Malmö’de uzun süredir başarılı bir kültür sanat ortamı sunan Moriska Paviljongen, Türk Müziği’ni gelecek kuşaklara aktarmak, tanıtmak ve temsil etmek amaçlarıyla kurulan Stockholm Türk Müziği Derneği Korosu’nun Malmö’de gerçekleşecek bahar konserine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 12 Mayıs Cumartesi saat 17.45’te Moriska Paviljongen’de gerçekleşecek konserle Stockholm Türk Müzik Derneği yaza merhaba diyecek.

Konserin Facebook etkinlik sayfası için tıklayınız..

Konser biletini satın almak için tıklayınız..

 

Şef Erhan Balcıoğlu’nun yöneteceği konserde klasik Türk müziğinin en anıtsal ve sembolik eserlerini kalabalık bir ekip, sesleri ve enstrümanları ile icra edecekler. Koro üyleri ve müzisyenlerin isimleri şu şekilde;

Şef ve piyanist: Erhan Balcıoğlu

Ud: Murat Corba

Gitar: Yıldırım Özkaraman

Ney: Yusuf Bayraktar

Yaylı Sazlar: Mehmet Öncü

Ritim: Faik Karagöz

Solistler: Ömer Kurdoglu, Ilhan Bilge, Ali Yalcin, Birsen Nyberg, Cansin Yigit, Cigdem Göktan, Didem Karan, Esin Balcioglu, Nevin Kilic, Oya Andersson, Pinar Mann, Selma Yilmaz, Sema Akyay, Sevil Torpare, Yasemin Or, Yasemin Senel

Stockholm Türk Müzik Derneği Hakkında

Türkiye’den gelen bizlerin, hayatlarımızdaki temel gereksinimlerinden biri de, çocukken yetiştiğimiz kültürle olan yakınlığımızı unutmamak, onu yaşatmak, yeni nesillere aktarmak ve olabildiği kadar yapılaştırmaktır. Stockholm Türk Müzik Derneği, bu hedef içinde bizlerin bu ihtiyaçlarını 1990’lı yıllardan bu yana ayakta tutmayı başarmıştır.

Dernek ilk kurulduğu 1994 yılından bu yana, yeni üyelere daima kapısını açık tutmuştur. Derneğin ilk şefi, müzik eğitimcisi İrfan Sümer olmuştur ve kendisi 2008 yılına kadar başarıyla çalışmalara katılan üyelerle koro çalışmalarını başarıyla sürdürmüştür. Koro halinde şarkı söylemenin bambaşka bir sanat olduğunu bununla uğraşan insanlar daima söylerler. Solo şarkı söylemekle karşılaştırıldığı vakit, koroya katılanlar, seslerini kontrol ettikleri gibi, birlikte yeni bir ahenk yaratma çalışması yaparlar. Şarkıya başlama, müzik eserinin dalgalanmasına uyma ve sonunda onu beraberce bitirmek, kişisel seslerin kendi güçleri yanında toplu bir ses oluştururlar. Koro çalışmasına katılan insanlar her çalışmadan sonra kendilerini daha bir özgür, daha bir güvenli ve daha bir mutlu hissettiklerini daima dile getirirler.

Stockholm Türk Müzik Derneği, kurulduğundan sonraki ilk döneminde sanat müziğine ait eserlerin çalışmasına öncelik vermiş, 2008 den sonra derneğin ikinci müzik şefi, halk şarkıları sanatçısı Nazım Onay idaresinde daha fazla halk türkülerine dönmüştür.

Kendini yenilemeyen her hareket değişmenin beraberinde getireceği zenginleşmeden yoksun kalır. Onun için Stockholm Türk Müzik Derneğinin 2010 yılında başlayan üçüncü döneminde derneğin bu seferki şefi Erhan Balcıoğlunun eşliğinde koro yeni bir güce sahip oldu. Erhan Balcıoğlu’yla beraber yeni müzisyen arkadaşların katılımı koronun gelişmesine yol açtı. Erhan Balcıoğlu’nun müziğe yatkınlığı, onun çok doğal olan müzik algılama kabiliyetinden kaynaklanıyor. Kendisi, hem sevilen şarkıları, hem sanat müziği eserleri, hem de Türk müziğinin geçmişinde yapmış olduğu ilginç denemeleri ile öne çıkıyor.

Stockholm Türk Müzik Derneği’nin fotoğraflarına aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.