Stockholm’de yaşayan çok yönlü müzisyen Robert Mehmet İkiz, İsveç radyosu tarafından ülkenin en önemli caz ödülü olan Jazzkatten için yılın müzisyeni olarak ikinci defa aday gösterildi.

Bugüne kadar daha önce İsveç Kraliyet Müzik Akademisi (Swedish Royal Music Academy) tarafından 1999, 2003 ve 2004 yıllarında 3 kez ödüle layık bulunan müzisyen, 2015 da ise yine Jazzkatten için aday gösterilmişti.

Müzisyen, bu haberi, sosyal medya hesaplarından “birçok değerli müzisyenin olduğu İsveç’te bu ödülü ikinci kere aday gösterilmek çok onurlandırıcı” şeklindeki paylaşımıyla duyurdu.

Yarışmanın resmi sayfasından 5 farklı kategoride 25 farklı müzisyene oy verebilirsiniz. Aday gösterilen tüm müzisyenlere, yaptıkları çalışmalar, müziğe ve sanata yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ederiz.

BURADAN ADAY GÖSTERİLEN MÜZİSYENLERE OY VEREBİLİRSİNİZ

 

 

 Müziği birleştiren bir seyyah: Robert Mehmet İkiz

Alçakgönüllü ve kesinlike tutkulu baterist, 20 yıla yakın bir süredir sadece İsveç değil dünyanın birçok yerinde müzik yapmaya devam ediyor. 

İkiz’in müziğe ilgisi, İstanbul’da büyükannesinin evinde henüz 2 yaşındayken tencere ve tavalarla duyduğu müziğe eşlik ederek başlıyor. Ailesinin o henüz 4 yaşındayken İstanbul’dan Stokholm’e yerleşmeleriyle beraber, caz dolu bu şehrin bir parçası haline geliyor. Yolculuğun, hayatında ve müziğinde çok önemli bir yeri olması belki de bu şekilde başlıyor.

İlköğretim yıllarında, büyük bir Jimi Hendrix hayranı oluyor ve bunu takip eden süreçte de “Straight Ahead” isimli ilk grubuyla dümdüz vuruyor yollara. Bu grupla beraber, İsveç’in çeşitli yerlerinde konserler veriyorlar.

mehmet ikiz ikiz

1995 yıllında, Stokholm Müzik Konservatuvar’ında (Stockholm Music Conservatory) Afro-Amerikan programında öğrenim görmeye başladıktan sonra, 1998 yılında kazandığı bursla beraber oldukça prestijli bir okul olan Los Angeles Müzik Akademisi’ne (Los Angeles Music Academy) kabul ediliyor. (NOT: Okulun ismi daha sonradan Los Angeles College of Music olarak değişti). Böylece, bir yolculuk ve bir şehir daha ekleniyor müzisyenin dağarcığına.

Güney Kaliforniya’da geçirdiği süre boyunca,  David Ornette Cherry’in Impressions of Energy isimli grubunda çalmaya başlıyor. Amerikan caz sahnesinden de kendine pay çıkartan İkiz, çok yönlü müzisyen kimliğini oturtmaya başlıyor.

Avrupa’ya döndükten sonra, Stokholm’ü müziksel bir üs gibi kullanan Robert Mehmet İkiz, bir yandan kendi kayıtlarını yaparken bir yandan da dünyanın birçok yerinden gruplar ve projelere devam ediyor.

Bugüne kadar 5 ayrı kıtada 45’ten fazla ülkede konserler veren, workshop ve stüdyo çalışmaları yapan İkiz, eşine az rastlanır bir tutkunun ürünü tınılarla işliyor müziğini.

Caz müziğe olan tutukusu, 2002 yılında, kendi plak şirketini kurmasıyla, Stokholm caz dünyasında kalıcı bir isme dönüşmeye başlıyor. Stockholm Jazz Records, hala Robert Mehmet İkiz ve Daniel Tilling ikilisinin önderliğinde yolculuğuna devam ediyor.

Stockholm’de en çok sahne aldığı yerler: Fasching, Tak & Södra Teatern Jazzbrunch

ikiz checking in2012 yılında solo çalışmaları sonucunda, çıkış albümü olan “Checking In” Stockholm Jazz Records etiketiliyle yayınlanan albümle İkiz, bavulu hazır yolculuğa çıkmak için bizi bekliyor.

“Zoetic Sessions” isimli ikinci solo albümü ise 2015 yılında çıkıyor.

Şu günlerde elektronik müzik ve akustik davulu bir araya getirdiği çalışmalarıyla ve farklı ülkelerden dansçılar ile yürütüğü projeleriyle bavulu hazır bir şekilde üretmeye devam ediyor.

 

lahza-kapak

Türkiye’deki birçok önemli isimle de çalışan Mehmet İkiz, Kenan Doğulu’nun son albümü “İhtimaller” de  de yer alıyor ve Kenan Doğulu ile de turne yapıyor.

Müzisyen, 2017 Mayıs ayında ise Türkiye’nin başarılı gitaristlerinden Cenk Erdoğan ile kurduğu Lahza isimli grupla bir kez daha kalbimizi çalıyor. İstanbul ve Stokholm arasında bitmeyen bir yolculuğa sürüklüyor bizi. İkili, buram buram caz kokan bu iki şehri alıp baş ucumuza bırakıyorlar adeta.

 

Şu anda İkiz’in aktif olarak yer aldığı gruplar:

Nils Landgren Funk Unit

Dan Reed Band​

Ida Sand

Petter Bergander Trio

Duo: Magnus Lindgren

Lahza (Cenk Erdoğan ile)

Ikizaki (Aki Rissanen ile)