Islandman projesiyle hayatımıza giren Tolga Böyük ile Hey! Douglas‘ın yaratıcısı Yasin Vural’ın Türk müziğini keşfetmek için çıktıkları unutulmaz yolculuğun görüntülerinden oluşan ve Red Bull Media House Türkiye ekibi tarafından hazırlanan Searching For Sound belgeseli geçtiğimiz yıl gösterime girmişti. İkili bu yolculuklarına “Böyük Serüven” adını veriyor.

Türk müziğinin köklerini özümsemek ve şimdiyi keşfetmek amacıyla çıkılan bu heyecan verici yolculuk, başından sonuna kadar hem izleyenlere hem de Islandman ve Hey! Douglas’a yeni bir müzik görüşü kazandırıyor. Geçtiğimiz yıl özel bir gösterim ile izleyiciye sunulan belgeselde, Türk müziği hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkarıp yaşadığımız coğrafyayı daha da yakından tanımamıza olanak sağlarken aynı zamanda bu coğrafyada duyulan o seslerin kaynaklarına iniyorlar.

Geleneksel sesleri bugünün teknolojisiyle birleştiren iki müzisyen Tolga Büyük ve VeYasin, yaptıkları müziğin temeline, yani Türk müziğinin köklerine ulaşmak için çıktıkları bu serüvende merak ettikleri şey ise benliğimize kodlanan bu müziğin nereden ve nasıl geldiği.

İkili, yola en yakın noktadan, yaşadıkları şehirde “Anadolu Psikedelik” tabirini literatüre sokan müzisyenlerle temas ederek başlıyor, ardından aşıkların kapısını çalıyor ve yolları Burdur üzerinden Orta Asya’ya dek uzanıyor.

Geçmişle geleceğin arasında bir köprü görevi üstlenen ikilinin yolculuğunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler!

EN: Istanbul’s emerging talent Islandman and his musical partner-in-crime VeYasin hunt for rare sounds in their native Turkey and beyond. The journey takes them thousands of miles in search of their musical ancestors. Searching For Sound is a series from Red Bull TV, in which experimental electronic producers explore and capture the sounds of places that inspire them. You can watch the documentary in the following video. And for all the parts please click.

Serinin tüm bölümlerini izlemek için tıklayınız.

Kaynak: https://www.redbull.com/