Yönetmen Rojda Şekersöz‘ün 2017 yapımı ilk uzun metrajlı filmi Dröm Vidare, 17 Mart 2017’de Göteborg Film Festivali’nde prömiyerini yaptı. Sonrasında birçok festivale katılan ve birçok ödül alan, sadakat ve arkadaşlık temaları üzerinde duran filmin çekimleri Alby (Botkyrka) ve Luleå’da gerçekleşti.

Dröm Vidare – Filmin Alby’deki ilk çekim günü. Foto: Katarina Ståhl

Botkyrka’nın bu filme set olacağı aslında başından beri belliydi. Hem yönetmen koltuğundaki Rojda hayatının bir kısmında burda geçirmişti ve hem de film setinde çalışanların çoğunun Botkyrka ile bir bağı vardı. Rojda, filmin Alby’de çekilmesiyle ilgili şu yorumu yapıyor: “Alby, beton evlerin karşısında konumlanmış ormanlarıyla, içinde rengarenk mekanlar barındırıyor. Bu film için estetik çok önemliydi ve Alby filmin konusuna ve anlatmak istediğine en yakın yerdi.”

Filmin Konusu

Genç bir kadının hapishaneden çıkarılmasıyla başlayan hikaye, Mirja’nın (Evin Ahmad) eski sosyal yaşantısına geri dönmesiyle devam eder.  Dört kişilik oldukça samimi bir arkadaş grubunun arasında yer alan Mirja, geçmişte yine hepsinin içinde bulunduğu bir suçtan dolayı hapse girmiştir. Bu ekibin hedefi İsveç’ten, ailelerinden uzaklaşıp başka bir yere yerleşerek kendilerine yeni bir hayat kurmaktır. Bunun için ihtiyaç duydukları parayı çalma planları hala yürürlüktedir. Ancak artık Mirja için durum biraz daha farklıdır. Zaten sorunlu bir ilişkilerinin olduğu annesi akciğer rahatsızlığına sahiptir. Ve iyileşmek için hiçbir çaba sarf etmez. Mirja, tesadüfen öğrendiği bu durum karşısında bir şeyler yapması gerektiğini fark eder. İşte esas problemler bundan sonra doğmaya başlar. Her şeyden önce ilgilenmesi gereken küçük kız kardeşi Isa (Ella Ahman) vardır ve annesinin tedaviyi de reddetmesi kendisinde daha önce hiç hissetmediği sorumluluk duygusunu ortaya çıkarır. Böylece ailesi için hayallerinden vazgeçip kendisinin geçmişinde reddettiği ancak herkesin içinde yer aldığı hayata ilk adımını atar ve bir iş bulur. Bulaşıkçılıkla başladığı kariyerine oda servisi olarak devam eder. Kendisini tamamen ailesine ve işine verir. Annesinin ”çete, serseri” olarak adlandırdığı arkadaş grubundan da uzaklaşmaya başlar.  Durumu sorgulayan arkadaşları, Mirja’nın kendilerinden gizlediği bu yeni hayatını bir şekilde öğrenirler ve grup içindeki çatlamalar sinyal vermeye başlar. Tüm bu olanlara rağmen Mirja, para kazanabildiği, annesiyle arasını bir nebze de olsa düzeltebildiği için en önemlisi de çalıştığı ilk iş yerinden olumlu tepkiler aldığı için mutludur. Ancak sıyrılamadığı geçmişi yine karşısına çıkar ve yanlış anlaşılma da olsa bu mutluluğunu elinden alır. Her şey tekrar başa sarmıştır. Sıfır noktasındadır.Önünde ise iki seçeneği vardır; yıllardır kurduğu hayalleri ya da sorumlulukları.

Film Alby’de yaşayan, hayatta kalmaya çalışan kadın karakterlerin tuttuğunu koparan, hırslı bireylerine değinmiştir. Maskulen tavırlarıyla dikkat çeken bu karakterler, İsveç’e ve sosyolojik durumuna oldukça paraleldir. Bu kadınlar, sokakta, parklarda vakit geçiren, alkol alan, sigara içen, küfreden özgür kadınlardır. Hedeflerini gerçekleştirmek için oluşturulan düzeni reddedip başka alternatifler yaratıp bunları gerçekleştirmek adına cesur adımlar atabilen hırslı kadınlardır. Karakterlerin giyim kuşamları, gittikleri partiler, yaptıkları işler en önemlisi de görmezden gelinmeyecek kadar özgüven sahibi oluşları, filmde dikkat çeken ve üzerinde özellikle durulmuş temalardan.

İsveç Kiliseler Birliği, her yıl Göteborg Film Festivali dolayısıyla verdiği Film Ödülü’ne 2017 yılında ‘Dröm Vidare’ filminin yönetmeni Rojda Şekersöz’ü layık gördü. 50 bin kron tutarındaki ödül, filmin Göteborg Film Festivali’ndeki prömiyerinden önce düzenlenen bir törenle Piskopos Carlonine Krook tarafından Şekersöz’e takdim edildi.

Din insanları, gazeteciler ve televizyon yapımcılarından oluşan juri heyeti, Şekersöz’e ödülü veriş gerekçesinde “Rüyaların Ötesinde filmi bir genç kadının kimliğini bulma mücadele ve inancını güvenilir bir biçimde betimliyor. Yönetmen Rojda Şekersöz’ün ilk uzun metrajlı filmi iyide ve kötüde dostluk ilişkilerini ve yeni bir yaşam kurmanın asla geç olmadığını saygı uyandırıcı bir biçimde anlatıyor” deniliyor.  Juri heyetinin başkanı Papaz Mikael Ringlander de, film için, “Karanlığı ışığın aydınlatacağı, bir insanın kendisi ve başkaları için asla mücadeleden vazgeçmemesi mesajını veren bir anlatım” değerlendirmesini yapıyor.

Yönetmen Rojda Şekersöz, başroldeki Mirja karaketrini yazarken motivasyonunu ise şu sözlerle anlatıyor: “Perdede genç, aktif ve beyaz olmayan bir kadın karakter görmeye can atıyordum aslında. Bu yüzden Mirja gibi bir karakter yaratmaya karar verdik. Onun, yaşadığı düzen içerisinde kurban olmayı reddedişini çok seviyorum.”

Künye

Orijinal İsmi Dröm vidare
Film Tipi Uzun Metraj
Kategori Dram
Süre 90 dk
Yapım Yılı 2017
Yönetmen Rojda Sekersöz
Yapımcılar Annika Hellström

Agneta Fagerström-Olsson

Senaryo Johanna Emanuelsson
Görüntü Yönetmeni Gabriel Mkrttchian
Editör Linda Jildmalm

Hanna Storby

Müzik Lisa Holmqvist
Yapım Ülkesi İsveç
Dil İsveççe
İsveç Prömiyer Tarihi 2017-03-17

Filmi izlemek isteyenler, satın alarak SF Anytime (Filmstaden) üzerinden izleyebilirler.

 

Festivaller / Ödüller

Göteborg Film Festivali 2017, İsveç- Dragon İzleyici Ödülleri En İyi Nordk Film, Angelo Ödülü- İsveç Klisesi Ödülü

Noveç IFF Haugesund, Norveç – FIPRESCI Ödülü

Duhok IFF, Irak – En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Film Ödülü

Uluslararası Helsinki Film Festivali – Aşk ve Anarşi Finlandiya

Lübeck Nordik Film Günleri, Almanya – Açılış Filmi  Feature Film Yarışması

Avrupa Film Forum Scanorama, Litvanya

Uluslararası Mannheim Filmfestivali -Heidelberg, Almanya

Hollanda Nordik Film Festivali, Hollanda – Kapanış Filmi

Uluslararası Brüksel Film Festivali (FIFB), Belçika – En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

Santa Barbara IFF, Amerika

Kış Nordik Film Festivali (FF), Çek Cumhuriyeti

TIFF Next Wave, Kanada

!f Istanbul IFF, Türkiye –  !f İlham Veren Filmler Yarışması 

Luksemburg Şehir Film Festivali, Luksemburg

Uluslararası Créteil Kadın Film Festivali, Fransa – Fransa Televizyonu En İyi Film Ödülü (Avrupa Kadın Yönetmenler Bölümü)

Green Mountain FF, Amerika

Festival International du Film d’Aubagne, Fransa– Feature Film Yarışması

Cleveland IFF, Amerika – International Narrative Competition

Minneapolis St. Paul IFF, Amerika

London Kurdish FF, İngiltere

Crossing Europe, Avusturya

Flying Broom IFF, Türkiye

Festival de Cine de Madrid, İspanya – Mención Especial del Jurado Jóven al Mejor Largometraje Internacional

 

Rojda Şekersöz Kimdir?

Stockholm ve Dalarna’da doğup büyüyen 1989 doğumlu Rojda Şekeröz, İsveç’in tüm önemli yönetmenlerinin okuduğu Kraliyet Dramatik Tiyatrosu yani Dramaten (Kungliga Dramatiska Teatern)’e kabul edilen en genç öğrenci oldu ve okulda yaptığı çalışmalar ardından bir dizi kısa filme yön verdi: Stuck (2015), Fittbacka-Ett Jävla Ungdomshem (2012), Selvi Ska Sova (2011) ve Jungfrufärd (2010) gibi. Rojda’nın ilk uzun metrajlı filmi Dröm Vidare, Mart 2017’de gösterime girdi ve şimdiye kadar olağanüstü eleştiriler aldı. Rojda şuanda, senaryo yazarı Jonas Gardell ile “En komikers uppväxt” adlı ikinci uzun metrajlı filmi için çalışmalarına devam ediyor. Yönetmenin heyecanla beklenen ikinci uzun metrajlı filminin 2019’un ilk aylarında prömiyerini yapması bekleniyor. İlk filmi Bir Başka Hayat‘ı  16 yaşında çeken ve filmde Stockholm’de yaşayan bir Kürt ailenin İsveç’teki yaşantısını ve kızlarıyla ilişkilerini anlatan Rojda, bu filmi ile Förortish Festivali’nde en iyi belgesel film ödülünü kazandı. Rojda Şekersöz, 100 yaşındaki dedesinden yola çıkarak bir film çekmeyi de hedefliyor. Rojda’nın kariyerinde oyunculuk, konuşma dilinde şiir ve yazmak da yer alırken aynı zamanda sosyal konular üzerine yazdığı birçok da hikayesi bulunuyor.

 

Kaynak: http://www.svenskfilmdatabas.se  - https://www.imdb.com/ - 

https://www.subtopia.se/ - http://www.nordicwomeninfilm.com - http://www.plutofilm.de/