7-11 Kasım arasında 7 farklı mekanda düzenlenen Sound of Stockholm, deneysel, elektronik, doğaçlama, bağımsız müzik ve gösteri sanatlarında uzmanlaşmış toplulukların bir araya gelmesiyle hazırlanan kolektif bir festival

Bu yıl festivale katılım sağlayan topluluklar şu şekilde; Statens Kulturråd, Nordisk Kulturfond, Musikverket, RANK, MDT, Elektronmusikstudion (EMS), The Goethe Institut, Creative Europe Program of the European Union. Festivalin gerçekleşeceği mekanlar ise şöyle; MDT, Tyska Kyrkan, Fylkingen, Scenkonstmuseet, Under Bron, Kulturhuset Stadsteatern ve Reaktorhallen(R1)

Ekip olarak “Bir kolektif festival nasıl hareket eder” sorusunu şu şekilde cevaplamaya çalışıyorlar;

Sound of Stockholm (SoS) dahilindeki 6 topluluk, çağdaş müzik ve sanatın uyumsuzluğunun nasıl doğru bir yola saptığını keşfetmek için bir araya gelmiş. SoS 2017, sesin birçok farklı sanatsal pratikle üretilip, icra edilebilir olduğunu vurgulamayı amaçlıyor. Performans sanatçıları tarafından enstrümanlar, vokaller, hareketler ve görseller ile üretilen sesler, ortaya çıkan işlere geniş bir tecrübeyle yaklaşım olanağı sağlarken, her şeyden önce bir kolektif nasıl hareket eder sorusuna yanıt arayıp bu şekilde bir rota çizmiş oluyor SoS ekibi. SoS aynı zamanda, İskandinav Kültür Fonu’nun Nordic ülkeleri arasındaki müzik alışverişini teşvik eden 2017-19 PULS projesinin bir parçası.

Festival, koreografi ve performans sanatı için önemli bir mekan olarak kabul edilen MDT’de başlıyor. Bir performans atölyesi olan Tunings, gerçekleştireceği performansla hareketli bedenler ve sesler için ezgiler oluştururken sosyal etkileşim kavramı üzerinden bir ortak dil bulmaya çalışıyor. Programın diğer aktivitesinde ise canlı setlerin ve konuşmaların yer alacağı bir etkinlik düzenleniyor. Dan ses sanatçısı Jacob Kirkegaard’ın daha önce duyulmamış tarihsel sesler üzerine vereceği bir konuşma da bu etkinlik dahilinde gerçekleşecek. Scenkonstmuseet (The Swedish Museum of Performing Arts)’te gerçekleşecek ve Konstmusiksystrar’ın müzik dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliği fikrini sahnede yapacağı yeni işlere yansıtacağı performansın, festival misyonun bir parçası haline getireceğini düşünüyor SoS ekibi. Yine Scenkonstmuseet’te elektro-akustik uygulamaların feministik yaklaşımlarını konu alacak bir panel de gerçekleşecek. New York’lu bir performans sanatçısı ve aynı zamanda besteci olan Lea Bertucci’nin “ORACLE” adlı bir koro çalışmasına da Kulturhuset ev sahipliği yapacak.
Bu sene ayrıca, Sound of Stockholm kurucu üyesi ve bir ağ oluşturma platformu olan, Club Contemporary Classical Subset Indie-Classical (C3⊂IC) da yer alıyor. Platform, çağdaş-klasik ve elektronik türleri arasında bulunan müziklere odaklanıyor. C3⊂IC bu gecede, Hauschka ve U: & ekke gibi sanatçıların da yer aldığı 4 farklı setin kolektif bir çalışmasını sunacak. 

Hafta sonuna doğru ise verimli işbirliklerine Under Bron ile devam edecek festivalin bu basamağında ise Swan Meat ve Crim3s gerçek ve sanal arasındaki sonik boşlukları dolduracakları bir performans gerçekleştirecek. Aynı gece Brooklyn’li DJ ve yapımcı Ciarra Black’in canlı setini dinleme fırsatı bulabilir ve geceyi Bjarki’nin dans edilebilir sınırlara erişen ve aynı zamanda dalgın müzikleriyle bitirebilirsiniz. Festivalin finali ise eski bir nükleer mimari ve endüstri binası olan Reaktorhallen (R1)’de gerçekleşecek. Lea Bertucci, SHXCXCHCXSH ve Roll The Dice gibi grupların yer alacağı bu gecede sesler arası mekansal değişimler ve sonik uzay ışıltıları göreceğimizi bildiriyor SoS ekibi.

Festival programı için tıklayınız..

Facebook

Instagram

Twitter

 

 

Kaynak: soundofstockholm.se