Her sene Mart ayının ilk haftası ile başlayan ve bu yıl 18’cisi gerçekleşen Tempo Belgesel Festivali 6-12 Mart 2017 tarihlerinde sinemaseverlerle buluştu. Victoria, Rio, Sture, Zita sinemalarında ve Kulturhuset, Filmhuset, Södra Teatern, Fin Enstitüsü gibi bir dizi önemli mekanda düzenlenen festival süresince 23 farklı ülkeden 100’den fazla belgesel gösterimi yapıldı.

Tempo Belgesel Festivali, İsveç’te gerçekleşen en büyük belgesel festivalidir. 1998’de kurulan Tempo, başlangıcından bu yana dünyanın dört bir yanından İsveçli izleyicilere ulaşması güç birçok yaratıcı belgeselin gösterimini yapmıştır.

Tempo, aynı zamanda altı yarışmaya da ev sahipliği yapmaktadır: Avrupa’nın en büyük belgesel ödüllerinden biri de yine bu festivalde verilmektedir.

Festivale katılan filmlerin listesi için tıklayınız.

Bu yıl ödül alan bazı filmler ve ödül alanları şu şekildeydi; Stefan Jarl Uluslararası Belgesel Ödülü Raoul Peck’in Senin Zencin Değilim filmine, Tempo Belgesel Ödülü Karin Ekberg’in Inez’den Sonra ve Ragnhild Ekner’in Trafik Işıkları Sabahları Mavidir adlı filmlerine, Tempo Kısa Film Ödülü Axel Danielson & Maximilien Van Aertryck’in Studio 5 adlı filmlerine verildi.

6 Degrees of Mustafa Arhan

Festival’de ayrıca İsveç Türk toplumunu yakından ilgilendiren bir kısa film de yer aldı. “Mustafa Arhan’ın 6 derecesi” adlı bu filmde, İsveç sosyetesinin Malmö sayfalarında sıkça görülen, 83 yaşındaki Malmö beyefendisi, oryantal halıcı Mustafa Arhan portrelendi. “Film, oryantal halılarla ilgilidir. Yabancılar ve hilebazlarla ilgilidir. İsveç’le ilgili, seninle ve benimle ilgilidir” cümlesi ile tanımlıyor filmi yönetmen koltuğundaki Axel Petersén. Kırk yılı aşkın süredir, Malmö’de yaşayan hem lüks bir hayatı hem de çalışan sınıfı benliğinde barındıran biri Mustafa Arhan. Fakat bir sorunu var Arhan’ın, son 10 yıldır kendisi ve oğlu gibi davranıp insanları kandıran ve onlar yerine imitasyon halı satan bir grupla savaş veriyor. Film, Arhan’ın ve yerel mücadelesinin ötesinde, egzotizm, oryantalizm, kültürel asimilasyon ve uyum sağlama dürtüsü gibi temaları araştırarak işliyor konuyu. SANAT ekibi olarak izlenmesi gereken ve önemli bir bakış açısıyla yaklaşılmış bir film olduğunu düşünüyoruz.