Stokholm sanat haftası bu yıl 10 Nisan’da birbirinden farklı ve kapsamlı içerikle start aldı. 15 Nisan’a kadar devam edecek etkinliklerde İstanbul’dan da sanatçılar yer alıyor. Performans sanatı ve disiplinlerarası yaklaşımı ile ilişkide olduğu sanat dallarını kapsayan performanslar ve projeler sunmak amacıyla Türkiye’de kurulmuş ilk uluslararası performans sanatı platformu olan “Istanbul Performance Art” dahlindeki dört sanatçı, 11-15 Nisan arasında Stokholm Bağımsız Sanat Fuarı | Supermarket etkinlikleri kapsamında performanslarını sergileyecek.

Performans sanatının son yıllarda yeniden sanat dünyasının kayda değer alanlarından biri haline geldiği tespitini yapmak çok da yanlış olmaz. Giderek daha fazla sanatçı, performansı bir ifade aracı olarak işlerinde kullanmayı ve giderek daha çok müze, galeri ve bienal programlarında işlerini sunmayı tercih ediyorlar. Performansa artan ilgiyle birlikte bu disiplini sahiplenen ve onu daha da çok görünür kılmayı hedefleyen platformlardan biri de, kendisi de performans sanatçısı olan Pınar Derin Gencer’in kurmuş olduğu Istanbul Performance Art. Bu oluşum, performans sanatını yapan, araştıran, okuyan, öğreten, yazan ve arşivleyen insanlar için özel projeler, kaynaklar, yayınlar üretmek; performans sanatının gelişiminde çeşitlilik, yenilik oluşturmak üzere yola çıkmış. Istanbul Performance Art, çalışmalarında yeni sanatsal çerçeveler geliştirmek için küratörler ve sanat direktörlerine kurumun sanatsal yönetimini belirli dönemlerle bırakıyor. Ayrıca kültürel sektör genelinde performans sanatçıları ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde, stratejik çalışıyor.

 

Istanbul Performance Art’ın SUPERMARKET Art Fair kapsamındaki etkinliklerinin Facebook linkleri;

Istanbul Performance Art at Stockholm Independent Art Fair 11 – 15 Nisan

Mustafa Boğa (GB) I Army Time Memoir 13 Nisan


Londra’da yaşayan performans sanatçısı Mustafa Boğa, 13 Nisan’da dans performansı “Army Time Memoir / Askerlik Hatırası” ile sahne alacak. Performansında mantıklı olmaya çalıştığımız bu dünyada savunmasızlık ve yer değiştirme arayışında. Bir çöp poşeti, bir askeri kask ve bir kürk ceket giyen ve belirsiz cinsiyet, cinsellik, din ve politik inancı ile bir karakter canlandıracak Mustafa, bu karakter ile komedi ve hüzün arasında bir gerilim yaratıyor.

 

 

Gustaf Broms (SE) I Untitled 13 Nisan

Gustaf Broms’un 2013’te Galerie Kub’da gerçekleştirdiği performansının bir bölümünü aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

 

 

Pınar Derin Gençer/You Are Not Lost You Are Here II 14 Nisan

Pınar Derin Gençer; İstanbul ve Stockholm odaklı sanatçı, küratör ve tıp doktorudur. Ağırlıklı olarak performans sanatı, görsel sanatlar, enstalasyon, yazı ve nesneler üzerine çalışır. Sanat çalışmalarında doğa, yaşam ve kentin fiziksel, psikolojik, tarihsel arenasının, insan ile olan ilişkilerini inceler. İnsan beden, ruh ve belleği başta olmak üzere aidiyet, kimlik, cinsiyet, beden-mekan ilişkisi, güç, boşluk, ideoloji alanlarında araştırmalar yapar. Istanbul Performance Art’ın kurucu direktörü, 24 Hours Art’ın kurucu küratörü ve self-service art’ın kurucu ortağıdır.

 

 

 

 

Roi Vaara (FI) I Audio Pendulum 14 Nisan

 

Finlandiya doğumlu performans sanatçısı Roi Vaara‘nın performansı 11 Nisan’da (Açılış / Profesyonel Önizleme – Sadece davetliler için) ve 14 Nisan’da sahneleniyor. 
Sallanan bir mikrofon, bir radyodan gelen ses parçalarını yakalayarak, ciddi şekilde yerinden edilmiş bir şeyin atmosferini yaratacak sanatçının bir performansına ait videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://www.unlimitedrag.com/ - http://www.istanbulperformanceart.com/