İlk filmi Gişe Memuru ile kariyerine parlak bir başlangıç yapan ikinci filmi Sarmaşık ile başarısını katlayan yönetmen Tolga Karaçelik, yeni filmi Kelebekler Rotterdam Film Festivali’nde yer alacak.

Tolga Karaçelik’in prömiyerini Sundance’te yapacak yeni filmi Kelebekler, Emre Yeksan’ın ilk uzun metrajı Körfez ve Gürcan Keltek’in yönettiği uzun metraj belgesel Meteorlar, Rotterdam Film Festivali seçkisinde yer alacak.

2018’in gelmesiyle birlikte bu yılki festivallerin programları da yavaş yavaş açıklanırken festivallerde yer alacak yerli yapımlar çeşitlenmeye devam ediyor. İlk olarak Sarmaşık’la başarılı bir işe imza atan Tolga Karaçelik‘in yeni filmi Kelebekler‘in prömiyerini bir kez daha Sundance’te yapacağını öğrenmiştik.

Gelen son haberlere göre ise üç Türkiye yapımı film Rotterdam Film Festivali‘nde yer alacak. Emre Yeksan‘ın geçtiğimiz yılın en iyi yerli bağımsızları arasında yer alan filmi Körfez ve Gürcan Keltek‘in Meteorlar‘ının festivalin Bright Future bölümünde yer alacağı duyurulmuştu. Gelen son bilgilere göre ise Tolga Karaçelik’in Kelebekler’i Avrupa prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapacak. Ancak filmin festivalin hangi seçkisinde yer alacağı henüz belli değil.

Kara komedi türündeki Kelebekler filmi, ölmek için bir köye gelen kelebekler, 30 yıl ayrı kaldıktan sonra babalarının çağrısıyla Hasanlar Köyü’ndeki evlerine çağrılan üç kardeş ve ölüm üzerine bir hikaye anlatıyor. Filmin kalabalık ve renkli oyuncu kadrosunda; Tolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Serkan Keskin, Ezgi Mola, Hakan Karsak ve Ercan Kesal rol alıyor.

2010 yapımı Gişe Memuru ile adını duyurmaya başlayan ve 2015’in hem yerli hem yabancı festivallerinde en çok ses getiren yerli filmlerinden biri olan Sarmaşık’ın yönetmeni Tolga Karaçelik twitter hesabından, yaklaşık bir senedir yazdığı Kelebekler’in senaryosunu nihayet tamamladığını bir görsel ile ve “Its all over now baby blue… Senaryo bitti, bitmedi, bitti bitti.” sözleri ile duyurmuştu. Karaçelik, Sarmaşık ile 2015 yılında Altın Portakal’da En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo gibi ödüllerinin yanı sıra Antalya Film Forum’dan Kelebekler filmi için destek ödülü de almıştı.

Tolga Karaçelik, Dünya prömiyeri Sundance Film Festivali’nde yapılan ve büyük beğeni toplayan, bir armatörün iflas edip ortadan kaybolmasının ardından, deniz hukuku gereği gemide kalmak zorunda olan ve hiçbir yere gidemeyen beş gemici ile bir kaptanın arasındaki hiyerarşik mücadeleyi anlatan, görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki’nin, montajını Evren Luş’un yaptığı, müzikleri Ahmet Kenan Bilgiç imzası taşıyan Nadir Sarıbacak, Kadir Çermik, Hakan Karsak, Özgür Emre Yıldırım, Osman Alkaş, Seyithan Özdemir de performanslarıyla göz doldurduğu, oldukça ses getiren filmi Sarmaşık‘tan sonra yeni filmi Kelebekler‘in çalışmalarına hemen başlamıştı.

 

Kelebekler‘in tanıtım videosunda yer alan astronotun neden köyde olduğu tamamen bir muamma iken, videonun sonunda yer alan mesaja göre filmin yapımı için finansman arayışı sürüyor. Ekibe destek olmak ve bu yönetmenden muhteşem bir film daha izlemek için bir kampanya başlatılmış. Kampanya sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Tolga Karaçelik Hakkında;

1981, İstanbul doğumlu. İki uzun metrajlı filmin ve pek çok ödüllü kısa filmin yönetmenliğini yaptı. İlk uzun metrajlı filmi Gişe Memuru (2010), Türkiye’nin önemli film festivali Altın Portakal’da kazandığı en iyi ilk film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi görüntü yönetmenliği ödülleri dahil olmak üzere on üç ödül kazandı ve dünya genelinde festivallerde gösterildi. Film, MOMA New York ve Smithsonian gibi prestijli mekanlarda gösterildi. İkinci filmi Sarmaşık (2015), prömiyerini Sundance’de yaptı ve başta Toronto, Karlovy Vary, Sao Paolo ve Sydney gibi prestijli festivaller olmak üzere otuzdan fazla festivalde gösterildi. Sarmaşık, Londra’nın East End Film Festivali’nde en iyi film, Altın Portakal’da en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu ve Adana Film Festivali’nde en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu ödülleri dahil olmak üzere dünya genelinde yirmiden fazla ödül kazandı.

Kelebekler / Butterflies – Fragman

 

Meteorlar / Meteors – Fragman

 

Körfez / The Gulf – Fragman