İsveç’te 5. kez düzenlenecek ScreenDance Festivali, dünyanın ilk dans müzesi Dansmuseet’te 24-29 Nisan arasında gerçekleşecek. Birçok dans tutkununa misafirlik yapacak müzenin özgün sergilerini ve festivalin diğer içeriklerini gezme şansı yakalayabilirsiniz. 

 

Her yıl, dünyanın birçok ülkesinden bu festivale davet edilen sanatçıların dansla ilgili özgün işlerini yine bu festivalde takip etmeniz mümkün. Uluslararası Dans Günü’nü kutlamak için beşinci kez düzenlenen Screen Dance Festivali 24-29 Nisan tarihleri arasında Dansmuseette gerçekleşecek. Dans filmleri, atölyeler, konferanslar ve tartışma panelleri ile dolu bir hafta hazırlayan ekip bu yıl bizlere 85’den fazla çağdaş film ve sunum sergileyecek.

Türkiye’den de “Dream/Rüya” adındaki kısa filmiyle festivale katılım sağlayan Emrullah Özcan‘ın filminin gösterimi 29 Nisan’da 18:30 – 18:45 seansında Bio Rio’da gösterilecek.

Dünyanın dört bir yanından gelen güzel, heyecan verici, farklı, eğlenceli ve gerçekten ilham verici eserler yer alacak festivalde bu filmlerin ardında yer alan birkaç insanla halka açık bir konuşma da gerçekleşecek. Profesyonel bale dansçıları ve engelli profesyonel dansçılarıyla ortak çalışmalar yapan Sima Gonsai ile Freefall üçlemesini ve yakın zamanda “We’re Here” adlı filminin perde arkası konuşulacak. Geçen yıl “The Of Norm of The Norm” filmiyle ödül alan yönetmen Helena Karabuda, “If we travel we changed” filmiyle yönetmen Felipe Lira ile tanışacağız. Ayrıca Lorraine Félineapo‘nun bale ayakkabılarının üretiminde uygulanan mekaniği konu alan “Le Ballet Mécanique” adlı filmi hakkında konuşulacak.

Festival programı için tıklayınız..

Festivale hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız..

Festivalin facebook etkinlik sayfası için tıklayınız..

Festivalde gösterimi gerçekleşecek “Le Ballet Mécanique” adlı filminin fragmanını izleyebilirsiniz.