Elizabeth Moss, Joseph Fiennes, Yvonne Strahovski, Alexis Bledel ve Samira Wiley gibi isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosuyla, The Handmaid’s Tale ABD’de televizyon dünyasının en önemli ödülleri sayılan ve bu yıl 69.su düzenlenen Emmy Ödülleri’nden, 13 adaylıktan “Dram Dalında En İyi Dizi” de dahil toplam 10 ödülle döndü

The Handmaid’s Tale, “Dram Dalında En İyi Dizi” ödülünün sahibi olurken, Reed Morano’ya “En İyi Yönetmen”, başrol oyuncusu Elisabeth Moss’a da “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandırdı. Margaret Atwood’un yayınlandığı günden bu yana güncelliğini koruyan ve  distopik öyküler arasında en çok dikkat çeken kitaplarından biri olan The Handmaid’s Tale’ın aynı adlı televizyon uyarlaması da bir o kadar sarsıcı anlatımı, sistemi eleştirel bakışı, feminizm sosu ve Reagen sonrası ABD söylemleri ile oldukça iddialı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. İlk sezonu 10 bölüm olarak tasarlanan dizi, ikinci sezon onayını da almış durumda.

The Handmaid’s Tale, kesinlikle hakkında söylenenlerden daha fazlasını hak ediyor. Dizide erkek egemen totaliter bir toplumda geçen sıra dışı bir hikaye anlatılıyor. Çevresel felaketler ve dünyadaki doğurganlığın giderek azalmasıyla  birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin bir paçası olan Gliead hükümeti, kadınların bütün haklarını elinden alan, tutucu, baskıcı bir rejim tarafından yönetilmeye başlıyor. Doğum oranlarının gitgide düştüğü bu distopyada, Offred kalan son doğurgan kadınlardan biri. Doğurgan oldukları için toplanan tüm kadınlar sadece ”Hizmet” için eğitilip, damızlık olarak kullanılmak üzere elit çiftlerin evlerine gönderiliyorlar. Offred ise komutanın evinde hizmetçi olarak çalışıyor .Tek amacı ise her yönüyle hastalıklı bu korkunç toplumda hayatta kalabilmek ve kendisinden alınan kızını bulmak.

Başrol oyuncusu Elisabeth Moss, June/Offred karekteriyle izleyici karşısına çıkıyor ve hikayeyi Offred’in monologlarıya izleyiciye aktarıyor. Serinin yapımcılığını üstlenen Bruce Miller ise bir ‘gerilim filmi’ olarak kadının nesne gibi görüldüğü, dünyaya gelme amacının sadece ”üreme” üzerinden yeniden şekillendiği bir distopya dünyasında geçen seriyi şu sözlerle anlatıyor; “Bu korkunç dünyada; neredeyse tamamen Offred’in bakış açısıyla anlatılan samimi bir yaşam tasviri.”

Henüz ilk sezonu yayınlanan dizi, daha ilk bölümüyle izleyiciyi adeta içine çekiyor. Yapılan ‘flashback’lerle* bu esrarengiz ve  heyecan verici hikaye, kolaylıkla merak uyandıran bir akışa dönüşüyor. Anlatılan konunun gerçekliği ve yaşadığımız dünyayla olan yakınlığı ise insanı dehşete düşüren cinsten. Hikayesi kadar sinematografisi ve müzikleriyle de dikkat çeken yapım, adından daha çok bahsettireceğe benziyor.

Serinin tüm bölümlerine  se.hbonordic.com ve https://www.hulu.com/ sayfalarından ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler..

*geçmişi gösteren sahne