Taksim Trio, farklı dünyaları buluşturan zarif seslerini ruhumuza taksim etmek için yeniden Stockholm’de

Çalgılarına aşık üç müzisyenin birlikteliği ile “Taksim Trio” uzun bir aradan sonra yeniden Stockholm’de. Sayısız konserde sahne tozu yutan, sayısız albümde stüdyo havası soluyan üç tutkulu müzisyen Hüsnü Şenlendirici (klarnet) ,İsmail Tunçbilek (bağlama) ve Aytaç Doğan (kanun) Taksim Trio’da kanunun, klarnetin ve bağlamanın daha önce hiç yaşamamış olduğu bir şöleni 10 Kasım’da Musikaliska’da – Stallet ve Farhang.nu işbiriliğiyle – bizlere sunuyorlar.

Geleneksel, ambient, caz ve modern oda müziğinin hipnotize edici karışımı, Türkiye’nin aranan müzisyenlerinden oluşan Taksim Trio, İstanbul’un zengin tarihi, eski ve yeni mozaiğinden ilham alarak müzik icra ediyorlar. Türkçe üçlü anlamına gelen İtalyanca kökenli trio, adını İstanbul’un sanat ve kültür merkezi olan Taksim’den mi alır yoksa müzik terimi* olan diğer anlamından mı bilmiyoruz fakat grubun asıl amacı olan doğu ve batı müzik dünyasını bir araya getirişleri oldukça heyecan verici. Biraz da grubun ve üyelerinin hikayesinden bahsetmek gerekiyor tabi bu noktada, çünkü bir araya gelişleri, grup üyelerinin kişisel başarıları ve grubun yüksek ivmeli, sınır tanımaz başarısı gerçekten ilham veren cinsten.

Grup 2007’de Hüsnü Şenlendirici, Aytaç Doğan ve İsmail Tunçbilek‘in bir araya gelmesiyle kurulmuş. Aynı adlı ilk albümlerini Ekim 2007’de çıkaran grup, kendilerine has müzik tarzı olan ve çok farklı müzik türlerini takip eden dinleyicileri bir arayı getirmeye devam ediyorlar. Ağırlıklı olarak kendi bestelerine yer verdikleri ilk albümlerinde, Türk müziğinin duayenlerinden Orhan Gencebay, Zülfü Livaneli, Şükrü Tunar’ın besteleri de yer alır. Bir süre ara verdikten sonra 2012‘de müzik çalışmalarına yeniden başlayan grup, Nisan 2013 tarihinde Taksim Trio 2 isimli albümlerini yayınlamıştır. Son olarak Eylül 2016’da çıkardıkları son albümlerinin adı ise Ahi’dir

Sanatçıların olgunluk dönemlerinin yansıması olan Taksim Trio’da üç usta adeta tek bir nefes, tek bir ruh ortaya koyuyorlar. Sayısız konserde sahne tozu yutan, sayısız albümde stüdyo havası soluyan üç tutkulu virtüöz Taksim Trio adını verdikleri bu yolculuklarında, altında farklı dünyaları buluşturan zarif sesleri kulaklarımıza ve ruhumuza ulaştırıyor; toplumlara, tarihlere, kültürlere mal olmuş eserleri kendi meşreplerince duygularının eleğinden geçiriyorlar. Bu üç kişilik proje, müzikal bağlamdaki zenginliği ile son yılların dünya müziği (world music) türünde yapılmış en dikkat çeken projelerinden biri olarak öne çıkıyor. Avrupa kapılarını da ilk olarak; dünya müziği alanında en önemli fuar olan World Music Expo 07’de 600 proje arasından seçilip Ekim 2007’de Sevilya’da gerçekleşen bu fuarda sahne alarak aralamış grubun Stockholm’e ikinci kez gelmeleri birçok seveni gibi bizleri de çok heyecanlandırıyor.

Aytaç Doğan

Türk müzik piyasasının en fazla kayıt yapmış müzisyenlerinden biri olan Aytaç Doğan 12 yaşında başlamış olduğu kanunda bugün en çok aranılan isimlerden birisi. Türk pop ve halk müziği solistleriyle uzun yıllar sahne alan Doğan, Mısır ve İsrail’de Mısırlı Ahmet, Ömer Hayrat, İsmail Tunçbilek ile çalışmalarda bulundu. Dubai’de Viyana Senfoni Orkestrası, Mısır’da Kahire Senfoni Orkestrası ve Hindistan’nın en güçlü seslerinden Talat Aziz ile birlikte konserler veren müzisyen, ortak projeleri Taksim Trio’da kanunu ile bağlama ve klarnet arasında bir köprü kurmasının yanı sıra sololarıyla da büyük beğeni topluyor.

Hüsnü Şenlendirici

Türk klarnet ekolünün en önemli isimlerinden biri olan Mustafa Kandıralı tarafından kendisinin varisi ilan edilen Hüsnü Şenlendirici yorumculuk ve teknik alandaki ustalığını katıldığı tüm projelerde gösteriyor. (Popüler) Türk müzik tarihinin en önemli isimleriyle çalışmış olan, müzisyen jazz’dan geleneksel roman müziğine uzanan bir repertuvarda çalışmalarını sürdürüyor. 5 yaşında başladığı klarnette 13’ünde profesyonel olan Şenlendirici, Okay Temiz’in “Magnetic Band” ekibi ile yurtiçinde ve yurtdışında yüzlerce festivalde yer aldı. İlerleyen yıllarda Laço Tayfa grubunu kuran müzisyen “Bergama Gaydası” ve “Hicaz Dolap” albümleriyle geniş kitlelere ulaştı. Brooklyn Funk Essentials ve Laço Tayfa ortaklığından doğan “In the Buzbag” ekibe dünya çapında bir bilinirlik kazandırdı. Müzikal kariyerini Laço Tayfadan bağımsız olarak sürdüren ve tüm albümleri Doublemoon tarafından yayınlanan Şenlendirici 2005 yılında Hüsn-ü Klarnet albümü ile müzik listelerinde 3 ay boyunca bir numara olmasının yanı sıra 2007 yılında 150.000 üzeri satış başarısı nedeni ile albüm Mü-yap (Bağlantılı Hak Sahibi Yapımcıları Meslek Birliği) tarafından altın plak ödülüne layık görüldü.

İsmail Tunçbilek

Taksim Trio’da bağlamasıyla neredeyse tüm alt yapıları oluşturan İsmail Tunçbilek enstrümanında dünyanın sayılı isimlerinden biri. Bağlamaya getirmiş olduğu özgün yorumun yanı sıra teknik bağlamdaki üstünlüğü Tunçbileği grubun vazgeçilmez bir parçası kılıyor. Estrümanına karşı olan yaklaşımı bir flemenco gitarcısının kullandığı teknikleri andıran Tunçbilek ton konusunda yapmış olduğu değişikliklerle de dünyadaki sayılı bağlamacılar arasında görülüyor. Mısır ve İsrail’de çalışmalarda bulunan Tunçbilek Mısırlı Ahmet, Ömer Hayrat, Zuhar Fresko ortak projelere imza attı. Ortadoğu’da geçirdiği dönemin ardından İspanya’ya giden müzisyen burada Paco de Lucia, Carlos Benevent, George Pardo gibi ustalarla çalıştı.

*Taksim veya taqsim Arap, Türk ve birçok Orta Doğu müziğinde, ritimsiz ve tek kişi tarafından yapılan bir doğaçlamaya denir. Klasik Türk müziğinde genelde bir şarkıdan önce yapılır. Amacı, gruptaki çalgıcıların kişisel kabiliyetlerini göstermek ve dinleyicilerde bir makama aşinalık yaratmaktır.

Etkinlik biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/  –  http://taksimtrio.org/