Kaybedenler Kulubü’nün devam filmi ‘Kaybedenler Kulübü Yolda’nın ilk uzun fragmanı paylaşıldı

Kaybedenler Kulübü efsanesi altı yıl aradan sonra devam filmi Kaybedenler Kulübü Yolda ile geri dönüyor. Yapımcılığını Erol Avcı’nın yaptığı, senaryosunu ve yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in üstlendiği filmin çekimleri Ekim ayında Antalya’da başlamıştı. Film 16 Mart 2018 tarihinde seyirciyle buluşacak.

Kaan Çaydamlı ve Mete Avunduk’un uzun yıllar Kent FM’de dinleyiciyle buluştuğu ‘Kaybedenler Kulübü’nün aynı adla uyarlanan ilk filmi, 25 Mart 2011’de gösterime girmiş ve toplam 25 hafta gösterimde kaldığı salonlarda 485 bin 580 kişi tarafından izlenmişti. Efsaneler yeni hikayeleriyle yıllar sonra tekrar sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. İkinci filmde Kaan ve Mete’nin yol hikayesini seyirciyle buluşturmaya hazırlanan ve başrollerde yer alacak isimler yine değişmiyor; Nejat İşler ve Yiğit Özşener’in başrollerde yer aldığı ‘Kaybedenler Kulübü Yolda’yı merakla bekliyoruz.

Kaan Çaydamlı ve Mete Avunduk

Kaan Çaydamlı ve Mete Avunduk

Yeni film bir yol filmi. Kaan ve Mete Olimpos’ta, kalabalık bir Kadıköy grubuyla yaptıkları eğlenceli tatilin sonunda, motorlarıyla İstanbul’a doğru yola çıkıyorlar. İstanbul’a doğru ilerlerken, hayat onlara ve bize yolun, yolculuğun ve ilişkilerin hiçbir zaman planlandığı gibi ilerlemediğini, bir kez daha ve oldukça sert bir biçimde gösteriyor. Filmin tanıtım videosunda yine unutulmaz o meşhur repliklerden birisi karşımıza çıkıyor; “Aslında herşey biraz da kontrolsüzce olduğunda hep bir iz bırakır insanın damağında…”

İlk film eleştirmenlerden olumlu yorumların yanı sıra; açtığı hikâyeleri sonlandırmamak, dönemin politik atmosferini göz ardı etmek, zaman algısına sahip olmamak gibi açılardan bakıldığında birçok olumsuz eleştiriler de almıştı. Aynı zamanda da sinemada erkek egemen bakışı eleştirmek ve cinsiyetçiliğe dikkat çekmek için verilen Altın Bamya Ödülleri‘nde; Altın Bamya ile İzleyici Bamyası ödüllerini de kazanmış filmden bazı unutulmaz replikler şöyle;

” Rutine dönüşen her şey sıkıcıdır aslında. Ya bu yüzden komşunun çimeni bahçesindeki çimen bize hep daha yeşil gelir, her zaman.”

” Cevabı olmayan herhangi bir şeyin sorusu da olmaz zaten sayın dinleyen. Sorular sadece cevabı duymak isteğiyle var olurlar.”

“Yine sabah olacak, yine yeni bir gün başlayacak ve ben yine öleceğim.”

” Aşık olmak anlık bir şey. Birden her şeyin çok parlak göründüğü, birden en pastel renklerin bile ısınmaya başladığı, birden tüm yemeklerin, çok daha lezzetli olduğu bir an bu.”
Ayrıca film gösterime girmeden önce, yapım öncesinden sonrasına kadar film hakkında her şeyi anlatan Kaybedenler Kulübü – Filmin Öyküsü adlı bir kitap yayımlandı. Bu kitap aslen Türkiye’de bir ilki temsil ediyor, historyasında ilkleri barındırmak gibi genetik bir adeti olan Altıkırkbeş Yayın “Kaybedenler Kulübü” filminin “Filmin Öyküsü” alt başlığıyla kitaplaştırdı. İlk olan da bu zaten: bir filmin öyküsünün anlatılması. Senaryonun tamamını ve yönetmenin notlarını barındıran kitap, standart bir film kitabından sinema öğrencileri ve amatör filmciler için bir yol gösterici olması bakımından ayrılırken, kendine has edebi bir tadı da beraberinde sunuyor. Prodüksiyon öncesinden başlayan süreç, prodüksiyon sonrasına dek tüm detaylarıyla uzmanları tarafından aktarılıyor. Senaristinden yönetmenine, görüntü yönetmeninden kurgu editörüne, sanat yönetmeninden oyunculara değin filmin tüm sürecini ele alırken, set fotoğrafları, kamera arkası görüntüleri ve notları, oyuncular, ekip, senarist ve yönetmenle yapılmış röportajlara, filmin gerçek karakterlerini de içine alarak sunan kitap, kendi başına bir hikaye olan “soundtrack” sürecinin de eşsiz ve titiz çalışmasını tanıklıklarla, çalışma notlarıyla birlikte ortaya koyan bir belge(sel) niteliği de taşıyor.

Kaybedenler Kulübü Yolda’nın uzun fragmanı:

Kaynak: https://tr.wikipedia.org - https://www.645dukkan.com/