bu festival ile İsveç sinemalarında gösterime girmemiş birçok eğlenceli komediyi festival kapsamında bizlere sunuyor.

Bu yıl 4.cüsü gerçekleşek olan festivalin açılış gecesi 19 Ekim’de Biograf Skandia’da

Açılış gecesi boyunca öncelikle eğlenceli tatil komedisi All Inclusive’ın vizyona girmeden önceki ilk gösterimi gerçekleşecek ve film yönetmeni Karin Fahlén ve film oyuncuları da bu gecede yer alacak. Ardından Songlines projesi dahilinde genç şarkıcılar ve müzisyenler eşliğinde Lisa Nilsson ve Aminah Al Fakir Bergman da davetlilere performanslarını gerçekleştirecekler.

Festivalin resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

FESTİVALE AİT FACEBOOK ETKİNLİKLERİ
Heldag med Seminarier + Masterclass
Möt Emmy nominerade Vijal Patel bakom succéserien Black-ish!
Bok,Film & Samtal: Möt Kathryn Sermak kvinnan bakom Bette Davis!
Film & Samtal: En man som heter Ove – nu på dari med Bahar Pars!
Film & Samtal: Branka Katic med Falling into Paradise
Film & Samtal: Arabvärldens megastar Julia Kassar och Mahbas!
Film & Samtal: Möt Erdal Özyağcılar och Guzin Özyagcilar!
Film & Samtal: Gud taler ud med Lisa Nilsson!

Züğürt Ağa Stokholm’e geliyor