Kışın gelmesiyle birlikte evlerimize çekildiğimiz, sakinleşip yapmak istediklerimize odaklanabildiğimiz zamanlar da başladı. Tabi kesinlikle şehirde birçok farklı sanat türünden aktivite ve festival haberleri de tek tek düşüyor önümüze. Fakat yine de yaklaşan noel ve kış tatil dönemi bize kendimize dönme fırsatı sunuyor. Bu yüzden farklı dünyalara odaklanmak için güzel zamandır kış ayları. Şimdi size farklı müzik zamanlarında kaybolabileceğiniz iki siteden bahsetmek istiyoruz.

İlki, sanatçıları ve şarkıları alfabetik olarak sıralamak yerine, zamana ve mekana göre keşfedilebilir bir düzende sunan Radiooooo.com sitesi. Fransız sanatçı ve DJ Benjamin Moreau tarafından 2013 yılında hayata geçirilmiş bu site. Bu eğlenceli fikir Moreau’nun aklına babasının 1966 model beyaz Caravelle’ini kullanırken gelmiş. Arabanın eski dokusu, ahşap konsolu, Fransa sahillerinde yol alan Moreau’yu geçmişe götürürken, radyoyu açtığı anda maruz kaldığı ticari müzikler bir anda yolcuğunun tüm büyüsünü kaçırmış.

Zaman yolculuğu yarıda kesilen Moreau, soluğu müzik yapımcısı arkadaşı Raphaël Hamburger’in yanında almış. Müziği türüne göre veya karmaşık algoritmalar aracılığıyla düzenlemek yerine, bir harita üzerinde tarihe göre yerleştirme fikrini geliştirmeye başlamışlar. Sonuç olarak müzikseverlerin 1900’lerden günümüze kadar uzanan zaman çizelgesi ve dünya haritası üzerinde diledikleri gibi gezinerek müzik dinleyebildiği Radiooooo ortaya çıkmış.

Müzikal bir zaman makinası olarak tanımlayabileciğimiz uygulamanın sol üst köşesinde bulunan taksi ikonuna tıklayarak, ülkeler arası müzikli bir yolculuk da yapabiliyorsunuz. Birden fazla zaman aralığı ve ülke seçerek bir rota oluşturup, dilerseniz yarattığınız bu dinleme listesini sosyal medya üzerinden paylaşabilir veya sitenize ekleyebilirsiniz. Sitede ayrıca “Düşler Ülkesi”, “Tembeller Diyarı” gibi keşfedilmeyi bekleyen küçük adacıklar da var. 

İkincisi ise Müzik Türleri Atlası olarak tanımlayabileceğimiz Every Noise At Once projesi. Yani ‘Tüm Sesler Birden’. Bu sayfanın hikayesi de duyduğumuz bir şarkıya olan merakımızdan doğuyor. Hiç dinlemediğimiz bir şarkı geldiğinde kulağımıza hemen neydi bu grup, şarkıcı kimdi, türü neydi, hangi ülkeden gibi sorular sormaya başlarız. Tabi bunun için telefon uygulamaları olsa bile bu web sitesi tam bir atlas niteliğinde ve müzik dünyası haritası üzerinde gezmemizi sağlıyor adeta. The Echo Nest’ten Glenn McDonald’ın bir çalışması olan web sitesi bir nevi müzik türleri atlası görevini görüyor. ‘Classic Russian pop’, ‘deep ccm’, ‘grave wave’ ve ‘lilith’ gibi karşılaşılması zor türlerin de aralarında bulunduğu sayısız etiketten oluşan sayfa konumlandırılma olarak; aşağıya doğru indikçe daha organik ve akustik türleri, yukarıya doğru elektronik ve mekanik içerikli türleri, solda daha atmosferik ve yoğun türleri, sağa doğru ise kısmen daha keskin ve hareketli türleri içeriyor. Her türün ismine tıkladığınızda Spotify üzerinden çağırılan 30 saniyelik örnekleri duyuyorsunuz. 1371 farklı türün yer aldığı sayfanın liste sekmesine tıkladığınızdaysa karşınıza uzun uzadıya Spotify listeleri çıkıyor. Ayrıca arama bölmesinde sanatçı ismi ya da tür de aratabiliyorsunuz. ‘turkish classical’, ‘deep turkish pop’, ‘cryptic black metal’ ya da ‘duranguese’ tavsiyelerimiz arasında. 

İyi keşifler…