Türkiye’nin duayen keman sanatçısı Ömer Öcal çok yakında yeni bir koro oluşturmak üzere Stokholm’e geliyor. Öcal, Mozaik Sanat Topluluğu’nda her meslek grubundan ve yaştan üyelerine önce sahne, teknik, mikrofon kullanımı ve şarkı söyleme eğitimi veriyor sonra da kurduğu korolarla muhteşem konserlere imza atıyor…


Müziğin insan yaşamına katkıları saymakla bitmez. Müzik; farklı kültürlerden, farklı dinlerden, farklı dillerden birçok insanı bir araya getirebilen, barışın ve sevginin temel taşı mükemmel bir güçtür. Türkiye’nin alanında duayen ismi, keman sanatçısı Ömer Öcal, müziğin birleştirici gücünü arkasına alarak çıktığı  yolda “Mozaik Sanat Topluluğu” nu kurarak, herkese şarkı söyletme misyonuyla muhteşem işlere imza atmaya devam ediyor. Çok yakında Stokholm’de de oluşturacağı koroya katılmak isterseniz, adınız, soyadınız ve telefon numaranızı iletmek için tıklayınız. 

 

İçinde müzik aşkı olup, şarkı söylemek isteyen ancak geç kaldığını düşünenler ya da henüz sesine hiç kulak vermemişlerin sesi olan Ömer Öcal Mozik, her türden müzik eserinin seslendirilebileceği ve toplumun her kesimine hitap edilebilen bir sanat topluluğudur. Dönem dönem farklı şehirlerde ve ülkelerde yeni gruplar ile işlerine devam eden Ömer Öcal “Her meslek grubundan ve yaştan amatör sanat severleri topluluğuma bekliyorum” diyor ve Ömer Öcal’ın “Herkes Şarkı Söylesin” mottosu her gittiği yerde muazzam bir karşılık buluyor. Ev hanımı, esnaf, memur, öğrenci, toplumun hemen her kesiminden ve her yaş grubundan insan, Ömer Öcal’dan yükselen bu güzel davete karşılık göstererek Mozaik Sanat Topluluğu’nun korolarında yerlerini almışlar bile.

Sesinizin güçlü ya da zayıf olması hiç önemli değil. Ömer Öcal’ın eğitmenliğinde bu sorun çabuk aşılıyor. Öğrenciler aldıkları etkin eğitimle kısa sürede içlerindeki şarkı söyleme yeteneklerini geliştirirlerken, içinde bulundukları sosyal çevre sayesinde de yaşamlarına yeni bir renk katmış oluyorlar. Mozaik Müzik Topluluğu sadece bir müzik okulu değil, sevgi, saygı, dostluk ve dayanışmanın yeşertildiği bir sosyal kulüp olarak da görülüyor. Ülkemizin yetiştirdiği saygın müzisyenlerden Ömer Öcal, müzikteki engin dehasını ve yeteneğini bireysel edinimler yerine, insanlığa hizmet için Mozaik Sanat Topluluğunda kullanıyor.

Ömer Öcal Mozaik Sanat Topluluğu, çalışmalarını her hafta düzenli olarak gerçekleştirir ve bu çalışmalara kimi zaman bir müzik atölyesi, kimi zamansa bir stüdyo ev sahipliği yapar. Repertuvarında, üyelerinin istekleri doğrultusunda her türden esere yer verebilir. Ayrıca şarkılar istenilirse solo, istenilirse koro olarak seslendirilebilir.

Türkiye’de var olan müzik mozaiğini profesyonel orkestra üyeleri, amatör koro ve solistleriyle birlikte sergilemek adına nitelikli bir repertuvar oluşturan Ömer Öcal, bu çalışmaların sonunda hazırladığı konserlerini “Gökkuşağı Konserleri” adı altında görsel sunumlar eşliğinde sergiler. Yurt içi ve yurt dışında bir çok starla çalışan ve topluluğun kuruculuğunu ve şefliğini üstlenen Ömer Öcal, söylemek istediği müzik türü her ne olursa olsun “herkes şarkı söylesin” diyor ve herkesi topluluğuna bekliyor.

Ömer Öcal Kimdir?

Ömer Öcal, 03.03.1970 Adana doğumludur. Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı 1989 – 1994 (okul birincisi) İ.T.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans 1996 – 1998 Sanatta yeterlilik sınavı 1998 kazanıldı, tamamlanmadı.Yüksek lisansını İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsün’de tamamlamıştır.(Tez konusu : Geleneksel Musikimizde İcra Geleneği)

Eğitimine Katkıda Bulunanlar

Bekir Sıdkı Sezgin, Selahaddin İçli, Nevzat Atlığ, Cahit Atasoy, Ender Ergün, Yavuz Özüstün, Yücel Paşmakçı, Altan Öke

Müzik Hayatı

Öğretmenlik Deneyimi

Gaziantep Üniversitesi T.M.D. Konservatuvarı (1994-1996)

Çeşitli kurum, kuruluşlar ve Üniversitelerde ( özel ve toplu keman dersi) Kültür Üniversitesi (2005-2006 Armoni Sanat Müzik Okulu Keman Öğretmeni)

Sakarya Üniversitesi (2000-2001 Keman Öğretimi)

Altunizade Kültür Merkezi (2004-2007 / 2014-Halen Keman dersleri)

Haliç Üniversitesi İleri Türk Müziği Keman Hocalığı (2011-2013)

Performans Deneyimi – 20 yıl

Stüdyo (Stüdyo Müzisyenliği – Keman/solo ve grup yaylı) Ud icrası solo

Sahne (İcracılığı)

Film müzikleri – Dizi müzikleri (Keman-Ud İcrası, beste, düzenleme)

Performans Tarzları

Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Pop Müziği, Türk Tasavvuf Müziği, Enstrumantal Müzik

 

 

Kaynak: http://www.omerocalmozaik.com