Sesleriyle, sanatlarıyla, enerji ve güçleriyle benzersiz bir izlenim bırakan kadınları ön plana çıkaran, Riksteatern’in düzenlediği “Femineast Festival 2017” kapsamında düzenlenecek konserler dahilinde Sakina Teyna, 17 Aralık Pazar günü Stallet’te sahne alacak.

Kendine has atmosferi ve samimi ortamı ile Stokholm’de özellikle etnik müzik sevenlerin yakından takip ettiği Stallet’te dinleyiciyle buluşacak Sakina Teyna, Kürtçe müziğin önemli ve güçlü seslerinden biri. Türkiye ve yurt dışında yaptığı çalışmalarla dinleyicisini Mezopotamya’nın eski ve yeni ezgileriyle unutulmaz bir yolculuğa çıkartan müzisyen, repertuarında Kürtçe, Türkçe, Farsça, Yunanca ve Ermenice şarkılara yer veriyor.

Etkinliğin Facebook sayfasına buradan,

Konser biletlerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Sakina Teyna Kimdir?

Hem Türkiye’de hem de yurt dışında uzun yıllar müzik ile içi içe olan Sakina, ilk solo albümü “Royê Mi”yi Avusturya’da çıkartıyor ve çalışmalarına burada devam ediyor.

Müzisyen, 3 kadından oluşan Trio Mara grubuyla yolculuğuna devam ediyor. Pianist Nazê Îşxan ve viyolonist Nurê Dilovan ile beraber doğunun sesini batının klasik ve modern yaklaşımlarıyla buluşturan üç güçlü kadın, 2013 yılında ilk albümleri “Deri / Behind the Doors”u yayınlıyorlar ve bu albümle beraber uluslararası çevrelerce de tanınmaya başlıyorlar.

Aynı anda farklı projeler yapmayı sürdüren Sakina, Anadolu Quartett grubunda da şarkı söylemeye devam ediyor. Anadolu Quartett, 2 keman, viyola ve cello ile insanın içine işleyen parçaları en yoğun duygularla aktarıyor dinleyiciye. Grubun “Köprü/The Bridge” isimli albümü Türkiye ve farklı birçok ülkede yayınlandı ve geniş bir dinleyici kitlesine ulaştı.

Ayrıca Viyana merkezli bir ensemble kuran Sakina Teyna, “Sakina & Friends” ismiyle İran, Avusturya, Katalunya ve Türkiye’den farklı sanatçılarla çalışmaya ve üretmeye devam ediyor.

Sakina Teyna’nın Spotify üzerinde yer alan çalışmalarına ve Sakina & Friends grubuyla yaptığı “Shirin Shirine” performansının videosunu aşağıda bulabilirsiniz.