Altın Palmiye ödüllü Nuri Bilge Ceylan, dört yıldır merakla beklenen yeni filmi Ahlat Ağacı’nın dünya prömiyerini son altı filminde olduğu gibi Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında gerçekleştirdi. 71. Kez düzenlenen festivalde ana yarışmanın son filmi olarak gösterilen ve beğeni toplayan film, dakikalarca ayakta alkışlandı ama bu kez ödül alamadı.

Uzun yılların ardından köyüne dönen bir yazarın, babasının borçları altında ezilmesini konu edinen Ahlat Ağacı filmi, baba-oğul ve aile ilişkilerine odaklanıyor.

Üniversiteyi bitiren ve memleketine geri dönen Sinan, yazdığı kitabı basabilmek için sponsor arayışına girer. Bu süreçte ailesiyle ilgili problemleriyle yüzleşir ve bir dönem tanıdığı insanlarla yeniden buluşur. Geçmişten gelen bu muhasebeleri atlatmaya çalışan Sinan, sonunda kendiyle yüzleşmeye başlar. Baba-oğul ilişkisini derinlemesine inceleyen Ahlat Ağacı (The Wild Pear Tree) oyunculuk performanslarıyla da gözleri dolduruyor. İlk yarısında daha mizahi öğeler barındıran film gösteriminin sonunda dakikalarca alkışlanmıştır. Öğretmen, yazar, imam, asker, inşaatçı gibi kavramlar üzerine geniş portreler çizen film aynı zamanda dede, baba ve oğul ilişkilerine yakın çerçeveden bakıyor.

Filmin göz dolduran oyuncu kadrosu

Ahlat Ağacı senaryosu ile gözleri doldururken oyuncu kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Sağlam bir kadro ile perdeye giren filmin oyuncu kadrosunda yer alan bazı isimler şu şekilde; Doğu Demirkol, Bennu Yıldırımlar, Murat Cemcir, Hazar Ergüçlü, Serkan Keskin, Tamer Levent, Öner Erkan, Ahmet Rıfat Sungar. Yönetmen ve oyuncu kadrosunu daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Nuri Bilge Ceylan

1959 doğumlu Nuri Bilge Ceylan, elektrik-elektronik mühendisliği mezunu olmasına rağmen daha sonra sinema bölümü okumuş ve kariyerine kısa filmlerle başlamıştır. 56. Cannes Film Festivali’nde büyük jüri ödülünü aldı. 2008’de ise yine Cannes Film Festivalinde 3 Maymunlar filmi ile en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü. 67. Cannes Film Festivalinde ise Kış Uykusu filmiyle Altın Palmiye Ödülüne layık görüldü.

Doğu Demirkol

1985 doğumlu Doğu Demirkol bilgisayar mühendisliği mezunudur. İnternete koyduğu videolarla oyunculuğa başladı ve ardından bazı TV programlarına katılarak profesyonel deneyimlerini yaşadı. İlk sinema deneyimini Ölümlü Dünya filmiyle yaşadı. Ardından Ahlat Ağacı oyuncu kadrosunda kendine yer edindi.

Murat Cemcir

Ahmet Kural’la ikili olarak oynadıkları filmleriyle ünlenen Murat Cemcir, Ahlat Ağacı filminde İdris rolüyle sahnelere çıkıyor.

Bennu Yıldırımlar

24 yıllık deneyime sahip oyuncu dizilerde ve filmlerde oyunculuğuyla tüm dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Bu filmde ise Asuman karakterine hayat verdi.

Künye – Ahlat Ağacı

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan
Senaryo Nuri Bilge Ceylan , Ebru Ceylan , Akın Aksu
Yapımcı Zeynep Özbatur , Olivier Père , Labina Mitevska , Alexandre Mallet-Guy , Fabian Gasmia
Vizyona Giriş Tarihi 01 Haziran 2018
Süre 188 dk
Tür Dram
Ülke Bosna Hersek, Fransa, Makedonya, İsveç, Türkiye

Oyuncular

Doğu Demirkol Sinan
Murat Cemcir İdris
Bennu Yıldırımlar Asuman
Hazar Ergüçlü Hatice
Serkan Keskin Süleyman
Tamer Levent Recep Dede
Akın Aksu İmam Veysel
Öner Erkan İmam Nazmi
Ahmet Rıfat Şungar Ali Rıza
Kubilay Tuncer İlhami
Kadir Çermik Adnan
Özay Fecht Hayriye Nine
Ercüment Balakoğlu Ramazan Dede
Asena Keskinci Yasemin
Tamer Levent Recep Dede
Sencar Sağdıç Nevzat

Ekip

Görüntü Yönetmeni Gökhan Tiryaki (Görüntü Yönetmeni)
Kurgu Nuri Bilge Ceylan (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Meral Aktan (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Ahmet Demircan (Yapım Amiri)
Yönetmen Ekibi Yıldız Aşanboğa (Yardımcı Yönetmen)
Kamera Ekibi Gökhan Güzeler (2. Kamera Asistanı)
Durmuş Demirezen (Kamera Ekibi)
Murat Yeşil (Kamera Ekibi)
Sanat Ekibi Billur Melis Koç (Sanat Yönetmeni yrd.)
Demet Kadızade (Kostüm Sorumlusu)
Ses Ekibi Andreas Mücke-Niesytka (Ses Tasarım)
Oyuncu Seçimi Erkut Emre Sungur (Cast Direktörü)
Cumhur Savaş (Cast Direktörü)
Burhan Can (Cast Sorumlusu)
Kaan İçen (Cast Sorumlusu)

Filmin fragmanını izleyebilirsiniz!

Cannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan, Doğu Demirkol ve Murat Cemcir ile yapılan röportajı izleyebilirsiniz.

Kaynak: https://www.imdb.com - https://www.festival-cannes.com/ - http://www.milliyet.com.tr/