“Korku korktuğunu fark edince yok olur. Korktuğunu fark etmene ancak bir dost yardımcı olur. Dostuna elini uzat ki çekip çıkarsın seni. İhtiyacın olan tek şey cesaret.” Özge Akkaya

Paraşüt Kitap etiketiyle yayımlanan ve 8 yaş üstü çocukların rahatlıkla okuyabileceği Kuzey Ormanında Bir Gece, Özge Akkaya’nın hikayesi, Mavisu Demirağ’ın çizimleriyle raflardaki yerini aldı. 

Paraşüt Kitap henüz yolun çok başında ancak yayımladığı kitaplarla takipçilerini sevindirmeye devam eden bir yayınevi. Özge Akkaya‘nın imzasını taşıyan Kuzey Ormanında Bir Gece, çocuklarınız için benzersiz bir konuya sahip. Doğanın insanlar tarafından tahrip edildiği, hayvanların eziyete uğrayıp katledildiği bir dönemden geçiyoruz. Özellikle çocuklar için bu konular özelinde hassasiyet taşıyan kitaplara öncelik vermek son derece önemli. Kitabı satın almak için tıklayınız.

Kuzey Ormanında Bir Gece

 

Güneşli köyde sıradan bir gündü.

Ama o gün diğerlerinden farklı olacaktı. Davetsiz misafirler adım adım köye yaklaşıyordu. Köydekiler başlarına geleceklerden habersiz, söylentilerse endişe vericiydi. Rivayet o ki, insan Hırsızları ne zaman bir köye ayak bassa, sakinleri de sır olup giderdi başka diyarlara.

Bir tek Tormi farkındaydı. Bir tek o, bir arada kalmanın nasıl mümkün olduğunu biliyordu…

Naifya adlı hayali bir ülkede geçen Kuzey Ormanında Bir Gece, yepyeni bir dünya yaratarak aslında çok tanıdık bir hikaye anlatıyor; bizim hikayemizi…

Kuzey Ormanında Bir Gece, yalnız olmadığını bilmenin iyileştirici gücüne inanan, hem çocukların hem yetişkinlerin keyifle okuyacağı rüya gibi bir macera. 

Özge Akkaya kimdir?

1986 yılında İstanbul’da doğdu. Sainte Pulcherie Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde lisans eğitimi aldı. 2011-2016 yılları arasında National Geographic Türkiye dergisinde editör olarak çalıştı. Fransızca ve İngiliceden kitaplar çevirdi. 2017 yılında yayıncı ortağı Eda Doğançay ile birlikte Paraşüt Kitap’ı kurdu. Kuzey Ormanında Bir Gece yazarın çocuklar için kaleme aldığı ilk kitap.

Mavisu Demirağ kimdir?

1993 yılında İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Moda Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Kitap illüstrasyonlarına yöneldi. Çocuk Kitapları ağırlıklı olmak üzere yayınevleri, çeşitli ajanslar ve dergiler için illüstrasyonlar yapıyor.

Kitap Özellikleri

Yazar : Özge Akkaya
Editör : Eda Doğançay
Resimleyen : Mavisu Demirağ
Kategori : Çocuk Kitapları / Hikayeler
Baskı : 1. Baskı
Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Temmuz 2018
Basım Dili : Türkçe

 

Kuzey Ormanında Bir Gece – Özge Akkaya

Paraşüt Kitap, Rumeli Hisarüstü’nde bir öğrenci evinde kurulmuş bir hayalin gerçeğe dönüşme hikayesi aslında. Bu garip zamanda hem bir hayalin peşinde olmanın, hem de hayal kurdurmanın hikayesi olmuş iki arkadaş Eda Doğançay ve Özge Akkaya şu sözlerle devam ediyorlar hakkımızda derken; Bu hayalin kurulduğu günle gerçeğe dönüştüğü gün arasında bol kitaplı, bol yazmalı, bol çalışmalı, bol konuşmalı, bol tartışmalı ve bol rüyalı yılları arkamızda bıraktık.

Ve sonunda hayalimiz olgunlaşıp bir paraşüt şeklini aldı; bizi gökyüzünde dilediğimizce gezdirip hep güvende hissettiğimiz bu yere getirdi. Paraşüt Kitap’ın temelinde barış, adalet, eşitlik, hoşgörü ve sevgi var. İçinde yaşadığımız dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek için başvurduğumuz yer kitaplar.

Çünkü doğaya, hayvanlara ve birbirimize duyduğumuz saygıyı ve sevgiyi edebiyatla çoğaltabileceğimize inanıyoruz. Ve bu inançla, yarattıkları karakterlerle yepyeni dünyaların kapılarını aralayan yerli, yabancı yazarları ve çizerleri aynı çatı altında buluşturuyoruz.

Çocuklarla çıkmak istediğimiz bu yolculukta onlar okur, eğlenir, öğrenir ve sorgularken bir yol arkadaşı olarak yanlarında olmak en büyük dileğimiz. Sonsuz hayallerin kurulduğu bir dünyada, yan yana uçabilmek için…

 

Kaynak: https://parasutkitap.com