Sezen Aksu’nun kaleme aldığı “Sezuş’un Hikayeleri: Efe ve Bulut Osman Bey’e Karşı” müzikali kitap oldu. 

Sezen Aksu’nun ilk çocuk kitabı “Efe ile Bulut”, insan merkezli dünya tarihimize alternatif bir hikâye sunuyor. Sezen Aksu renkli ve resimli çocuk kitabı ”Efe ile Bulut”ta doğayı, insanları ve hayvanları kapsayan bütüncül bir yaşam anlayışını günümüz çocuklarının diline indirgiyor ve onların anlam dünyalarına yerleştiriyor. Hayvan sevgisi, dostluk, hoşgörü ve umudun ön planda olduğu hikâyede, Efe ve Bulut’un başından geçen maceralar yer yer eğlenceli, yer yer lirik bir dille aktarılıyor.

Sevgi, empati, korkuyu kabulleniş, özgüven, cesaret ve insanın özüyle olan ilişkisi gibi unsurların da işlendiği kitabın sonunda Sezen Aksu’nun çocuklara yazdığı bir mektup da yer alıyor. Ünlü sanatçının çocuklara hayvan sevgisi aşılaması amacıyla yazdığı öyküler, Sibel Algan ve Gizem Çiçek tarafından kitap haline getirildi. “Efe ile Bulut”un resimleri ise Serap Deliorman imzası taşıyor.

Kitabın konusu

Sardunya Mahallesi rengârenk bir mahalle. Çocuklar, kediler, köpekler, kuşlar, ağaçlar neşe içinde. Efe ve sevimli dostu Bulut neşeyle oyunlar oynuyor. Osman Bey ise yine sinirli mi sinirli… Balkona çıkmış, avaz avaz bağırıyor: “Yeteeerr! İstemiyorum bu işe yaramaz hayvanları mahallede.” Bir gün onlardan kurtulmak için bir plan yapıyor. Ama Osman Bey’in bilmediği bir şey var: Her yerde, hatta küçücük gibi görünen kalbimizde bile, dünyadaki her canlıya yer bulunur.