Suriye savaşı, göç ve devrim; bedenin fiziksel cevabına dönüşebilir mi? Bir beden taşınmaya zorlanırsa nasıl tepkiler verir? Bu sorular üzerinde fazlasıyla düşünmüs olan koreograf Mithkal Alzghair, Suriye’de doğup büyümüş ve şuanda Fransa’da yaşıyor. Displacement yani Yer Değişim adında sarsıcı bir sahne performansı kurgulamış. 6-7 Mart’ ta Dansen Hus’te izleyebileceginiz bu performansta; bir bedenin savaşa, zorunda uçuşa ve sürgüne verdiği tepkiler sergileniyor.

Mithkal Alzghair Suriye’nin kökenini ve kimliğini, bugünkü siyasi, sosyal ve dini koşullarıyla ilişkili olarak araştırıyor ve hareketlerin küçük yer değişimleri ile o sahneyi yorumlamanın hızla değiştiğine inanıyor. Yer değiştirmeyi aynı zamanda köklerin varlığı ve sürgünün çelişkili hislerini araştırmak olarak da yorumlayan koreograf, zorla uçmanın ve bir daha asla geri dönememenin farkında olma hissini performansında sergilemek için yola çıkmış.

Dansens Hus aracılığıyla Stokholm’e gelen ve performansını izleyeceğimiz Shubbak grubu ve Mithkal Alzghair’in performansi yanı sıra bu tema ile ilgili sergi ve konferanslar da gerçekleşecek. TV4 muhabiri Stefan Borg, Suriye’nin bugünkü durumunu yorumlayacağı bir konuşma yapacak. Fuaye içerisinde ise SVT’nin # Syrien200 projesinin hikayelerinin yer aldığı ve “Suriye’den İsveç’e” adlı sergileri de gezme fırsatı bulabilirsiniz.
Etkinliğin facebook sayfasına ulaşmak için tıklayınız..
Program hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız..

Displacement – Yer değişim’in fragmanını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.