12-21 Ekim arasında, yaklaşık 60 farklı mekanda gerçekleşecek olan Stokholm Caz Festivali’ne geri sayım başladı. 200’e yakın ismin Stokholm’de sahne alacağı festival, bu yıl diğer yıllara göre çok daha kapsamlı.

Festival direktörü Eric Birath bu yılki içerik hakkında şu yorumu yapıyor; “Çok açık olarak söyleyebilirim ki bu yıl festival diğer yıllara göre çok daha kapsamlı. Tabi programı oluştururken öncelikli fokusumuz Stokholm’ün caz hayatı ile dengeli ve iyi bir içerik sunabilmekti. Festival hazırlıklarını, caza ilgi duyanlar kadar ilk defa tanışacak olanlara da odaklanarak gerçekleştirdik. Ve bu bağlamda eski caz ustaları kadar yeni gelenleri de programa dahil etmeye özen gösterdik. Ayrıca festival caz ağırlıklı olsa da blues, funk ve hip hop gibi cazla gelişen diğer müzik türleriyle de renklendirmek istedik.”

 

Festivale katılacak 200 isim arasından bazıları şu şekilde; Jan Garbarek Group, Till Monica, Shai Maestro Trio, Judith Hill, Cory Wong, Julian Lage Trio, Yellowjackets feat. Luciana Souza, İda Nielsen & Band, Yazz Ahmed, The Bad Plus, Donny McCaslin, Rymden ve Carla Bley Trio

Festival programı için tıklayınız..

Festival resmi Facebook sayfası için tıklayınız..

Stockholm Caz Festivali, İsveç’in en eski festivallerinden ve Stokholm’ün en büyük etkinliklerinden biridir. Müzik dünyasında sağlam bir şöhrete sahip, öncelerde Skeppsholmen adasının ev sahipliği yapmış olduğu Avrupa’nın en iyi korunmuş festivallerinden biri olarak kabul edilir. 2011 yılında Skansen‘e taşınan festival, geleceğe yolculuğuna da bu şekilde başlamış oldu. 2012 yılından bu yana festival kapalı alanlara geçerek Stockholm’ün en iyi mekanlarında kendine yer edinmeye başladı. 2014 yılında festival 10 tam güne yayıldı. Aynı yıl katılım 21.000 kişiyi aştı ve Jamie Cullum, Angelique Kidjo ve Wayne Shorter Quartet gibi göze çarpan isimler festival kapsamında Stokholm’de sahne aldı. Son konser ise ünlü Fransız televizyon kanalı Mezzo tarafından, 46 ülkede 16 milyondan fazla kişiye canlı olarak yayınlandı!

Stockholm Caz Festivali 2018’de, 12-21 Ekim tarihleri ​​arasında Stockholm çevresinde 60’ın üzerinde mekanda gerçekleşecek.

Tove ve Ingvar Jensen, 2009’dan bu yana Stockholm Caz Festivali’ni destekliyorlar. Bu büyük festivale sürdürülebilir bir model geliştirmek için büyük bir kararlılık ve güçlü bir istekle, yıl boyunca süreci yakından takip ediyorlar. Tove ve Ingvar ayrıca İsveç’te sanat ve film olmak üzere bir dizi kültürel aktiviteyi de desteklemeye devam ediyorlar.

En iyi bateristlerden Bernard “Buddy” Rich’li 1986 yılı Stokholm Caz Festivali’nden görüntüler

 

Kaynak: http://stockholmjazz.se/ - http://www.fasching.se/