Sigur Rós, Björk ve Gus Gus gibi isimlerle birlikte İzlanda’nın müzik dünyasına verdiği en hakiki hediyelerden biri olan 28 yaşındaki besteci Ólafur Arnalds 14 Şubat’ta Stockholm’e geliyor.

Melankolinin her daim baş rolde olduğu siyah beyaz fotoğraflarla bezeli ses yapılarının mimarı olan İzlandalı piyanist, besteci ve şarkıcı Olafur Arnalds yeni albümünü Re:member ve Unfold adlı iki tekli ile müjdeledi. Başka bir İzlandalı yetenek Janus Rasmussen ile başladığı Kiasmos projesiyle de severek takip ettiğimiz Ólafur, Mercury KX’ten 24 Ağustos’ta yayınlanacak albümü kapsamında çıkacağı turun bir durağı da Stockholm olacak. Bir önceki Avrupa ve Amerika turnesinde çok başarılı canlı performanslarına Yourtube videoları üzerinden tanık olduğumuz ve tüm biletleri tükenen piyanisti canlı izlemek için sabırsızlıkla Şubat 2019’u bekliyoruz. Bilet satışları 2 Temmuz’da başlayan etkinliğin Facebook sayfası ve bilet satış bilgileri için tıklayınız.

6 Nisan’da yayınlanan ve yeni albümün haberini veren ilk teklisi Re:member’ın klibini aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Arnalds klasik müziğe özgü zarafet dolu melodileri pop müziğin uçucu taraflarıyla birleştirip, İzlanda’nın müzikal atmosferinden renkleri, ses paletinde bir araya getirmesiyle tanınıyor. Olafur Arnalds konserini kaçırmamak için birçok nedenden bazılarını yine yaptığı işlerle sıralayabiliriz.
Ólafur Arnalds & Janus Rasmussen – Kiasmos (2014)
Kiasmos’un temelleri 2009 yılında dayanıyor. Arnalds ve Rasmussen ikilisi halihazırda yürüttüğü projelere entegre edemediği fikirlerini yepyeni bir başlangıçla somutlaştırmaya karar vererek Kiasmos projesine başlıyor. Geçen birkaç yıl içerisinde oldukça yoğun olan ikili, 2014’ün başlarında Ólafur’ün Reykjaví’teki yepyeni stüdyosuna kapanıp mevcut işlerinden bambaşka bir müzikal forma ve harika bir atmosfere sahip parçalar üretiyorlar. Bunlardan bazıları daha önceki işlerden esinlenilerek bazıları ise girdikleri yaratım sürecinde sıfırdan ortaya çıkmış. 2009’da Rival Consoles ile yayınladıkları ortak EP’nin (65 / Milo) ardından 2012’te başka bir EP (Thrown) ile Kiasmos’un deneysel sinyallerini tüm dünyaya yaymaya başlayan ikili 27 Ekim 2014’te grupla aynı adı taşıyan ilk albümünü yayınladı. Klasik ögeleri deneysel bir biçimde elektronikleştirip, sade ritimler, derin baslar ve minimal synth ezgileriyle harmanlayan Kiasmos’un şiddetle önerdiğimiz Iceland Airwaves performansına göz atmadıysanız hemen aşağıda bulabilirsiniz!

Ólafur Arnalds & Arnór Dan – For Now I Am Winter (2013)
Hemen aşağıda okuyacağınız, 2004 yılındaki beklenmedik gelişmeyle değişen kariyerine büyük bir ivmeyle devam eden Ólafur’ün yayınladığı üçüncü stüdyo albümü For Now I Am Winter’da yer alan dört şarkıda İzlandalı grup Agent Fresco’nun vokalisti Arnór Dan’in ruhumuzu okşayan sesiyle karşılaşıyoruz.
Ólafur Arnalds & Nils Frahm – Stare (2012)
Listenin belki de en bomba üretimi, modern klasik müziğin en yetenekli isimlerinden ikisini kesiştiren, harika kayıtlar yayınlayan İngiliz plak şirketi Erased Tapes Records’un en iyi yayınlarından biri: Stare.
Berlin doğumlu genç besteci Nils Frahm ve Olafur Arnalds’ın bütün sınırları aşarak adeta tek bir zihin, beden ve ruhta bütünleşmesiyle ortaya çıkan Stare’de her dinleyişimizde tüylerimizi diken diken eden, muhteşem bir atmosfer var.

Ólafur Arnalds & Heaven Shall Burn – Antigone (2004)
2000’li yılların başında çeşitli yerel gruplarda davul çalan Arnalds, hayranlık duyduğu Alman metal grubu Heaven Shall Burn’ün öncesinde çaldıkları bir konserin ardından gruba kendi demolarından oluşan bir CD veriyor. Bundan birkaç ay sonra Arnalds ile iletişime geçen grup ondan 2004 yılında yayınlayacağı Antigone albümünün giriş ve çıkış parçalarını yazmasını istiyor. Avrupa’da büyük bir başarı yayınlayan albüme bestelediği klasik tarzdaki bu parçalar Arnalds’ın kariyerinin dönüm noktalarından biri oluyor ve nihayetinde tamamı bu türde parçalardan oluşan albümlerle solo kariyerine başlıyor.

Gerek stüdyo çalışmalarında gerekse sahne performanslarında müzikal sınırları genişletmekten büyük keyif alan sanatçı senfonik düzenlemeler içeren bestelerini, elektronik müzik, ambient, pop, post-rock ve minimalist müziğin sade tınırlarıyla buluşturuyor. Yaylı ve nefesli sazların alışılmadık düzenlemelerini, Chopin ve Mozart’a özgü kırılgan ve incelikli piyano cümleleriyle birleştiren genç müzisyen albümlerinde barok müziğe özgü müzikal süslemelerden de yararlanmakta.
İzlandalı post-rock grubu Sigur Ros ile turneye çıkan (2008), bir Hollywood yapımı olan kara komedi dram türündeki Another Happy Day filmi için müzikler besteyen ve Aphex Twin, Amiina, Johann Johannsson gibi kült müzisyenlerle ortak çalışmalar gerçekletiren Arnalds özellikle son beş yılda kariyer basamaklarını üçer beşer tırmanmış bir isim.
2007 yılına tarihlenen sekiz parçalık ilk stüdyo albümü ‘Eulogy for Evolution’ ile doğumdan ölüme uzanan bir sürecin portresini çizen müzisyen bu tarihten itibaren neredeyse her yıla bir albüm ya da single rastlayacak şekilde kayıt çalışmalarına başlar. Sanatçı kimi zaman evinin salonunda kaydedip internet üzerinden yayınladığı müziklerle (Living Room Songs, 2011) kimi zaman ise bir hafta boyunca her gün kaydedip yine internet üzerinden paylaştığı müzikal bir günlük niteliği taşıyan çalışmalarıyla (Found Songs, 2009) dinleyecilerine her daim farklı ve taze birşeyler sunmayı başardı.Kaynak: http://olafurarnalds.com - http://bantmag.com - http://www.milliyet.com.tr