SUPERMARKET, proje ve fikirlerini sergilemek isteyen sanatçılar tarafından yürütülen, İsveç ve uluslararası sanat sahnesinde yeni ağlar için fırsat yaratmak ve bu tutkuyu paylaşmak amacıyla dünyanın dört bir yanından gelen sanatçı girişimlerinin bir vitrinidir diyebiliriz. Bu yıl 12-15 Nisan’da gerçekleşecek fuarın bağımsızlık hikayesi ve duruşu hayli ilgi çekici. Programa detaylı göz atın deriz..

SUPERMARKET, çoğu sanatçı olan küçük bir organizatör grup tarafından 2007’den bu yana düzenleniyor. Şubat 2006’da ticari sanat fuarı olan Market’e bir tepki olarak Konstnärshuset’te düzenlenen ve Minimarket’in gelişmiş hali olan Supermarket, sanatçılar tarafından başlatılmış ve yerel bir insiyatiften uluslararası bir sanat sergisine dönüşerek Stokholm’ün sanat dünyasındaki yerini sağlamlaştırmıştır. Şimdiye kadar Telefonplan’da Svarta Huset’te gerçekleşen etkinlik bu yıl ilk kez Ericsson Globe yakınlarındaki Slakthusområdet- Slaughterhouse 5’te gerçekleşecek.

 

Uluslararası ağ

SUPERMARKET, 50’yi aşkın ülkeden gelen katılımcı sanatçıların, uluslararası sanatçı galerileri, proje mekânları, sanatçı koleksiyonları ve diğer sanatçıların girişimlerinin bir parçası olmuştur.

                                   

                                                                

 

SUPERMARKET Programı 

Enerjik etkinlik programı ile SUPERMARKET’i alışık olduğumuz türden bir sanat fuarı olarak tanımlamak yeterli olmaz. Ana etkinliklerin yanı sıra, Supermarket TALKS & Performans programı, SUPERMARKET Toplantıları, Profesyonel Ağ Katılımcılar programı ve uluslararası dağıtımı olan SUPERMARKET Sanat Dergisi diğer sunumlardan bazıları.

 

 Neden kendi galerileri olan sanatçılar için bir sanat fuarı olmalı?

Sanatçıların meseleleri kendi ellerine almaları, galerileri ve proje alanlarını oluşturmaları gittikçe yaygınlaşıyor. SUPERMARKET, sanatçı tarafından yönetilen girişimler için bir arena ve asıl amaç ise SUPERMARKET’in daha geniş bir kitlenin sanatçıların çalışma sahnesinde olup bitenlerin bir parçası olabileceği bir yer olması. Yani SUPERMARKET, ziyaretçileri satışa odaklamak yerine beklenmedik toplantılar ve deneyimler sunarak onlara sanatçıların sahnesinde yer alabilecekleri bir sergi olmayı hedefliyor.

SUPERMARKET – Stockholm Bağımsız Sanat Fuarı, ilk kez İsveç ve uluslararası performans sanatçıları tarafından geniş bir dizi sahne ve sahne performansıyla SUPERMARKET Performans Sanat Merkezi fikrini tanıtıyor.

Bu yıl programda Türkiye’den de sanatçılar yer alıyor. İstanbul Performance Art, Body Talk adında performans sanat belgesel sergisi ve Pınar Derin Gençer küratörlüğünde 5 performans sergiliyor.

Fuarın tüm etkinliklerini detaylı incelemek için tıklayınız..

Supermarket Stokholm Bağımsız Sanat Fuarı facebook sayfası için tıklayınız..

Londra’da yaşayan performans sanatçısı Mustafa Boğa, 13 Nisan’da dans perfprmanı “Army Time Memoir / Askerlik Hatırası” ile sahne alacak. Performansında mantıklı olmaya çalıştığımız bu dünyada savunmasızlık ve yer değiştirme arayışında. Bir çöp poşeti, bir askeri kask ve bir kürk ceket giyen ve belirsiz cinsiyet, cinsellik, din ve politik inancı ile bir karakter canlandıracak Mustafa, bu karakter ile komedi ve hüzün arasında bir gerilim yaratıyor. Sanatçının performansından bir sahneyi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Mustafa Boğa performansının etkinlik sayfası için tıklayınız..

Finlandiya doğumlu performans sanatçısı Roi Vaara‘nın performansı 11 Nisan’da (Açılış / Profesyonel Önizleme – Sadece davetliler için) ve 14 Nisan’da sahneleniyor. Sallanan bir mikrofon, bir radyodan gelen ses parçalarını yakalayarak, ciddi şekilde yerinden edilmiş bir şeyin atmosferini yaratacak sanatçının bir performansına ait videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Roi Vaara performansının etkinlik sayfası için tıklayınız..