Sundance Film Festivali kapsamında ‘En İyi Uluslararası Film’ kategorisinde yarışan ‘Kelebekler’ filmi, “En İyi Film” ödülünü kazandı

Türkiye’de bu ödülü kazanan ilk yönetmen olarak sinema tarihine geçen Tolga Karaçelik’in, ABD’de Türkiye saati ile sabaha karşı gerçekleşen ödül töreninde yaptığı konuşması şöyleydi; “Sanırım burada böylece durup akıllı bir adam görüntüsü vermem en iyisi, çünkü ağzımı açacak olursam aptalca şeyler söyleyeceğim. Bu filmi 18 günde çektik. Bu burada gösterilen ikinci filmim, ilki 2015’te gösterilen Sarmaşık’tı ve onu da 19 günde çekmiştik. Umarım bir sonraki filmim için 6 haftalık bir süremiz olur en azından. Yapımcım da burada, onu alkışlamanızı rica ederim ki düzgün bir film çekebilmek için en az 6 hafta gerektiğini anlasın… 

Ayrıca bu filmin yeterince iyi olmadığını düşünen tüm satıcı firmalara da teşekkür ederim, çünkü günümüzde hangi filmi izleyip izlemeyeceğimize onlar karar veriyor. Müstakbel eşim Tuğçe’ye de teşekkür ederim, ona bir hafta kadar önce evlenme teklif ettim ve kabul etti. Bu ödül, bu filmin 18 günde çekilmesini sağlayan ekibime… Çaycısından  aktörüne, yapım ekibimden teknik ekibe… Bunu biz yaptık! Artık herkesin. Biz bu filmi 18 günde, yasaklı, parasız çektik. Bunun genç sinema öğrencileri için anlamı çok kıymetli. Çok mutluyum…” 

18 – 28 Ocak tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde düzenlenen 18. Sundance Film Festivali’nde hem dünya prömiyeri yapılan hem de En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışan Kelebekler filmi, birbirini çok az tanıyan üç kardeşin, yıllardır haber almadıkları babalarının aramasıyla bir araya gelmelerini konu alıyor. Bu yıl 123 uzun metrajlı filmin katıldığı Sundance Film Festivali, dünyanın en büyük bağımsız sinema festivallerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Ezgi Mola, Ercan Kesal gibi oyuncuların rol aldığı ‘Kelebekler’ filminin yapımcılığını ise Tolga Karaçelik, Diloy Gülün ve Metin Anter üstleniyor.

‘Kelebekler’in Mart 2018’de vizyona girmesi bekleniyor.

 

 

Filmin fragmanını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz!

Tolga Karaçelik’in Sundance 2018 Ödül Konuşması