Femineast Festival 2017 kapsamında Şahin kardeşlerin izleyenlere sunacağı ritim ve aşk dolu gece 16 Aralık’ta Stallet’te gerçekleşecek

Riksteatern’in düzenlediği “Femineast Festival 2017” kapsamında düzenlenecek gecede 4 kız kardeş, bu sefer onları şimdiye kadar tanıdığımız sahne programlarından daha farklı bir tarz ile karşımızda olacaklar. Repertuarlarını özenle hazırladıklarını belirten Berrin Şahin “Program rituel müzikten çok uzak bu defa, daha modern yorumlanmış parçalar seçmek istedik. Piyano, bas gitar, yan flüt eklenince de içerik bu alt yapıyla evrildi. Biz de daha eğlenceli bir sahne hazırlamak istedik dinleyenlere” diyerek tanımlıyor programlarını.

16 Aralık’ta sıcak sahnesi ve samimi ortamı ile Stallet’te müzikseverlerle buluşacak 4 kız kardeş; Berrin Şahin (Vokal-Bağlama), Rojda Şahin (Vokal), Gün Şahin (Bağlama), Helin Şahin’in (Bağlama) yanı sıra, gecede Shapor Bastansiar (Piyano), Turgay Özdemir (Düdük, Kaval, Yan flüt), Fredrik Gille (Darbuka) ve Tove Brandt (Bas Gitar) sahne alacaklar. 

 

Stallet’te gerçekeleşecek Şahin Kardeşler’in konser etkinliğine ulaşmak için tıklayınız

Daha önce yaptıkları konserlerde Dersim yöresinin rituel parçaları ve hikayelerine yer veren Şahin kardeşler, sahnelerinde Alevi kültürünü hümanizm ve doğa üzerinden yansıttıkları eserler seçiyorlardı.

Dersim müziği geçmişten bugüne kadar, tamamen dinsel bir rituel olarak yerleşmiş, doğayla ve Tanrı’yla bütünleşmeyi sağlayacak yegane yol olarak görülmüş ve yazılı bir kaynak olmadığı için de bir toplumun bütün tarihsel değerleri müzikle saklanıp sonraki nesillere aktarılmıştır. Bu yönüyle de Dersim’de yapılan müzik, ilk zamanlardaki yapılış amacına da paralellik gösteriyor ve o eski mistik hali halen içeriyor. Şahin kardeşler de İsveç’e bu müziği tanıtmak için farklı birçok sahnede konser düzenlemişlerdi. Hazırladıkları bu yeni repertuar ile yine bizlere sıcacık ve samimi bir gece yaşatacaklarından eminiz. Bu konseri kaçırmamanızı öneririz.