Sadeliğin güzelliğini, melankoliyle harmanlayarak şaşırtıcı derecede etkileyici işler çıkartan piyanist, besteci ve prodüktör Nils Frahm, 10 Şubat’ta “All Melody” albümü turnesi kapsamında Stockholm Circus’ta bizlerle buluşuyor.

Günümüzde modern klasik müziğin en yetenekli müzisyenlerinden birisi olarak tanınan Nils Frahm, Tschaikowski‘nin son öğrencisi Nahum Brodski‘den 7 yıl boyunca ders alarak başlamış bu serüvene. Çok boyutlu ve dokunaklı bir müziğe deneysel öğeler katıp, zamanı ve mekanı aşan müzikler yapmaya devam ve bizleri her defasında şaşkına çeviren Nils, 2016’da servis ettiği “Solo Remains” albümü sonrası verdiği 2 yıl aranın ardından 26 Ocak 2018’de yayınladığı “All Melody” albüm tanıtım turnesine başladı. Dünyanın birçok şehrinde konser veren müzisyenin konser biletleri aylar öncesinden tükeniyor.

Albümün kayıt seansındaki materyallerden yola çıkarak piyano ve harmonyum sesleriyle sarılı 5 şarkıdan oluşan EP serisinin ilki olan “Encores 1”i yayınladıktan sonra, geçtiğimiz günlerde “Encores 2” EP’sinin de müjdesini verdi. 25 Ocak 2019’da yayınlanacak yeni EP sonrası Stockholm’de dinleyeceğimiz Nils Frahm, ana akım ile şekillenen müzik sahnesinde modern klasik etiketiyle yer edinmeye tam gaz devam ediyor.

Nils Frahm – Says | Primavera Sound Barselona 2018

Primavera Sound Barselona 2018’den diğer görüntülerin ve sizin için seçtiğimiz listenin olduğu blog haberimiz için tıklayınız.

Nils Frahm, ayrıca iş birliği yaptığı farklı projelerle de hafızalarımızdan silinmeyen performanslarına devam ediyor. Örneğin 14 Şubat’ta yine Stockholm’de sahne alacak Ólafur Arnalds ile yaptıkları müzikal birlikteliklerinden çıkan 8 saatlik doğaçlama bir müzik seansı, Berlin’deki Durton Stüdyo’sunda gerçekleşmişti. Hatta bu birliktelik “Trance Frendz” adı ile Erased Tapes tarafından belgesel olarak bizlere servis edilmişti.

Nils Frahm ve Ólafur Arnalds ikilisi, bu doğaçlama seansın çıktılarından oluşan kayıtlarını hiçbir düzenleme yapmadan bir plakta da topladılar. İkilinin bu kayıtlar hakkındaki açıklamaları ise şöyle; “Bu şarkılarda özel bir şeylerin var olduğunu hissettik. Şarkılar çok hızlı ve hiç beklenmedik bir şekilde ortaya çıktı. Gecenin sonunda elimizde olanlar, bizim için bile şaşırtıcıydı.”

Biletleri aylar öncesinden tükenen Stockholm konserinin Facebook etkinlik sayfası için tıklayınız.

Kaynak: http://www.nilsfrahm.com/https://www.erasedtapes.com/https://en.wikipedia.org/https://nilsfrahm.bandcamp.com/