Dil ve kültürel engellerin bir sonucu olarak oluşan komik durumları detaylı olarak inceleyen Türk yönetmen ve aktör Sermiyan Midyat, filmi ‘Ay Lav Yu’ ile Internationella Komedifilmfestivalen kapsamında Stokholm’de 21 Ekim’de bir söyleşi gerçekleştirecek. Söyleşi öncesinde ise film gösterimi gerçekleşecek.

Film, dinler arasındaki önyargılardan komik sonuçlar çıkardığı gibi aynı zamanda Türkiye’nin doğusundaki dini tabuları ve bu bağlamda doğu ile batı arasındaki ilişkiyi yansıtan bir Türk filmi olmasıyla da önemli. Bu sene Internationella Komedifilmfestivalen teması Komedi ve Özgürlük ve söyleşide yönetmenin tema hakkında filmi üzerinden söyleyeceklerini merakla bekliyoruz. Hem film gösterimini hem de söyleşiyi kaçırmayın deriz.

Etkinliğin Facebook sayfası için tıklayınız..

Etkinlik ve bilet bilgileri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız..

Filmin Konusu:

Tinne, Mardin ili yakınlarında aslen var olan ve fakat devlet haritasında arazi olarak geçen bir köydür. İsmiyle müsemma Tinne kürtçede yok demektir. Tinne köyünün ağası Yusuf, aklı erdiğinden beri Devlet’e mektuplar yazmaktadır. Değerli devlet büyüklerim, gelin buralara, görün bizi, köy diyin bize, okulumuz, yolumuz, hastahanemiz olsun. Yusuf, en küçük oğlu Süleyman’a 399.mektubunu yazdırmaktadır. Ve o gün ayrı bir heyecan içerisindedir. Çünkü en büyük oğlu İbrahim okulu bitirmiş köye dönmektedir. Yusuf, İbrahim’i daha 6-7 yaşlarındayken gidip bir fakültenin avlusuna bırakmıştır. Tek amacı biri oğlunu alsın, nüfusuna geçirip kimlik sahibi yapsın ve İbrahim okuyup adam olsun, Tinne’nin makus talihini değiştirsin. Süryani papazı Hanna fark eder İbrahim’i ve alır büyütür kendi nüfusuna da ge çirerek. İşte o İbrahim şimdi 30 yaşına gelmiş, askerliğini yapmış, üniversiteyi bitirmiş, köye dönmektedir.
Büyük sevinçle, umutla, neşeyle, zılgıtlarla karşılanır İbrahim. Tinne’nin tek umudu, büyük gururu gelmiştir. Yusuf’un ilk hayal kırıklığı, İbrahim’in “Su Ürünleri Mühendisi” olduğunu duymasıyla olur. Memlekette su yoktur, neye mühendislik yapacaktır oğlu İbrahim? Yusuf ve ailesi, asıl şoku ise İbrahim’in aşık olduğunu açıklamasıyla yaşar. Önce sevinirler elbette, ancak kızın adını duyduklarında herkesin ağzı açık kalır. Jessica. Nerelidir bu Jessica? Kimlerdendir? İbrahim söyler: Colorado!

Künye:

Yönetmen Sermiyan Midyat
Senaryo Sermiyan Midyat
Yapımcı Sinan Çetin
Görüntü Yönetmeni Ercan Özkan
Vizyona Giriş Tarihi 12 Mart 2010
Süre 100 dk
Tür Dram, Komedi, Politik
Ülke Türkiye