10 Kasım’da SANAT Scenen’de ikinci kez sahne alacak Eastern Bias, sizler için samimi, eğlenceli ve doğu ezgileriyle süslenmiş bir program hazırladı

Stokholm’de bir tiyatro topluluğunun bir araya getirdiği Eastern Bias, müzik hayatına 2014’te Doğu Akdeniz halk şarkılarını kendi dillerinde yorumlayarak başladı.  Grup üyeleri, ilk olarak ikisi Yunanistan ve biri Türkiye’den olmak üzere üç kişiden oluşuyordu. Önceleri bir çocuk oyununun müziklerini, performansları ile destekleyen ekip, prova aralarında çalıp söyledikleri şarkıların keyfine doyamayıp devamını getirmek isteyince, bir müzik grubuna dönüşüm fikri ortaya çıkmış oldu.

 eastern bias 2Eastern Bias kurulduğunda flüt (Olia Tavlaridou), klasik gitar (Lefteris Moutsinas) ve vokalden (Öykü Peksel) oluşuyordu. Ekip beraber dinlemekten zevk aldıkları şarkıları repertuvarlarına ardı ardına eklerken, gruba keman (Jimmy Yoler) ve davul da (Moa Danielson Grimstad) dahil oldu.  Böylece grup, Yunanistan, Türkiye ve İsveç’ten gelen 5 kişilik bir müzik topluluğuna dönüşmüş oldu ve Eastern Bias adını alarak 2015 senesinde konserler vermeye başladı. İlk performanslarını Kafé Klavér’de gerçekleştiren grup, daha sonraları Stallet, Pet Sounds Bar, Sensus, Crêperie Lemoni, Yunanistan Sosyal Kulubü, SANAT Scenen ve Etnografiska Müzesi’nde verdikleri konserlerle müzikseverlerle buluşma fırsatı buldu.

Grubun repertuvarı ağırlıklı olarak Türkiye ve Yunanistan’a ait şarkılardan oluşurken, İspanyolca, İtalyanca, Ermenice, Arapça ve Pontus Rum halk şarkılarını da yorumlamaları, dinleyenlere geniş bir müzik ziyafeti sunuyor. Sanat anlayışlarında kardeşlik ve barışı barındıran grubun iki üyesi aktif olarak Sahnede Eşitlik ve Çoğulluk  programında yer alıyor.


SANAT Sahne’de 10 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan etkinliğin facebook sayfası için tıklayınız…

FACEBOOK
https://www.facebook.com/easternbiasband/

Eastern Bias’ın 2017’de çekilen video klibi